تیتر امروز

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟
از چشم جهان (۷۲)؛ گزارش تازه «میدل ایست آی»

موانع احیای توافق هسته‌ای ایران چیست؟

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران عملا بی نتیجه مانده است. ایران می‌گوید طرف‌های غربی به ویژه آمریکا باید واقع‌بینانه به این مسئله بپردازند تا از تکرار خروج واشنگتن از برجام جلوگیری شود....
کدام مربی شلوغ کارتر است؟
جشنواره شامورتی‌بازهای لیگ ۲۲

کدام مربی شلوغ کارتر است؟

هفته هفدهم رقابت‌های لیگ برتر با حواشی و نتایج عجیبی همراه بود. استقلال برد پرسپولیس باخت و حاشیه های بازی فولاد و پرسپولیس که به طور حتم تا ماهها می تواند دو باشگاه را مقابل هم قرار دهد.

ممنوعیت کار زنان؛ «طالبان» عقب‌نشینی می‌کند؟

در شرایطی که محدودیت‌های شدید کاری و تحصیلی طالبان برای زنان افغانستان مشکلات زیادی را برای آنها به وجود آورده، یکی از مقامات ارشد سازمان ملل در افغانستان با معاون نخست وزیر دولت تحت رهبری طالبان دیدار و گفتگو کرده است.

کد خبر: ۱۴۲۸۵۹
۱۱:۱۶ - ۱۲ دی ۱۴۰۱

ممنوعیت کار زنان؛ «طالبان» عقب‌نشینی می‌کند؟

دیدارنیوز: یکی از مقامات ارشد سازمان ملل در افغانستان با معاون نخست وزیر دولت تحت رهبری طالبان دیدار و درباره ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی که مقامات طالبان در سری اقدامات مربوط به لغو حقوق زنان اعلام کرده‌اند، گفتگو کرد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تصمیم دولت طالبان برای ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی باعث شد تا آژانس‌های امدادرسانی بین‌المللی مطرح و بزرگ جهان عملیات‌های خود در افغانستان را به حالت تعلیق درآورند. این ممنوعیت نگرانی‌هایی را به وجود آورده دال بر اینکه مردم احتمالا از دسترسی به مواد غذایی، آموزش، خدمات درمانی و دیگر خدمات مهم و حیاتی محروم خواهند شد چرا که بیش از نیمی از جمعیت افغانستان در حال حاضر نیازمند کمک‌های بشردوستانه فوری و مبرم هستند.

آژانس‌های امدادرسان هشدار داده‌اند که این ممنوعیت پیامد‌های فاجعه‌باری خواهد داشت و "صد‌ها هزار" افغان به خاطر این تصمیم طالبان جان خود را از دست خواهند داد.

پوتزل مارکوس، معاون رئیس هیات سازمان ملل در افغانستان با مولوی عبدالسلام حنفی، معاون نخست وزیر طالبان در کابل دیدار و درباره این ممنوعیت و همچنین دیگر اقدامات از جمله ممنوعیت حضور زنان در دانشگاه‌ها گفتگو کرد.

هیات سازمان ملل در افغانستان گفت: ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی و محروم کردن زنان و دختران از تحصیل و آموزش به میلیون‌ها تن در افغانستان آسیب می‌زند و مانع ارسال کمک‌های حیاتی به مردان، زنان و کودکان افغان خواهد شد.

پوتزل مارکوس تازه‌ترین مقام سازمان ملل است که با رهبری طالبان در بحبوحه افزایش نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به محدود کردن آزادی‌های زنان در افغانستان دیدار کرد.

رامیز الکباروف، رئیس موقت هیات سازمان ملل در افغانستان دوشنبه گذشته با قاری دین محمد حنیف، وزیر اقتصاد طالبان دیدار کرد.

حنیف ۲۴ دسامبر ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های غیردولتی را با ادعای اینکه زنان در این سازمان‌ها به درستی حجاب اسلامی را رعایت نمی‌کنند، اعلام کرد. وی تاکید کرد، هر سازمانی که از این دستور پیروی نکند، مجوزش باطل خواهد شد.

آژانس‌های امدادرسان در مقابل وخیم شدن بحران انسانی در افغانستان، خدمات و حمایت‌های ضروری و اساسی را فراهم کرده‌اند.

مارتین گریفیث، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه قرار است به زودی به افغانستان سفر و درباره این ممنوعیت مذاکره کند.

دیدار پوتزل با حنیف در حالی صورت گرفت که یکی از نظرسنجی‌های سازمان ملل نشان داد که یک سوم از سازمان‌های غیردولتی به ریاست زنان در افغانستان مجبور به توقف ۷۰ درصد از فعالیت‌های خود به خاطر این ممنوعیت شده‌اند و حدود یک سوم نیز فعالیت‌های خود را به طور کامل متوقف کرده‌اند.

آژانس زنان سازمان ملل اعلام کرد، ۸۶ درصد از ۱۵۱ سازمان شرکت‌کننده در این نظرسنجی به طور کامل یا نسبی فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.

این آژانس همچنین تاکید دارد که فقدان زنان در توزیع کمک‌ها تاثیر چشمگیری بر مردم افغان داشته است.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی