تیتر امروز

اقتصاد، جامعه و مرگ، سه حلقه گمشده در جنگ
دیدار بررسی می‌کند

اقتصاد، جامعه و مرگ، سه حلقه گمشده در جنگ

موضوعی که در میان بروز پدیده جنگ کمتر به آن توجه می‌شود، تاثیرات اجتماعی آن است، از این رو از چند قرن پیش جامعه شناسان توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته و نظرات متفاوتی را بیان کرده اند که در این...
حمله ایران به اسرائیل/ ایران قواعد جدیدی را تحمیل کرد/ سوناک و نتانیاهو امشب صحبت می‌کنند
انتقام پس از حمله تروریستی به کنسولگری

حمله ایران به اسرائیل/ ایران قواعد جدیدی را تحمیل کرد/ سوناک و نتانیاهو امشب صحبت می‌کنند

بعد از حمله تروریستی روز ۱۳ فروردین رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه، که باعث شهادت چند فرمانده سپاه شد، ایران شنبه شب ۲۵ فروردین‌ماه حملات گسترده پهپادی و موشکی خود را به اسرائیل انجام...
گفتمان نظام سلطه جهانی؛ پاسخ بیژن عبدالکریمی به محمدحسن علایی (قسمت چهارم و پایانی)
مناظره متنی محمدحسن علایی، جامعه‌شناس با بیژن عبدالکریمی، استاد دانشگاه

گفتمان نظام سلطه جهانی؛ پاسخ بیژن عبدالکریمی به محمدحسن علایی (قسمت چهارم و پایانی)

در ادامه مناظره متنی محمدحسن علایی، جامعه‌شناس با بیژن عبدالکریمی، استاد دانشگاه درباره «گفتمان نظام سلطه جهانی» که سه قسمت قبلی را در دیدارنیوز خواندید، در قسمت چهارم و پایانی می‌توانید پاسخ...
همه تلاش بهمن خودرو برای حفظ وزیر بود اما فاطمی‌امین برای ماندن آنها را هم متهم کرد

علیرضابیگی: ماجرای واگذاری خودرو‌ها روشن شده؛ «فاطمی‌امین» حرف راست نداشت که بزند

علیرضابیگی، نماینده تبریز در مجلس که پیش از استیضاح فاطمی‌امین، وزیر وقت صمت ادعای جنجالی واگذاری ۷۵ خودروی شاسی بلند به تعدادی از نمایندگان مجلس را در ماجرای استیضاح قبلی وزیر مطرح کرده بود، با بیان اینکه الان موضوع واگذاری خودرو‌ها برای همه روشن شده است، گفت: در نظر بگیرید پیش از این کمیسیون اصل نود کلا این پرونده را نفی می‌کرد، اما شرایط الان فرق می‌کند. می‌گویند اتفاق افتاده، اما مال چند سال پیش است، در حالی که مال چند ماه پیش است. فاطمی امین هم گفته به من نسبت ناروا زدید. الان دیگر احتمالا بهمن خودرو هم همکاری می‌کند، چون شرایط فرق کرده است.

کد خبر: ۱۴۸۹۲۴
۱۳:۱۷ - ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۲

علیرضابیگی:

دیدارنیوز: علیرضابیگی، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: همه تلاش بهمن خودرو برای حفظ وزیر صمت بود، اما فاطمی امین برای ماندن آن‌ها را هم متهم کرد.

فاطمی‌امین، وزیر سابق صمت در جلسه استیضاح خود انگشت اتهام را به سمت خودروسازی که چندین خودروی شاسی بلند به نمایندگان واگذار کرده گرفت و این شرکت خودروسازی را به صرف هزینه برای تخریب خودش متهم کرد. این در حالی است که به اذعان نمایندگان مجلس، خودروسازان به دلیل مخالفت با واردات خودرو، همگی حامی فاطمی امین بوده‌اند.

صبح روز ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ دومین استیضاح فاطمی امین انجام شد و به این ترتیب وزیر صنعت، معدن و تجارت از مجلس رای اعتماد نگرفت و برکنار شد. یکی از عواملی که بر عدم رای اعتماد نمایندگان تاثیر داشت، افشاگری نماینده تبریز درباره واگذاری خودرو‌های شاسی بلند به چندین نماینده مجلس برای قانع کردن آن‌ها جهت رای اعتماد به فاطمی امین بود.

احمد علیرضابیگی نماینده تبریز با ذکر جزئیات دیگری از اهدای خودرو به نمایندگن برای انصراف از استیضاح وزیر صمت گفت: «۷۵ دستگاه خودروی فیدلیتی و دیگنیتی در ماجرای استیضاح قبلی وزیر صمت توسط شرکت بهمن خودرو و با مباشرت معاون اجرایی مجلس برای انصراف از استیضاح به نمایندگان اهدا شد»؛ اتهامی که فاطمی امین در دفاعیات خود در مجلس آن‌ها را رد کرد و در عوض شرکت خودروساز را به صرف چندین میلیارد ریال با هدف تخریب خود متهم کرد.

احمد علیرضابیگی نماینده مجلس در گفت‌گو با رویداد۲۴ درباره دفاعیات رضا فاطمی‌امین وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت و رد اتهام پخش کردن رانت بین نمایندگان با واگذاری خودرو به آن‌ها توضیح داد.

ماجرای اتهامات وزیر به بهمن خودرو درباره هزینه میلیارد‌ها ریالی این شرکت خودروساز برای تخریب فاطمی امین چه اطلاعاتی دارید؟

چنین اطلاعاتی از طرف شرکت بهمن خودرو دریافت نکردیم. ضمن اینکه همه تلاش شرکت بهمن خودرو در پشتیبانی از وزیر بوده، کما اینکه این شرکت حاضر نشد کمترین اطلاعاتی را درباره واگذاری خودرو‌ها به نمایندگان در اختیار ما بگذارد. اگر حتی چنین فرضی (فرض تخریب فاطمی امین توسط شرکت بهمن خودرو) را بشود لحاظ کرد، باز هم باید بگویم بهمن خودرو حاضر به کمترین همکاری برای توضیح درباره آنچه اتفاق افتاده، نشد، اما وزیر برای حفظ خود این شرکت را هم متهم کرد.

وزیر سابق گفت شرکت بهمن خودرو چندین هزار میلیارد پرونده در تعزیرات دارد و میلیارد‌ها ریال برای تخریب او هزینه کرده است ضمن اینکه پیوند زدن ماجرای واگذاری خودرو‌ها به استیضاح را هم کاملا رد کرد و گفت تاریخش مربوط به قبل از روی کار آمدن دولت رئیسی بوده است؟

برای این ادعا چه قرینه‌ای وجود دارد؟ ایشان فقط تلاشش این بود که این شائبه را از ذهن‌ها پاک کند و بگوید این‌ها (شرکت بهمن خودرو) روبروی من بوده‌اند. بخش عمده اثرگذاری بر نتیجه استیضاح نتیجه همین ماجرای واگذاری خودرو‌ها بوده که طی یک فرآیند ناصواب به مجلس داده شده است. وزیر سابق هم برای اینکه این شائبه را برطرف کند، آدرس اشتباه داده است.

ماجرای لایحه دقیقه نودی واردات خودروی دسته دوم چه بود؟ آیا شما موافق این طرح هستید؟

ما با هر اقدامی که بتواند بازار عرضه را از انحصار دربیاورد موافقیم. این انحصار سبب ظلم به مردم شده است. حتی اگر بتوانیم ماشین دسته دوم هم بیاوریم، مردم به حق انتخاب خواهند رسید. اما ارسال دقیقه نودی لایحه واردات خودروی دسته دوم توسط فاطمی امین هم تلاشی برای رفع فشار بود.

این یعنی همه نماینده‌های مخالف فاطمی امین، موافق واردات خودروی دسته دوم بودند؟

لزوما اینطوری نیست. به عنوان نماینده مردم معتقدم هر اقدامی باید به انحصار بازار خاتمه دهد. چه ماشین داخلی یا نو یا دسته دوم، باید به مردم حق انتخاب داده شود که به فراخور خواست و ذائقه‌شان بتوانند انتخاب کنند.

ماجرای رابطه نماینده بهمن خودرو و معاون اجرایی مجلس و برکناری معاون به خاطر این زد و بند چه بود؟

این‌ها می‌گفتند شما گفتید قطعا یک بده‌بستانی رخ داده است در صورتی که من گفته بودم به عنوان نماینده من اطلاعاتی دارم که نشان می‌دهد در اثنای استیضاح، خودرو‌هایی واگذار شده است. این‌ها در حالی می‌گویند جملات خلاف واقع است که من خودم پیاده شدن این ماشین‌ها را هنگامی که عازم تعطیلات تابستانی مجلس بودیم، مشاهده کرده بودم. به عنوان نماینده سوال کردم چه نسبتی بین اسیتضاح و واگذاری خودرو‌ها وجود داشته است؟

این دقیقا زمانی بود که قالیباف در شهریور ماه به دولت برای تغییرات در ساختار وزارت صمت وقت داده بود که وزارت بازرگانی تشکیل شود به دولت فرصت داده بود که دو وزیر معرفی کند، یک وزیر صنعت و معدن و یک بازرگانی. جالب اینجاست که این وقت هم خودش زیر سوال بود. وقتی مجلس هنوز مصوبه‌ای در این زمینه نداشت، چطور رئیس مجلس می‌گوید یک وزیر بازرگانی معرفی کنید یک وزیر صنعت؟ درحالی که هیچ پشتوانه قانونی نداشت دو ماه به دولت فرصت داد و بعد از اینکه از تعطیلات برگشتیم، استیضاح انجام شد. از خرداد تا مهر این خودرو‌ها واگذار شدند. این ارتباطش با استیضاح چه بود؟ بیایید بگویید ارتباطی نداشته، من قانع شوم.

فاطمی امین در جریان استیضاح گفت ماجرای واگذاری خودرو‌ها به نیمه اول سال ۱۴۰۰ و قبل از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی برمی گشته. چه کسی تاریخ‌ها را اشتباه می‌کند؟

اینطور نبود. ایشان حرف راست که نداشت بزند. بالاخره مجلس یک امتحانی را از سر گذارند.

با حذف فاطمی امین تکلیف لایه واردات خودروی دست دوم چه خواهد شد؟

این کار فاقد اصالت بود. خود وزارتخانه به آن اعتقاد نداشت و فقط امکانی برای فرار از استیضاح بود، اما در نهایت در ماندن یا نماندن وزیر تعیین‌کننده نبود. نمایندگان احساس می‌کردند به هیچ عنوان فاطمی‌امین قابل دفاع نیست. این را در استیضاح گذشته تجربه کرده بودند. وقتی در استیضاح قبلی فاطمی امین تثبیت شد، نمایندگان بازتاب آن را در موکلانشان حس کردند. مردم می‌گفتند این همه گرانی خودرو پیش آمده، باز شما به وزیر رای اعتماد دادید. من همان موقع گفتم مجلس با این کارش در واقع مسئولیت همه خطا‌های فاطمی امین را به گردن گرفت.

با توجه به اینکه گفتید بهمن خودرو با شما همکاری نمی‌کند، در دفاع از خودتان در مقابل مقام قضایی که پیگیر ادعای شما درباره واگذاری خودروهاست چه خواهید گفت؟

مقام قضایی در مقام تحقیق وارد می‌شود و جزییات را باید در بیاورد. آنچه مسجل است اینکه الان موضوع واگذاری خودرو‌ها برای همه روشن شده است. در نظر بگیرید پیش از این کمیسیون اصل نود بالکل این پرونده را نفی می‌کرد، اما شرایط الان فرق می‌کند. می‌گویند اتفاق افتاده، اما مال چند سال پیش است، در حالی مال چند ماه پیش است.فاطمی امین هم گفته به من نسبت ناروا زدید. الان دیگر احتمالا بهمن خودرو هم همکاری می‌کند، چون شرایط فرق کرده است.

مطلب مرتبط:

پاسخ قالیباف درباره تذکر در ماجرای «شاسی‌بلند»؛ هیات رئیسه رسیدگی کند

فاطمی‌امین: آقای بیگی نه ۷۰ دستگاه، یک خودرو را معرفی کنید!

جنجال «شاسی بلند»/ غضنفرآبادی: اظهارات نماینده تبریز کذب تشخیص داده شد

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی