تیتر امروز

نسبت مردم با انتخابات و فضای حاکم بر رقابت‌ها
دیدارنیوز در برنامه "کنکاش" با حضور کارشناسان بررسی می‌کند:

نسبت مردم با انتخابات و فضای حاکم بر رقابت‌ها

"کنکاش" اسم برنامه جدیدی از "دیدارنیوز" با اجرای "حامد شجاعی" است، این برنامه قرار است به صورت نشست‌های تخصصی برگزار و منتشر شود، نخستین قسمت این برنامه امروز سه شنبه (بیست و نهم خرداد) منتشر...
تقی آزاد ارمکی: رئیس جمهور باید تنش زدایی کند/ جامعه به اجبار مسیر خودش را پیش می‌برد/ وظیفه دولت‌ها ساخت مسکن نیست
گفت‌وگوی دیدار در برنامه جامعه پلاس با یک جامعه شناس:

تقی آزاد ارمکی: رئیس جمهور باید تنش زدایی کند/ جامعه به اجبار مسیر خودش را پیش می‌برد/ وظیفه دولت‌ها ساخت مسکن نیست

جامعه پلاس در یکی دیگر از برنامه‌های خود میزبان تقی آزاد ارمکی، جامعه شناس و استاد دانشگاه بود، او در این گفت‌وگو که پیش از اعلام نتایج احراز صلاحیت‌ها انجام شد، شرایط کنونی جامعه را در مواجه...
تبعات جنگ غزه: مردم ایران به سلاح هسته‌ای گرایش پیدا کرده‌اند
از چشم جهان (۱۵۵)

تبعات جنگ غزه: مردم ایران به سلاح هسته‌ای گرایش پیدا کرده‌اند

حمید بهرامی، تحلیل‌گر مستقل در حوزه روابط بین‌الملل در مطلبی در رسانه میدل ایست مانیتور، به تبعات جنگ غزه و گرایش مردم ایران به سلاح هسته‌ای اشاره کرده که با ترجمه حمید رضا بابایی در دیدارنیوز...
نایب رئیس فراکسیون انقلاب مجلس انقلابی اعلام کرد

لایحه ارتقای امنیت زنان؛ اصلاح برخی از بند‌ها بر اساس موازین «انقلابی»

لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت که تنها نام آن در سال‌های اخیر تغییر کرده و خبری از حمایت واقعی از زنان کشورمان نیست و شاهد جنایت‌های عجیب و وحشتناک علیه زنان از جمله در اهواز بودیم، قرار است فردا یکشنبه در مجلس بررسی و برخی از بند‌ها بر اساس موازین شرعی و انقلابی اصلاح شود.

کد خبر: ۱۴۷۷۰۱
۱۷:۱۶ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲

لایحه ارتقای امنیت زنان به کجا رسید؟

دیدانیوز: نایب رئیس فراکسیون انقلاب مجلس شورای اسلامی از بررسی کلیات لایحه ارتقای امنیت زنان در جلسه علنی فردا مجلس خبر داد و تاکید کرد که کلیات این لایحه قابل دفاع بوده، اما برخی از بند‌ها بر اساس موازین شرعی و انقلابی اصلاح خواهد شد.

محسن پیرهادی با اشاره به اینکه کلیات لایحه «پیشگیری از آسیب دیدگی زنان و ارتقای امنیت آنان در برابر سوء رفتار» در نشست علنی فردا (یکشنبه) مجلس به رای گذاشته خواهد شد، بیان کرد: پیش بینی می‌شود که اکثریت مجلس با هدف تعیین تکلیف این لایحه و رفع تبعیض و ظلم از زنان در برخی موارد به کلیات لایحه رای مثبت دهد و رفع اشکالات آن را به بررسی‌های دقیق و کارشناسانه جزئیات در کمیسیون واگذار خواهد کرد. بر مبنای بررسی‌هایی که انجام شده ضرورت اصلاح برخی نکات این لایحه بر اساس موازین شرعی و انقلابی کاملا حس می‌شود، اما چارچوب کلی آن قابل دفاع و مثبت است.

وی در ادامه اظهار کرد: به رغم اینکه اشکالاتی به برخی از بند‌های این لایحه وجود دارد و مستلزم رفع و ابهام زدایی است، کلیات لایحه در جهت رسیدن به یک قانون مترقی در حوزه زنان و خانواده است؛ بنابراین تلاش ما تصویب کلیات این لایحه است هرچند که برخی موارد آن نیازمند اصلاحیه و ورود کارشناسانه جدی بر اساس قانون اساسی و تعالیم اسلامی در خصوص جایگاه زنان چه در محیط خانواده و چه در جامعه است که حتما مورد توجه قرار خواهد گرفت و اصلاح خواهد شد.

قانون گذاری در حوزه رفع ظلم از زنان مطالبه رهبری از مجلس است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ورود به حوزه زنان و خانواده و رفع ظلم در برخی موارد از جامعه زنان همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است و ایشان بار‌ها به موضوع «رفع ظلم به زن و اعمال قدرت‌های جاهلانه مرد به او» اشاره کرده اند و در ادوار گذشته نیز بر لزوم حمایت قانونی از زنان در موارد ظلم بر ایشان در محیط خانواده تاکید کرده اند، می‌توان گفت قانون گذاری در حوزه زنان و رفع ظلم از آنان یکی از مطالبات حکیمانه رهبری از مجلس شورای اسلامی بوده است بر اساس این مطالبه و تاکیدات ایشان قاطبه نمایندگان در تصویب کلیات این لایحه عزم جدی دارند و در موارد اختلافی حتما موارد در کمیسیون تخصصی به شور و نظر کارشناسان گذاشته خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: ایجاد سامانه یکپارچه ارائه خدمات به زنان آسیب دیده، حمایت حقوقی از زنان فاقد شناسنامه و سایر اسناد هویتی، اصلاح مقررات راجع به صدور گذرنامه برای زنان و تسهیل امور زنان در قوه قضائیه از جمله خروجی‌های اساسی لایحه مذکور در صورت موافقت اکثریت مجلس با آن خواهد بود.

مجلس مبتکرانه به حوزه زنان ورود کرده است

وی در ادامه با اشاره به اینکه فرآیند تدوین این لایحه در مجلس دهم آغاز شد و پس از رفت و آمد‌های بسیار میان مجلس و قوه قضائیه و دولت سرانجام دولت دوازدهم این لایحه را اواخر سال ۹۹ به مجلس ارجاع داد و از آن زمان تاکنون در کمیسیون اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت، تصریح کرد: در لایحه مذکور ایرادات و اشکالاتی وجود داشت از جمله اینکه رویکرد حقوقی و تنبیهی غالب در لایحه ممکن است به استحکام نهاد خانواده آسیب بزند، بر همین اساس مجلس یازدهم با علم و توجه به اینکه بیشتر سوءرفتار‌ها علیه زنان در حوزه خانواده رخ می‌دهد، در تلاش است با رویکردی ترمیمی و اصلاحی دامنه خدمات مورد نیاز برای حمایت از زنان آسیب دیده یا در معرض آسیب را افزایش دهد و تبعات مداخله در این زمینه را برای نهاد خانواده به حداقل ممکن برساند.

پیشگیری از سوءرفتار علیه زنان از جمله نقاط قوت این لایحه است

نایب رئیس فراکسیون انقلاب مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: ارتقای امنیت روانی زنان در محیط خانواده، ارتقای حمایت قضایی و کیفری از زنان آسیب دیده، مهارت افزایی و توانمندسازی اقتصادی زنان آسیب دیده، امکان مداخله مددکاران یا دفاتر امور زنان دادگستری‌ها در زمانی که احتمال خطر تشدید الوقوع برای زنان وجود دارد، پیشگیری از سوء رفتار علیه زنان، حمایت از امنیت روانی زنان در مواجهه با مخاطرات فضای مجازی از جمله اهداف و نقاط قوت لایحه مذکور است.

وی افزود: لایحه‌ای که از سوی دولت دوازدهم به مجلس ارجاع شده بود لایحه منع خشونت علیه زنان، نام داشت و برخی موارد آن منجر به تعویق بررسی آن در بهارستان شده بود، مجلس یازدهم با اقدامات نوآورانه، مبتکرانه و هوشمندانه‌ای به حوزه ایرادات اساسی آن ورود کرد تا هم مسیر تصویب این قانون را تسهیل کند و هم مواردی را که به مانع اساسی در روند تصویب لایحه بدل شده بودند را کنار بزند.

مطلب مرتبط:

لایحه ارتقای امنیت زنان در دستور کار مجلس

لایحه ارتقای امنیت و حمایت از زنان در برابر آسیب‌ها به کجا رسید؟

چشم‌پوشی از مجازات «ارعاب در جامعه» در حکم همسر «مونا حیدری»

لایحه فراموش شده؛ «حمایت از زنان در برابر خشونت» کجاست؟

طارمی: از دیدن خشونت علیه زنان شرمنده شدم

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی