تیتر امروز

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟
اولین برنامه دیدار اندیشه با حضرت آیت الله ایازی

تغییر احکام‌ اجتماعی از منظر دین عقلایی؛ پروژه اتمام یافته یا شروع یک پروسه اصلاحی مادام العمر؟

در اولین برنامه «دیدار اندیشه»، حسین جعفری به شهر قم رفته و گفتگویی جالب و شنیدنی با آیت الله ایازی از مدرسین و محققین و اندیشه ورزان حوزه علمیه در قم داشته، که در ادامه می‌خوانید.
یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها
مطبوعات جهان درباره سقوط بالگرد حامل رئیسی و همراهان چه گفتند

یکشنبه طوفانی در آئینه رسانه‌ها

سانحه سقوط منجر به درگذشت حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان، علاوه بر انتظار حدود ده ساعته و واکنش‌های داخلی، بازخورد خبری در سطح جهان را هم به دنبال داشت
اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)
از چشم جهان (۱۵۱)

اندیشکده آمریکایی: برای پیروزی در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد (قسمت پایانی)

در قسمت اول مقاله «اندیشکده آمریکایی: برای شکست روسیه در جنگ اوکراین، باید نخست پنج مساله راهبردی را حل و فصل کرد» به دو مساله اشاره شد و در این مطلب، سه مساله راهبردی دیگر و پایانی را می‌خوانید.

موسوی: بچه‌های انقلابی در مجلس ساختارشکنی نمی‌کنند

نظام‌الدین موسوی، دبیر شورای مرکزی ائتلاف امنا گفت: بچه‌هایی که از جریان انقلابی به مجلس راه یافتند ولایت‌مدار هستند و از بن و ریشه به انقلاب وفادارند و قرار نیست در مجلس آینده ساختارشکنی کنند.

کد خبر: ۱۶۲۶۱۰
۰۸:۵۳ - ۲۳ اسفند ۱۴۰۲

موسوی

دیدارنیوز: دبیر شورای مرکزی ائتلاف امنا گفت: بچه‌هایی که از جریان انقلابی به مجلس راه یافتند ولایت‌مدار هستند و از بن و ریشه به انقلاب وفادارند و قرار نیست در مجلس آینده ساختارشکنی کنند.

سید نظام‌الدین موسوی، گفت: انتخابات ۱۱ اسفند پیام‌های متعددی داشت از جمله واکنش منفی مردم به فراخوان‌های جریان‌های مخالف نظام برای به زمین زدن نظام بود.

وی ادامه داد: کلید واژه فتنه سال ۱۴۰۱ ناامیدی مردم و نشان دادن عبور مردم از جمهوری اسلامی بود. برآوردهای‌شان این بود حداکثر ۱۰ درصد مردم در انتخابات ۱۱ اسفند شرکت می‌کنند در حالی که آمار ۴۱ درصدی مشارکت مردم در این انتخابات عدد نسبتا معقولی بود. البته نباید فراموش کرد که مردمی که پای صندوق‌های رای نرفتند مخالف نظام نیستند بلکه آنان فرصت دیگری می‌خواهند تا عملکرد مجلس آینده را رصد کنند و ببینند این مجلس چقدر از مشکلات‌شان را حل خواهد کرد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی انتخابات ۱۱ اسفند را تحول‌آفرین توصیف کرد و ادامه داد: این انتخابات آرایش سیاسی جریان انقلابی را تا حدود زیادی تحت تاثیر قرار داد علاوه بر آن نشان داد که مردم همچنان به اصلاح‌طلبان اقبال ندارند. لیست صدای ملت جزء لیست‌های رده سوم و چهارم در انتخابات اسفند بود.

به اعتقاد موسوی، محمدرضا باهنر در طیف اصولگرای معتدل دسته‌بندی می‌شود و رای نیاوردنش به دلیل نزدیک بودن دیدگاه سیاسی او به جریان لاریجانی، مطهری و نوبخت بود.

دبیر شورای مرکزی ائتلاف امنا با تبیین تاثیر این انتخابات بر جریان‌های داخلی طیف انقلابی، گفت: در این انتخابات در جریان اصولگرا هم اتفاق بزرگی افتاد. شانا چتر فراگیر جریان انقلابی و اصولگرا بود که سعی در نمایندگی جریان‌های اصولگرا داشت. لیست شانا جامع همه جریان‌های سیاسی اصولگرا بود.

وی ادامه داد: در این دوره، اما شورای ائتلاف و شانا طیف‌هایی را وارد لیست نکرد و مرزبندی‌های جدیدی را برای خودش تعریف کرد. این مسئله موجب مرزبندی‌های جدید و تشکل ائتلاف‌های جدید شد که ائتلاف امنا بخشی از آن بود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی علت رای نیاوردن صادق آملی لاریجانی در ششمین دوره مجلس خبرگان را این طور تحلیل کرد: باور این است که مردم نگاه بالا به پایین را نمی‌پسندند. آنان برخورد حذفی با طیف‌های سیاسی را بر نمی‌تابند. تصمیم‌گیری از بالا برای مردم قابل قبول نیست به همین دلیل واکنش منفی به آن نشان می‌دهند و البته این نوع واکنش مردم هر دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب را شامل می‌شود.

دبیر شورای مرکزی ائتلاف امنا بر این باور است که مردم در انتخابات ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ گفتمان‌شان نسبت به نظام را تغییر ندادند، اما به جد خواستار تغییر و تحول در بخش‌های اقتصادی و سیاسی هستند.

موسوی ادامه داد: گلایه مردم از وضعیت موجود کشور در انتخابات ۱۱ اسفند و صندوق‌های آرا خودش را نشان داد به بیان روشن‌تر در قالب گفتمان تحولی رهبری تغییرات در ۱۱ اسفند رقم خورد که البته این اتفاق از جنس تحول‌خواهی اپوزیسیونی یا «نه» گفتن به نظام نبود بلکه اتفاقا افرادی را انتخاب کردند که بیشتر به گفتمان انقلاب و ارزش‌ها تاکید دارند و باز به بیان روشن‌تر تحول در جریان انقلاب در ۱۱ اسفند رقم خورد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در ارزیابی انتخابات اسفند نباید وارد مصادیق و نام بردن از افراد شد بلکه باید شاخص‌ها و روند‌ها را ملاک تحلیل و بررسی‌ها قرار داد و البته حتما مواضع اشخاص در شکل‌گیری عملکرد‌ها و روند‌ها موثر است.

وی خواسته مردم از نمایندگان مجلس آینده را اینگونه تحلیل کرد: مردم از مجلس آینده یک گام به جلو را توقع دارند. آنان مجلس یازدهم را خوب می‌دانند، اما ضعف‌ها و خلاء‌هایی هم به این مجلس وارد می‌دانند به همین دلیل باید یک روح جدید در کالبد مجلس دمیده شود. برخی تمایل دارند این طور القاء کنند که در این انتخابات گویی اتفاقی نیفتاده و با این توجیه از انتخابات پرش کنند و پیام مردم را نبینند و نشنوند که البته همین مسئله مشکل‌ساز خواهد شد. بی‌توجهی به پیام مردم موجب بدتر شدن فضا می‌شود.

دبیر شورای مرکزی ائتلاف امنا با اشاره به شعار جریان انقلابی در انتخابات ۱۱ اسفند، گفت: قرار به بروز اتفاقات ساختارشکنانه‌ای در نظام نیست. بچه‌هایی که از جریان انقلابی به مجلس راه یافتند ولایت‌مدار هستند و از بن و ریشه به انقلاب وفادارند و قرار نیست در مجلس آینده ساختارشکنی کنند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی