تیتر امروز

خوشحال نبودن را غیرقانونی کنید
افاضات اضافه

خوشحال نبودن را غیرقانونی کنید

در هفته‌ای که سپری شد بسیاری از خواص مطابق سنوات گذشته توصیه‌ها و افاضات جالب و راهگشایی برای بهبود زندگی عوام داشتند که عوام‌الملک جختی توانسته برای چند تای آنها شرحی بنویسد.
بحران انسانی اوکراین، یک سال پس از جنگ چگونه است؟
از چشم جهان (۹۶)

بحران انسانی اوکراین، یک سال پس از جنگ چگونه است؟

از زمان آغاز تهاجم همه جانبه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، بیش از هشت میلیون نفر از این کشور گریخته‌اند، تا گسترده‌ترین بحران آوارگان اروپا از جنگ جهانی دوم تاکنون...
وزیر بهداشت خبر داد

تجویز دارو در ایران بیش از ۲ برابر استاندارد جهانی است!

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت می‌گوید که تجویز دارو در ایران بیش از ۲ برابر استاندارد جهانی است و یکی از اهداف وزارت او کم کردن هزینه درمان مردم است.

کد خبر: ۱۴۷۶۷۵
۱۲:۵۱ - ۱۹ فروردين ۱۴۰۲

تجویز دارو در ایران بیش از ۲ برابر استاندارد جهانی است!

دیدارنیوز: وزیر بهداشت گفت: تجویز دارو در ایران بیش از ۲ برابر استاندارد جهانی است.

بهرام عین‌اللهی امروز در آیین رونمایی از سامانه نظام ارجاع در برنامه پزشکی خانواده اظهار کرد: یکی از عوامل مهم در موفقیت نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت، وجود نیرو‌های بومی در مراکز بهداشت و روستا‌ها است که در حوادث نیز در کنار مردم بودند و پزشکان نیز در کنار این نیرو‌ها می‌توانند راهبری خوبی انجام دهند.

وی افزود: اکنون از نظر نیروی انسانی در تمام مقاطع وضعبت نسبتاً خوبی را داریم، اما نیاز است ساماندهی مناسبی در این زمینه انجام شود. تجهیزات آزمایشگاهی وسیعی نیز در کشور داریم که نیاز به ساماندهی آن‌ها داریم.

عین‌اللهی با اشاره به اینکه امروز از سامانه یکپارچه پرونده الکترونیک سلامت رونمایی شد، ادامه داد: با اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده می‌توان ساماندهی آزمایشگاه‌ها و بخش درمان را انجام داد و نظام تشویقی برای پزشکان خانواده می‌توان در نظر گرفت.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه با استفاده از برنامه پزشکی خانواده و سامانه یکپارچه الکترونیک سلامت، اطلاعات مربوط به مصرف دارو، مشخص می‌شود، گفت: یکی از مشکلاتی که در کشور داریم، میانگین تجویز دارو در هر نسخه در جهان ۱.۵ قلم است، اما در کشور ما حدود ۴ قلم دارو در هر نسخه نوشته می‌شود که بیش از دو برابر استاندارد جهانی است.

وی بیان کرد: همه واحد‌ها و افراد دخیل در فرآیند پزشکی خانواده باید کمک کنند تا بتوانیم در راستای اجرای پزشکی خانواده گام برداریم. پزشکی خانواده به صورت ازمایشی در مازندران و فارس اجرا شده و پس از حدود ۲۰ سال باید به صورت سراسری در کشور اجرایی شود. درسال گذشته در جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر این کار انجام شد و با پیوست پرونده الکترونیک و استفاده از زیرساخت‌های الکترونیکی و ساخت ۲۰۰۰ مرکز جامع سلامت و خانه بهداشت، ادامه خواهد یافت.

وی خطاب به ریاست سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد: باید پزشکان بخش خصوصی در این برنامه مشارکت داده شوند و از همه امکانات باید در راستای اجرای پزشکی خانواده استفاده شود. یکی از اهداف ما کم کردن هزینه درمان مردم است و در تلاش هستیم با استفاده از نظام ارجاع هزینه ناشی از بستری بیماران را به حداقل برسانیم و حتی در مناطق محروم آن را به صفر برسانیم که این کار سال گذشته در سه استان انجام شد و از اول اردیبهشت پزشکی خانواده در کشور اجرا می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی