تیتر امروز

اصل ۲۷ هیچ وقت اجرایی نشد/ حاکمیت همواره بر خشم و خشونت تاکید دارد
گفتگوی دوازدهم دیدار در برنامه اصل ۲۷ با کامبیز نوروزی،حقوقدان

اصل ۲۷ هیچ وقت اجرایی نشد/ حاکمیت همواره بر خشم و خشونت تاکید دارد

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ دوازدهمین...
چرا در گازوئیل افزایش قیمت نداشته‌ایم؟
رضا امیدوار تجریشی در بررسی بودجه ۱۴۰۲ کل کشور:

چرا در گازوئیل افزایش قیمت نداشته‌ایم؟

افزایش بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصدی سهم بودجه برخی نهاد‌ها و سازمان‌های خاص در سال ۱۴۰۲ ابهامات و سوالات زیادی را در افکار عمومی ایجاد کرده است. رضا امیدوار تجریشی کارشناس اقتصادی به برخی از این پرسش‌ها...

نماینده مجلس: بودجه ۱۴۰۲ شفاف نیست

علیرضا سلیمی، عضو هیات رئیسه مجلس می‌گوید در لایحه‌ای که به مجلس ارائه شده بسیاری از موارد به صورت شفاف ارائه نشده و در بحث کالابرگ الکترونیکی ما نوشته، عدد و رقمی را در این لایحه نمی‌بینیم.

کد خبر: ۱۴۳۹۶۹
۱۱:۳۴ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۱

نماینده مجلس: بودجه ۱۴۰۲ شفاف نیست

دیدارنیوز: یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه شفافیت قوانین فراوانی داشته ایم، اما در لایحه بودجه ۱۴۰۲ که به مجلس ارائه شده بسیاری از موارد به صورت شفاف ارائه نشده است.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در جلسه علنی امروز یکشنبه (۲ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان رسیدگی به کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ و در مخالفت با آن بیان کرد: در لایحه بودجه‌ای که الان به مجلس ارائه شده است، بحث اصلاح ساختار است. حضرت آقا به صراحت فرمودند ترکیب غلط بودجه هنوز اصلاح نشده است؛ حال سوال این است در لایحه‌ای که به مجلس ارائه شده چند درصد اصلاح بودجه داریم. بحث این نیست که گام‌هایی برداشته شده، اصل مطلب این است که ما در حوزه اصلاح ساختار قدم هایمان به اندازه‌ای که باید بلند نبوده است.

وی در ادامه گفت: امسال حدود ۳۰۰ هزار میلیارد کسری داشتیم که با مجوز‌هایی که از صندوق توسعه داده شد و اصلاحیه‌هایی که مجلس انجام داد آن را پوشش دادیم، اما واقعیت این است که در لایحه بودجه ۱۴۰۲ حدود ۴۰۰ هزار میلیارد بیش برآوردی داریم. حال اگر مجوز‌هایی که امسال داده شد سال آینده داده نشود و اصلاحیه‌ها را نداشته باشیم، این ۴۰۰ هزار میلیارد کسری بودجه همان ام الخبائث مشکلات اقتصادی است که برای آن چاره اندیشی نشده است.

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع شفافیت عنوان کرد: در حوزه شفافیت قوانین فراوانی داشتیم، اما در لایحه‌ای که به مجلس ارائه شده بسیاری از موارد به صورت شفاف ارائه نشده است. از جمله در بحث تسهیلات و تعهدات کلان که بند (د) و تبصره ۱۶ سال گذشته وجود داشت، حذف شده است. همچنین در خصوص اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی حکمرانی که مبتنی بر داده‌ها است، مجلس مصوبه خوب و مهمی را در این حوزه داشت، که باید سوال کرد چرا ردپایی از این مصوبه ارزشمند در این لایحه دیده نمی‌شود.

سلیمی یادآور شد: از نکات دیگر که مجلس به آن اشاره داشته بحث کالابرگ الکترونیکی است که اخیرا وزیر رفاه نکاتی در این رابطه بیان کردند، اما واقعیت این است که در بحث کالابرگ الکترونیکی ما نوشته، عدد و رقمی را در این لایحه نمی‌بینیم و پرداخت یارانه به این سبک جز افزایش نقدینگی، پایه پولی و تورم چیزی را به دنبال نخواهد داشت.

وی یکی دیگر از مسائلی که باید در لایحه بودجه ۱۴۰۲ اصلاح شود را بحث ترمیم حقوق‌ها دانست و اظهار کرد: در ترمیم حقوق اگر بخواهند همان ۲۰ درصد را اضافه کنند حدود ۷ میلیون و ۸۲۰ هزار تومان می‌شود، اما دولت ۷ میلیون دیده است و این یعنی با توجه به رقم سال گذشته نقص مشاهده می‌شود که امیدوارم اصلاح شود.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی افزود: دولت باید گزارشی را از وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی همراه با لایحه بودجه به مجلس بدهد، مثل نرخ تورم، رشد اقتصادی و بیکاری که دولت باید توضیح دهد این شاخص‌ها در کجا به مجلس ارائه شده است، چراکه ما بر اساس این شاخص‌ها باید تصمیمات جدی بگیریم. اگر آمار دستمان نباشد چطور می‌توانیم تصمیم دقیق بگیریم.

سلیمی در خصوص موضوع مسکن ملی یادآور شد: در این حوزه قرار بوده در سال گذشته ۳۶۰ هزار میلیارد به این صندوق ملی واریز کنیم، اما تاکنون ۳۰ هزار میلیارد اضافه شده است که آیا با این عدد واقعا موتور مسکن در کشور به حرکت در می‌آید؟

وی با بیان اینکه ۷ نوع نرخ ارز داریم، بیان کرد: همچنین بحث نرخ ETS مطرح بوده است، اما واقعیت این است که بحث نرخ ارز در این لایحه با، اما و اگر و ابهامات فراوانی مواجه است که با این سبک با مشکلات جدی مواجه می‌شویم.

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که استراتژی دولت در کنترل پایه پولی برای سال آینده چیست؟ بیان کرد: اگر نکته‌ای است دولت ما را راهنمایی کنند بسیار خوب است. عوامل تورم زا از جمله تسهیلات تکلیفی در این لایحه دنبال شده که نتیجه آن تورم است. همچنین در حوزه بودجه شرکت‌های دولتی ۵۷۰ هزار دیده شده در حالی که شرکت‌های دولتی ۲۱ هزار زیان ده هستند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی