تیتر امروز

آرمان: زنگنه گاز فلر را به قیمت گزاف به بخش خصوصی پیشنهاد کرده بود/عده‌ای مجری ضدیت با توسعه اقتصادی هستند
حمایت یک اقتصاددان از مکانیزم مولدسازی و هیات هفت نفره

آرمان: زنگنه گاز فلر را به قیمت گزاف به بخش خصوصی پیشنهاد کرده بود/عده‌ای مجری ضدیت با توسعه اقتصادی هستند

بهمن آرمان اقتصاددان به عنوان موافق مولدسازی و ترکیب هیات هفت گفت: با توجه به تجارب بد و فسادزای گذشته که در قالب بحث خصوصی سازی، این بار باید به طرح مولدسازی اعتماد کرد. مخالفان و کسانی که سر...
عوارض خانه آخرت؛ از تصویب تا تکذیب!
دیدار از مصوبه جدید شهرداری گزارش می‌دهد

عوارض خانه آخرت؛ از تصویب تا تکذیب!

چهاردهم بهمن خبری مبنی بر اخذ عوارض از قبور بهشت زهرا در رسانه‌ها منتشر شد که واکنش‌های زیادی به همراه داشت و حالا معاونان زاکانی به هر طریقی این خبر را تکذیب می‌کنند؛ اما واقعیت چیست؟
بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد

تنش بین آمریکا و چین روبه‌کاهش است

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد تنش میان کشورش با چین روبه‌کاهش است، اما «نگرانی‌های واشنگتن درباره تایوان» را تکرار کرده است.

کد خبر: ۱۴۳۸۷۳
۰۹:۲۴ - ۰۱ بهمن ۱۴۰۱

تنش بین آمریکا و چین روبه‌کاهش است

دیدارنیوز: وزیر خارجه آمریکا در آستانه سفر به پکن در گفت‌وگویی اعلام کرد تنش آمریکا و چین روبه‌کاهش است، اما در عین حال «نگرانی‌های واشنگتن نسبت به تایوان» را تکرار کرد.

به نقل از رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگویی در دانشگاه شیکاگو اعلام کرد تنش با چین روبه‌کاهش است، اما «نگرانی‌های واشنگتن درباره تایوان» را تکرار کرد.

بلینکن دراین‌باره گفت: فکر می‌کنم تنش‌ها روبه‌کاهش است، زیرا زمانی که شما به سمت گفتگو و مشارکت می‌روید، تمایل به این است که تنش‌ها کاهش یابد.

وی همچنین افزود: بقیه کشور‌های جهان هم از ما انتظار دارند تا این رابطه را مسئولانه مدیریت کنیم، زیرا دیگر کشور‌ها می‌دانند که این رابطه برای آن‌ها نیز تأثیر خواهد گذاشت.

بنا بر اعلام رسانه‌های آمریکایی وزیر خارجه این کشور قرار است روز ۵ فوریه (۱۶ بهمن) برای دیدار با همتای چینی خود، به پکن سفر کند. اعلام سفر وزیر خارجه آمریکا به چین، پس از سفر اخیر هیئت بلندپایه آمریکا به پکن انجام می‌شود. سفر این هیئت بلندپایه، مقدمه و آماده‌سازی برای سفر آنتونی بلینکن بود.

طبق بیانیه وزارت خارجه آمریکا، «دانیل کریتنبرینک»، دست‌یار وزیر امور خارجه در امور شرق آسیا و اقیانوسیه و «لورا روزنبرگر»، مدیر ارشد شورای امنیت ملی چین و تایوان، از ۱۱ تا ۱۴ دسامبر (۲۰ تا ۲۳) به چین، کره جنوبی و ژاپن سفر کردند.

«شی جین‌پینگ»، رئیس‌جمهور چین و «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا اخیراً در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در اندونزی با هم دیدار و درباره مسئله تایوان و کره شمالی گفتگو کردند.

به‌دنبال سفر جنجالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان در اوایل ماه آگوست، تنش‌ها در تنگه تایوان تشدید شد. پکن، سفر پلوسی را محکوم و آن را نوعی حمایت از جدایی‌طلبان تلقی و در واکنش، رزمایش گسترده و بی‌سابقه‌ای را در اطراف حریم هوایی و آبی جزیره تایوان برگزار کرد. به‌رغم این واکنش، کشور‌هایی همچون آلمان پس از سفر پلوسی، هیئت‌های بلندپایه‌ای را به این جزیره اعزام کرده و به تشدید تنش‌ها دامن زده‌اند.

چین جزیره تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و اقداماتی همچون سفر پلوسی را نقض سیاست «چین واحد» تلقی می‌کند.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی