تیتر امروز

نسبت مردم با انتخابات و فضای حاکم بر رقابت‌ها
دیدارنیوز در برنامه "کنکاش" با حضور کارشناسان بررسی می‌کند:

نسبت مردم با انتخابات و فضای حاکم بر رقابت‌ها

"کنکاش" اسم برنامه جدیدی از "دیدارنیوز" با اجرای "حامد شجاعی" است، این برنامه قرار است به صورت نشست‌های تخصصی برگزار و منتشر شود، نخستین قسمت این برنامه امروز سه شنبه (بیست و نهم خرداد) منتشر...
تقی آزاد ارمکی: رئیس جمهور باید تنش زدایی کند/ جامعه به اجبار مسیر خودش را پیش می‌برد/ وظیفه دولت‌ها ساخت مسکن نیست
گفت‌وگوی دیدار در برنامه جامعه پلاس با یک جامعه شناس:

تقی آزاد ارمکی: رئیس جمهور باید تنش زدایی کند/ جامعه به اجبار مسیر خودش را پیش می‌برد/ وظیفه دولت‌ها ساخت مسکن نیست

جامعه پلاس در یکی دیگر از برنامه‌های خود میزبان تقی آزاد ارمکی، جامعه شناس و استاد دانشگاه بود، او در این گفت‌وگو که پیش از اعلام نتایج احراز صلاحیت‌ها انجام شد، شرایط کنونی جامعه را در مواجه...
تبعات جنگ غزه: مردم ایران به سلاح هسته‌ای گرایش پیدا کرده‌اند
از چشم جهان (۱۵۵)

تبعات جنگ غزه: مردم ایران به سلاح هسته‌ای گرایش پیدا کرده‌اند

حمید بهرامی، تحلیل‌گر مستقل در حوزه روابط بین‌الملل در مطلبی در رسانه میدل ایست مانیتور، به تبعات جنگ غزه و گرایش مردم ایران به سلاح هسته‌ای اشاره کرده که با ترجمه حمید رضا بابایی در دیدارنیوز...
احتمال تغییر عناوین دروس در سال ۱۴۰۵

کتاب‌های درسی تغییر می‌کنند؟

مهدی باقری، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تالیف کتاب‌های درسی دوره ابتدایی و متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش می‌گوید که کتاب‌های درسی در سال تحصیلی جدید تغییری نمی‌کنند و از احتمال تغییر عناوین دروس در سال ۱۴۰۵ خبر داد.

کد خبر: ۱۶۳۶۸۲
۰۹:۴۰ - ۲۱ فروردين ۱۴۰۳

کتاب‌های درسی تغییری می‌کنند؟

دیدارنیوز: مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تالیف کتاب‌های درسی دوره ابتدایی و متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش با بیان کتاب‌های دوره اول ابتدایی برای سال تحصیلی ۱۴۰۳ تغییری نکرده است گفت: کار تغییر کتب درسی در مرحله کارشناسی است و براساس برنامه ریزی‌های درسی، احتمال تغییر جدول عناوین دروس وجود دارد به طوریکه ممکن است اجرای آزمایشی دروس در سال ۱۴۰۴ و اجرای سراسری آن در سال ۱۴۰۵ محقق شود.

سید مهدی باقری، در خصوص تغییر کتاب‌های درسی گفت: کار تغییر کتب درسی در مرحله کارشناسی است و براساس برنامه ریزی‌های درسی احتمال تغییر جدول عناوین دروس وجود دارد.

وی با بیان اینکه تغییر کتاب‌های درسی به اوایل دهه ۹۰ یعنی سال ۹۰-۹۱ بازمی گردد افزود: زمانی ۱۰ ساله از تالیف کتاب‌ها گذشته، هرچند اصلاحات، افزوده‌ها و غنی سازی‌هایی انجام شده، اما در چندسال اخیر به دنبال طراحی و تکمیل برنامه‌های درسی و منابع آموزشی بودیم و اکنون در مرحله‌ای هستیم که عناوین دوره اول ابتدایی و راهنمای برنامه درسی در حال تکمیل و تیم‌های تالیف در حال تشکیل هستند، اما به این معنا نیست که مهر ماه ۱۴۰۳ کتاب تغییر یافته روی میز دانش آموز است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تالیف کتاب‌های درسی دوره ابتدایی و متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه فرآیند تغییر کتب درسی باید انجام شود ادامه داد: تیم‌های تالیف، عناوین دروس را باهم تغییر و بسته آموزشی تهیه می‌شود، سپس تعدادی از معلم‌ها تک تک دروس را در کلاس‌های خود به صورت آزمایشی اجرا می‌کنند؛ پس از تکمیل اجرای آزمایشی تدریجی در چند استان، در نهایت دروس تغییر کرده در مرحله اجرای سراسری قرار می‌گیرد.

باقری با بیان اینکه کتاب‌های دوره اول ابتدایی برای سال ۱۴۰۳ تغییر نمی‌کند عنوان کرد: ممکن است اجرای آزمایشی و تدریجی دروس در سال ۱۴۰۴ و اجرای سراسری آن در سال ۱۴۰۵ محقق شود.

وی رویکرد جدید را بازخوانی و بازنویسی شایستگی‌های عمومی مدنظر اسناد تحولی عنوان کرد و گفت: بخشی از این شایستگی‌ها ناظر به نیاز‌های جدید دانش آموزان است. بسته‌های جدید آموزشی باید به شایستگی‌های پایه یادگیری دوره اول ابتدایی متعهد باشند و دانش آموزان را به شایستگی برسانند. همچنین در بخش دیگر فرآیند برنامه‌ریزی درسی، امکان اختیار به مدرسه باید بیشتر شود تا مدرسه فضای برنامه آموزشی خود را مدیریت کند.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و تالیف کتاب‌های درسی دوره ابتدایی و متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش، تغییر کتب را نیازمند طی مسیر قانونی دانست و افزود: عناوین جدید دروس باید به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسیده و بعد در فرآیند مسیر کارشناسی و اجرای آزمایشی، اصلاح و تکمیل شود.

باقری با بیان اینکه اقتضائات کتاب درسی از جمله تصویرگری، زبان کودک، اقتضائات رشدی در تولید محتوای بسته‌های جدید آموزشی لحاظ می‌شود گفت: اگر تغییری صورت گیرد، کلیه کتاب‌ها مشمول تغییر قرار می‌گیرند و بسته آموزشی جدیدی خواهیم داشت.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی