تیتر امروز

ظریفیان: مرگ مهسا امینی، زوایای پنهان دارد/ گشت ارشاد ناکارآمد بود
گفت‌وگوی دیدار در برنامه اصل ۲۷ با استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب

ظریفیان: مرگ مهسا امینی، زوایای پنهان دارد/ گشت ارشاد ناکارآمد بود

با آغاز سال ۱۴۰۲ و پررنگ شدن موضوع حجاب در کشور، دیدارنیوز بر آن شد در فصل جدید برنامه اصل ۲۷، سراغ این موضوع برود و در گفت‌وگو با صاحب نظران، چالش‌های فراروی جامعه را بررسی کند.
جواد امام: تفکر مصباح، انتقام خود را از امام و جمهوریت گرفت
دبیرکل مجمع ایثارگران در یازدهمین برنامه رکن سه (قسمت اول)

جواد امام: تفکر مصباح، انتقام خود را از امام و جمهوریت گرفت

جواد امام دبیرکل حزب مجمع ایثارگران مهمان دیدارنیوز و یازدهمین برنامه رکن سه بود. این فعال اصلاح‌طلب در قسمت اول این گفت‌وگو به جایگاه احزاب و جمهوریت در نظام و نقشی که اقتدارگرایان در قهر مردم...
تاریخ به روایت موتلفه اسلامی
برنامه هفدهم تنگنا در گفت‌و‌گو با اسدالله بادامچیان (قسمت اول)

تاریخ به روایت موتلفه اسلامی

در نخستین بخش از برنامه تنگنا در گفت‌وگو با دبیر کل حزب موتلفه اسلامی، روایتی از آغاز به کار این حزب در دهه ۱۳۴۰ را از زبان اسدالله بادامچیان خواهید شنید که پر از جزئیات جالب و مهم است.
کاسه صبر محمد خاتمی در حال لبریز شدن است

محبی‌نیا: در حوزه اجرا یاوران معینی برای رهبر انقلاب نمی‌بینم

جهانبخش محبی‌نیا، فعال سیاسی گفت: فکر می‌کنم رهبر انقلاب در خیلی از مواقع که قصد انجام امور مطلوب در سطح کلان را داشتند گرای لازم را داده‌اند، اما تصور می‌کنم ایشان تنهاست. صادقانه می‌گویم در حوزه اجرا یاوران معینی برای ایشان نمی‌بینم.

کد خبر: ۱۴۴۸۹۷
۰۹:۳۳ - ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

محبی‌نیا: در حوزه اجرا یاوران معینی برای رهبر انقلاب نمی‌بینم

دیدارنیوز: نماینده پیشین مجلس گفت: فکر می‌کنم رهبر انقلاب در خیلی از مواقع که قصد انجام امور مطلوب در سطح کلان را داشتند گرای لازم را داده است، اما تصور می‌کنم ایشان تنهاست. صادقانه می‌گویم در حوزه اجرا یاوران معینی برای ایشان نمی‌بینم.

جهانبخش محبی‌نیا فعال سیاسی در گفتگو با ایلنا، در پاسخ به این سوال که رهبری بعد از وقایع اخیر فرمان عفو عمومی برخی زندانیان را صادر کردند. این موضوع تا چه میزان می‌تواند روی روابط حاکمیت و ملت تاثیر بگذارد، گفت: بدون شک نگاه گفتمانی در رابطه با عدم طرد بانوانی که از پوشش کامل برخوردار نیستند و اغماض در نگاه حقوقی و تنبه‌آمیز قوه‌قضائیه، می‌تواند از سوی رهبر انقلاب التیام‌بخش بعضی از درد‌ها و زخم‌هایی باشد که بین حاکمیت و ملت به وجود آمده است. این یک اقدام شایسته و قابل تقدیری است و تصورم بر این است که این موضوع از نگاه رحمت‌آمیز جمهوری اسلامی برمی‌خیزد. انصافا نظام‌های سیاسی که به هر دلیلی، یک ناآرامی را تجربه می‌کنند برای اینکه بخواهند موضوع را مدیریت کنند باید حتما از این نوع اقدامات هم داشته باشند.

محبی‌نیا در پاسخ به این سوال که محمد خاتمی طی بیانیه‌ای به اصلاح برخی روند‌ها و سیاست‌های کلی کشور تاکید داشت و همچنین اعلام کرد که حاکمیت باید به خواسته‌های مردم هم توجه داشته باشد، از نظر شما اصلاحات مد نظر خاتمی به چه شکلی قابل اجرا است، گفت: به عنوان کسی که در این زمینه مطالعاتی داشتم و یکی از دغدغه‌های اصلی من مساله پایداری تمامیت ارضی انقلاب اسلامی است علاقه دارم نظام جمهوری اسلامی کارآمد باشد و تصورم این است که شما باید یک اجماعی در خصوص برخی از اقدامات اصلاحی داشته باشید.

وی افزود: اصلا اصلاحات به مفهوم سیاسی کلمه بیشتر مدنظر نیست. بلکه ذات اصلاح امری است که از نظر فلسفی یک حکمرانی کاملا قابل دفاع است. البته خاتمی باید توضیحات مفصلی پیرامون بیانیه خودشان داشته باشد، اما اقدام برای پایایی و مانایی جمهوری اسلامی و تمامیت ارضی از اقداماتی است که ما به آن نیاز داریم؛ بنابراین من خاتمی را آدم صبوری می‌بینم، اما فکر می‌کنم یک مقدار در این بیانیه کاسه صبرش در حال لبریز شدن است.

محبی‌نیا در پاسخ به این سوال که فراهم آوردن شرایط گفتگو و همچنین آشتی ملی به چه اقداماتی نیاز دارد، گفت: به شجاعتی نیاز دارد که طرفین باید داشته باشند. از این طرف صاحبان قدرت باید شهامت پذیرش برخی انتقاد‌ها را داشته باشند و از طرفی دیگر کسانی که دنبال اصلاح هستند، اصلاح را به معنا و مفهوم تغییر بنیان‌ها و آتش به ریشه گذاشتن تلقی نکنند و تغییر باید به کارآمدی و انبساط بیشتر نظام سیاسی منجر شود تا بتواند آن چارچوب اجماع برای نوسازی و بازسازی کشور را فراهم کند. یعنی همه باید به یک میزان پذیرش انتظار و درهم آمیختگی تعریف شده، آگاهانه و پذیرفته شده در چارچوب، اصول سیاست و منطق را داشته باشد.

این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که برخی از سران کشور اعلام کردند انجام اصلاحات نیاز به آرام شدن شرایط دارد. با توجه به فرمان عفو عمومی رهبری، این موضوع می‌تواند مقدمه خوبی برای انجام اصلاحات باشد؟ چقدر ضرورت دارد در این راستا نیز، گفت‌وگوی ملی آغاز شود، گفت: فکر می‌کنم رهبر انقلاب در خیلی از مواقع که قصد انجام امور مطلوب در سطح کلان را داشتند گرای لازم را داده‌اند، اما تصور می‌کنم ایشان تنهاست. صادقانه می‌گویم در حوزه اجرا یاوران معینی برای ایشان نمی‌بینم.

محبی‌نیا در پاسخ به این سوال که چقدر ضرورت دارد بدون برچسب‌زنی همه سلیقه‌ها و دیدگاه‌ها، مورد حمایت و شنیدن قرار بگیرند و این موضوع می‌تواند چه تاثیری در انتخابات آینده داشته باشد، گفت: برچسب‌ها همیشه مانع توسعه است. در جامعه افغانستان برچسب هزاره، پشتو، تاجیک و ... دلایل عقب‌ماندگی افغانستانی‌ها بوده است. در جامعه ایران برچسب جاسوسی، نفهمیدن واقعیت‌های کشور، عقب‌ماندگی، جدا شدن از ارزش‌ها و جدا شدن از آزادی برچسب‌هایی است که بدون شک مانع مفصل‌بندی گفتمانی است و اصلا در جامعه ما عینیت دارد و به همین دلیل این موارد مانع توسعه و رسیدن کشور به آرمان‌ها و آرزو‌های خودش است.

وی تصریح کرد: تصورم این است که کشور در شرایط امنیت نسبی و خوبی به سر می‌برد و این مسائل به نوعی به پایان رسیده است. فضایی ایجاد شده که در آن نباید باز هم درمان درد‌ها را به فراموشی بسپاریم تا خدای نکرده منتظر اتفاقاتی در آینده نباشیم. لازمه کار این است که گفتمان وحدت، گفتمان ایران، انقلاب اسلامی و حتی جمهوری اسلامی را مبنا قرار دهیم و به پیشنهادات و درخواست‌ها که برای نظام مطلوبیت دارد حتما توجه داشته باشیم.

محبی‌نیا افزود: فکر نکنیم یکدستی می‌تواند ما را به توسعه برساند که تا به امروز نرسانده است. از افکار دیگران که منظور من هموطنان دیگر ما است، بهره‌مند شویم. برای ملت، معیشت، رفاه و زندگی آبرومندانه را که امروز از آن فاصله گرفتیم، فراهم کنیم. لازمه رسیدن به این موضوع این است که به همان حکمرانی که بار‌ها از آن تعریف کردیم، عمل کنیم. عمل به حکمرانی بهتر یعنی همه ملت ایران برای رسیدن به اداره بهتر مملکت ذی‌نفع باشند. در شوراها، انتخابات مجلس و انتخابات ریاست جمهوری از اینکه بخشی یا فردی به نمایندگی از فرد یا گروهی جلو می‌آید، هراس نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر گروه‌های سیاسی که به هر دلیل در مظان هرگونه اتهامات نامبارکی واقع می‌شوند، باید بتوانند از خودشان دفاع کنند. من نظرم این است که باید بتوانیم به یک اتفاق و اتحاد عینی و عملی برسیم. در آینده منطقه خاورمیانه و در همسایگی ما اتفاقاتی به وقوع خواهد پیوست که لازمه‌اش بدون شک نیازمند درک، آگاهی دقیق و شناخت از منطقه است و مقابله‌ای در مقابل آن، نیازمند حرکات و صورت‌بندی‌ها و اتحادی است که در داخل باید آن را تعریف کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی