تیتر امروز

چغازنبیل، از چشم عروسک‌های نمایشی و آیینی
سفرنامه‌ای به نخستین اثر ثبت جهانی ایران در یونسکو

چغازنبیل، از چشم عروسک‌های نمایشی و آیینی

مطلب پیش رو سفرنامه مجتبی گهستونی، روزنامه نگار و فعال میراث فرهنگی استان خوزستان به چغازنبیل به همراه یک گروه از مجموعه داران عروسکی به نخستین اثر ثبت جهانی ایران در یونسکو است.
خشم عمیق مردم نسبت به مکرون
از چشم جهان (۸۲)؛ حضور دانشجویان در اعتراضات فرانسه نشانه چیست؟

خشم عمیق مردم نسبت به مکرون

خشم در میان جوانان فرانسوی، به ویژه نسبت به سرکوب شدید تظاهرات و درگیری با پلیس ضد شورش مشهود است. سه‌شنبه بیش از ۹۰ هزار دانشجو قصد داشتند به تظاهرات خیابانی بپیوندند که سه برابر افراد حاضر...
فیاض زاهد:سردار حاجی زاده باید برای منافع نظام استعفا می‌داد/بحران حل نشده بلکه به صورت پیچیده تری بازخواهد گشت
گفت‌وگوی نوزدهم دیدار در برنامه اصل ۲۷ با یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب

فیاض زاهد:سردار حاجی زاده باید برای منافع نظام استعفا می‌داد/بحران حل نشده بلکه به صورت پیچیده تری بازخواهد گشت

در برنامه نوزدهم "اصل ۲۷" با فیاض زاهد، استاد تاریخ، جامعه‌شناس و فعال سیاسی اصلاح طلب صحبت کردیم و دلایل بروز حوادث اخیر محور اصلی این گفت‌وگو بود.

۴۵ درصد دام گاومیش کشور در استان خوزستان است

مدیرکل دامپزشکی خوزستان با بیان اینکه خوزستان با داشتن ۱۰۰هزار رأس گاومیش دارای رتبه اول کشور است، گفت: ۴۵درصد دام گاومیش کشور در استان خوزستان است.

کد خبر: ۱۴۵۸۵۱
۰۹:۵۳ - ۰۸ اسفند ۱۴۰۱

ناصر عسکری‌فرد گفت: تعداد چهار میلیون و ۱۷۲ هزار دام سبک و تعداد ۴۰۰ هزار دام سنگین در استان خوزستان وجود دارد.

وی با بیان اینکه خوزستان با داشتن ۱۰۰ هزار رأس گاومیش، دارای رتبه اول کشور است، افزود: ۴۵ درصد دام گاومیش کشور، در استان خوزستان است.

مدیرکل دامپزشکی استان خوزستان ادامه داد: واکسیناسیون دام سبک در ۱۱ ماهه سال جاری ۱۳ میلیون و ۲۱۸ هزار نوبت سر مورد بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۶۷ درصد رشد داشته است.

وی اضافه کرد: در واکسیناسیون دام سنگین در ۱۱ ماهه سال جاری، یک میلیون و ۸۰ هزار نوبت سر انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، شاهد رشد ۵۱ درصدی بودیم.

عسکری‌فرد به واکسن‌های تزریق‌شده اشاره کرد و گفت: برای دام‌های سبک، واکسن‌های آبله، بروسلوز، تب برفکی و طاعون نشخوارکنندگان کوچک و برای دام‌های سنگین واکسن‌های بروسلوز، تب برفکی و لمپی اسکین تزریق شد.

وی همچنین تأکید کرد: افزایش میزان واکسیناسیون در سال جاری باعث کاهش میزان کانون‌های بیماری در سال آینده می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی استان خوزستان تصریح کرد: مصرف‌کنندگان گوشت اطمینان داشته باشند، مجموعه دامپزشکی استان خوزستان با اجرای دقیق قوانین توسط ناظرین بهداشتی و شرعی، سلامت فرآورده‌های خام دامی مصرفی را مورد پایش و بازرسی قرار می‌دهند.

وی افزود: در سال جاری بیش از ۵۷۳ هزار رأس دام سبک در کشتارگاه‌های دام تحت پوشش بهداشتی و شرعی، ذبح شد که رشد ۲۱ درصدی نسبت به سال گذشته داشت، همچنین در کشتار دام سنگین با بیش از ۶۸ هزار رأس، رشد ۵ درصدی نسبت به سال گذشته حاصل شد.

عسکری‌فرد با بیان اینکه "در سال جاری بیش از ۵۰ تن گوشت و آلایش خوراکی ناسالم و ۳۲۳ تن گوشت طیور ناسالم حذف و معدوم شد"، خاطرنشان کرد: تعداد بازرسی از اماکن دامی در سال جاری ۹۵ هزار و ۱۸۹ مورد، ارجاع به موارد قضایی ۶۲۷ مورد، فرآورده‌های ضبط‌شده ۸۴۲ تن و فرآورده‌های معدوم‌شده ۴۷ تن بود.

مدیرکل دامپزشکی استان خوزستان در پایان گفت: تعداد موارد نمونه‌برداری و آزمایش انجام‌شده محموله‌های مشکوک ضبط‌شده در سال جاری ۱۶۰ مورد بوده که افزایش ۷۲ درصدی داشته است و از مراکز تحت پوشش نیز چهار هزار و ۵۲۳ مورد نمونه‌برداری شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی