تیتر امروز

جواد امام: تفکر مصباح، انتقام خود را از امام و جمهوریت گرفت
دبیرکل مجمع ایثارگران در یازدهمین برنامه رکن سه (قسمت اول)

جواد امام: تفکر مصباح، انتقام خود را از امام و جمهوریت گرفت

جواد امام دبیرکل حزب مجمع ایثارگران مهمان دیدارنیوز و یازدهمین برنامه رکن سه بود. این فعال اصلاح‌طلب در قسمت اول این گفت‌وگو به جایگاه احزاب و جمهوریت در نظام و نقشی که اقتدارگرایان در قهر مردم...
تاریخ به روایت موتلفه اسلامی
برنامه هفدهم تنگنا در گفت‌و‌گو با اسدالله بادامچیان (قسمت اول)

تاریخ به روایت موتلفه اسلامی

در نخستین بخش از برنامه تنگنا در گفت‌وگو با دبیر کل حزب موتلفه اسلامی، روایتی از آغاز به کار این حزب در دهه ۱۳۴۰ را از زبان اسدالله بادامچیان خواهید شنید که پر از جزئیات جالب و مهم است.
مسئولان با اقدامات اورژانسی از خود رفع تکلیف می‌کنند

پیرهادی: فرار‌های مدیریتی مسئولان گره‌ای تازه به معضل آلودگی هوا می‌زند

محسن پیرهادی، نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه مسئولان با اقدامات اورژانسی از خود رفع تکلیف می‌کنند، گفت: فرار‌های مدیریتی مسئولان هر بار گره‌ای تازه به معضل آلودگی هوا می‌زند.

کد خبر: ۱۴۲۲۲۸
۰۸:۱۴ - ۲۹ آذر ۱۴۰۱

پیرهادی: فرار‌های مدیریتی مسئولان هر بار گره‌ای تازه به معضل آلودگی هوا می‌زند

دیدارنیوز: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هر بار که شاخص هوا در کلانشهر‌ها به موقعیت ناسالم می‌رسد، برخی مسئولان چنان موضع می‌گیرند که گویی فاکتور جدیدی حادث و عامل بروز آلایندگی شده است در حالی که ریشه‌های آلودگی هوا مشخص و الگو‌های جهانی موفق در کنترل این معضل نیز روی میز است.

محسن پیرهادی، با اشاره به وضعیت آلودگی هوای کلانشهر‌ها و کوتاهی دستگاه‌های متولی در اجرای قانون هوای پاک، بیان کرد: قریب به هشت سال پیش که سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد مجلس و دولت ظرف یک سال قانون هوای پاک را مدون کردند، از آن زمان تاکنون و باوجود مشخص شدن تکالیف و باید‌ها و شاید‌ها دستگاه‌های مسئول در موضوع هوای پاک، اما حاصل روند تنها برگزاری نشست‌های بی نتیجه‌ای در روز‌های اوج آلودگی کلانشهر‌ها در نیمه دوم سال هاست؛ روندی کلیشه‌ای که جز تصمیمات اورژانسی و دقیقه نودی محصولی نداشته اند و سال به سال در الگویی تکراری چاره یابی برای رفع مسئله را به کارگروه‌ها حواله می‌دهند.

فرار‌های مدیریتی مسئولان هر بار گره‌ای تازه به معضل آلودگی هوا می‌زند

وی در ادامه با اشاره به اینکه معضل آلودگی هوا ریشه یابی شده و علل ظهور و بروز آن نیز مشخص است، اظهار کرد: باوجود روشن بودن صورت مسئله، اما زمان اقدام و عمل که می‌رسد با فرار‌های مدیریتی برخی از مسئولان هر بار گره‌ای تازه بر این مسئله زده می‌شود. هر بار که شاخص هوا در کلانشهر‌ها به موقعیت ناسالم می‌رسد، برخی مسئولان چنان موضع می‌گیرند که گویی فاکتور جدیدی حادث و عامل بروز آلایندگی شده است؛ دریغ از اینکه عامل یا عوامل ثانویه سهم زیادی در آلودگی هوا ندارند و درد اصلی همان فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی و عدم جایگزینی سوخت خودرو‌های دیزلی و تردد بی امان آن‌ها در حاشیه کلانشهر‌ها است.

برخی مسئولان ترجیح می‌دهند آلودگی هوا مسئله بحرانی نیمه دوم سال بماند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ارتقای ناوگان حمل و نقل عمومی، افزایش حمل و نقل ریلی، گاز سوز کردن خوردو‌های درون شهری و موتور سیکلت ها، استفاده از خودرو‌های هیبریدی، جایگزین سوخت شهری با سوخت‌های پاک راهکار‌های ثابت شده جهانی برای کنترل و مقابله با آلودگی هوا است؛ در این میان، اما برخی مسئولان امر خلاف جریان جهانی و به رغم شناسایی ریشه‌های داخلی بروز معضل و آگاهی به موفقیت الگو‌های جهانی، به جای در اولویت قرار دادن ارتقای ناوگان حمل و نقل درون شهری و تشویق شهروندان به عدم استفاده از وسایل نقلیه شخصی ترجیح داده اند معضل را همچنان مسئله بحرانی نیمه دوم سال نگه دارند.

رفع معضل آلودگی هوا مطالبه ملی است

رئیس فراکسیون شورا‌ها و مدیریت شهری مجلس در ادامه خاطر نشان کرد: پرداختن به موضوع آلودگی هوای کلانشهر‌ها در قالب شعار‌های محیط زیستی اگرچه در برنامه ریزی و موضع گیری‌های رسانه‌ای برای مسئولان به ویژه در فصل انتخابات مورد توجه و تاکید قرار می‌گیرید، اما این مهم تا کنون آنچنان که باید و شاید در اولویت کاری دولت ها، مجالس و حتی شورا‌های شهر قرار نگرفته است؛ نهایتا هر زمان که شرایط اضطراری شده و با اقدامات اورژانسی، چون تعطیلی ادارات و مدارس شهر‌های آلوده، از خود رفع مسئولیت کرده اند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سال‌های متمادی است داشتن هوای پاک به مطالبه اصلی شهروندان کلانشهر‌ها بدل شده است و مردم همواره بر این ضرورت تاکید کرده اند، بیان کرد: معضل آلودگی هوا یک مسئله ملی است و حل و فصل آن نیز عزمی ملی و جدی می‌طلبد و نیازمند همراهی و همدلی ویژه مدیریتی است؛ ضرورتی که در سال‌های اخیر نادیده گرفته شده و نیازمند تدبیر جدی است.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی