تیتر امروز

پرتغال ۲ - اروگوئه صفر؛ برای صعود نیازی به رونالدو نبود!
بیست و دوحه (۱۳)، روز نهم جام جهانی

پرتغال ۲ - اروگوئه صفر؛ برای صعود نیازی به رونالدو نبود!

در نهمین روز از مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، بازی‌های باقی‌مانده از دور دوم مرحله گروهی انجام شد و هشت تیم در دو گروه G و H به مصاف یکدیگر رفتند؛ کامرون در نبردی جذاب و کامبکی برابر صربستان ۳-۳...
رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!
گزارش دیدار از آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگل "شمام" و "سلانسر"

رودبار و باز هم بلای طبیعی در روزهای جام جهانی!

علیرغم تلاش نهاد‌های مختلف مانند هلال احمر، منابع طبیعی و مدیریت بحران آتش سوزی در جنگل‌های "شمام" و "سلانسر" در رودبار استان گیلان ادامه دارد و زنده ماندن آن‌ها در گرو سورتی پرواز بیشتر است...

آغاز ماموریت آرتمیس ۱؛ پرتاب موشک ناسا به سمت ماه

ماموریت آرتمیس ۱ با پرتاب موشک ناسا که کپسول اوریون نیز بر فراز آن نصب بوده امروز در ساعت ۱:۴۸ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۰:۱۸ صبح به وقت تهران) آغاز شد.

کد خبر: ۱۴۰۴۹۱
۱۰:۵۸ - ۲۵ آبان ۱۴۰۱

آغاز ماموریت آرتمیس ۱؛ پرتاب موشک ناسا به سمت ماه

دیدارنیوز: موشک غول‌پیکر سامانه پرتاب فضایی ناسا (SLS) به سمت ماه پرتاب شد تا آغازگر ماموریت آرتمیس ۱ باشد.

این موشک که از پایگاه فضایی کندی ناسا در کیپ کاناورال، فلوریدا پرتاب شده است قرار بود بسیار زودتر از این ماموریت خود را آغاز کند، اما نقص فنی، مشکلات آب و هوایی و موارد دیگر باعث تعویق چندین باره این ماموریت مهم شد. پرتاب امروز نیز با تاخیری ۴۴ دقیقه‌ای مواجه شد.

موشک ناسا در ابتدا قرار بود در ماه اوت (مرداد-شهریور) سفر خود را آغاز کند، اما این ماموریت لغو و به ماه سپتامبر (شهریور-مهر) موکول شد. اما ماه مهر هم زمان مناسبی برای پرتاب آرتمیس ۱ نبود و در نهایت این ماموریت امروز، آغاز شد. انتظار می‌رود اوریون چندین ساعت پس از پرتاب اولین نما از زمین را ثبت و با ما به اشتراک بگذارد. زمان انتشار زمین از منظر کپسول اوریون بستگی به عواملی، چون زمان پرتاب و سلامت کپسول دارد.

ماموریت آرتمیس ۱، اولین مورد از سری ماموریت‌های آرتمیس ناسا است که پیش از این اعلام شده بود قرار است طی سه ماموریت دنبال شود و ناسا به تازگی خبر از اضافه شدن چهارمین مورد از ماموریت‌های آرتمیس داده است.

آرتمیس۱، نخستین ماموریت در برنامه آرتمیس ناسا است که هدف از آن حضور دائمی انسان در ماه و اطراف آن تا پایان دهه ۲۰۲۰ است. طی ماموریت آرتمیس۱، کپسول اوریون به سفری بدون سرنشین به مدار ماه خواهد رفت. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، آرتمیس۲، فضانوردان را در سال ۲۰۲۴ به مدار ماه خواهد برد و آرتمیس۳ در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶، اولین زن و اولین فرد رنگین پوست را در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود خواهد آورد.

ناسا به تازگی خبر از دومین سفر بشر به ماه طی ماموریت آرتمیس ۴ داده است و مقامات آژانس فضایی ناسا در گزارشی تایید کرده‌اند که دومین فرود بشر روی ماه در ۵۰ سال گذشته طی ماموریت آرتمیس ۴ انجام خواهد شد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی