تیتر امروز

محمد فاضلی: مردم عقب عقب پای صندوق رای رفتند/ ایران ستیزی در آمریکا سود دارد/ ساختار دولت در ایران دچار زوال شده است
گفت و گوی دیدار در برنامه جامعه پلاس با یک جامعه شناس

محمد فاضلی: مردم عقب عقب پای صندوق رای رفتند/ ایران ستیزی در آمریکا سود دارد/ ساختار دولت در ایران دچار زوال شده است

جامعه پلاس در یکی دیگر از برنامه های خود میزبان یکی از چهره های جنجالی دوران انتخابات ریاست جمهوری بود. محمد فاضلی در این گفت و گو حرف هایی تازه زد که می توانید ببینید و بخوانید.

زلزله ۷ ریشتری در کالدونیای جدید؛ هشدار سونامی

سازمان زمین‌شناسی آمریکا اعلام کرد که زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۱ ریشتر در سواحل جزایر «کالدونیای جدید» رخ داده که بر این اساس، هشدار احتمال امواج سونامی در سواحل این جزایر نیز داده شده است.

کد خبر: ۱۴۹۷۹۵
۰۸:۵۸ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲

زلزله ۷ ریشتری در کالدونیای جدید؛ هشدار سونامی

دیدارنیوز: سازمان زمین‌شناسی آمریکا از وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷ ریشتر در سواحل جزایر کالدونیای جدید در اقیانوس آرام خبر داد.

به نقل از اسپوتنیک، سازمان زمین‌شناسی آمریکا دقایقی پیش از وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۱ ریشتر در سواحل جزایر «کالدونیای جدید» خبر داد.

این زلزله در عمق ۳۶ کیلومتری و در ۲۶۱ مایلی شمال‌غربی شهر «نومئا»، پایتخت کالدونیای جدی رخ داده است. دقایقی پس از زلزله اولیه، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۵ ریشتر نیز ثبت شده است.

هشدار احتمال امواج سونامی در سواحل این جزایر نیز داده شده است. هنوز گزارشی درباره خسارت و تلفات احتمالی این زلزله منتشرنشده است.

رسانه‌ها روز جمعه نیز از وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۷ ریشتری در این منطقه خبر دادند.

کالِدونیای جدید یا کالِدونیای نوبه فرانسوی «Nouvelle-Calédonie»، نام‌های عامیانه: Kanaky و Le caillou) مجموعه‌ای از جزایر تحت تملک فرانسه (از ۱۸۵۳) در اقیانوس آرام است. این جزایر در محدودهٔ ملانزی در جنوب باختری اقیانوس آرام قرار دارند. کالدونیای نو از جزیرهٔ اصلی (Grande Terre)، جزیره‌های لویالتی و چند جزیرهٔ کوچک تشکیل شده‌است. جمعیت کالدونیای جدید برابر با ۲۸۵٬۰۰۰ نفر برآورد شده‌است.

دریادار جیمز کوک آن را در ۱۷۷۴ نامگذاری کرد. کوه‌های این جزیره او را به یاد اسکاتلند (در لاتین: کالدونیا) می‌انداخت.

چندی قبل، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد، طی همه پرسی که در «کالدونیای جدید» انجام شد مردم این کشور به ماندن تحت حاکمیت فرانسه رای دادند.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی