تیتر امروز

حزب فقط حزب‌الله و جایگاه احزاب در ایران + ویدیو
در «قسمت اول» از «دومین برنامه رکن سه» با «قربانعلی قائمی» مطرح شد

حزب فقط حزب‌الله و جایگاه احزاب در ایران + ویدیو

در «دومین برنامه» از سری برنامه‌های «رکن سه» با قربانعلی قائمی، فعال سیاسی، شخصیت اجرایی و تشکیلاتی، جایگاه احزاب در جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار دادیم. قسمت اول این گفت‌وگو را ببینید، بشنوید...
از دوران بیسوادی و گرسنه مردن تا عصر هیأت به درد بخور واگذارسازی و جعفر جکسون
افاضات اضافه

از دوران بیسوادی و گرسنه مردن تا عصر هیأت به درد بخور واگذارسازی و جعفر جکسون

خواندن روزنوشت‌های عوام‌الملک در هفته‌های متمادی نشان‌دهنده یک حقیقت بزرگ است، اینکه اگر عصر ابراهیم نبود قطعا این استعداد شگرف جناب عوام‌الملک به منصه ظهور نمی‌رسید. قلمش مستدام.
ساپینتو انبار باروت و باشو فرشته نجات
چند نکته از بازی جنجالی در کرمان

ساپینتو انبار باروت و باشو فرشته نجات

هفته هجدهم لیگ برتر با جنجال و درگیری در کرمان و بازگشت استقلال به کورس قهرمانی به پایان رسید. ذکر نکته‌هایی از این ماجرا خالی از لطف نیست.

ضرورت تدبیر با جمعه‌های اعتراضی زاهدان

محمد بلوچ‌زهی در مطلبی درخصوص ناآرامی‌های اخیر در سیستان و بلوچستان و جمعه‌های اعتراضی زاهدان نوشت: در شرایطی که موج اعتراضات سراسر کشور را فرا گرفته راهکار تنش‌زا برای مهار جمعه‌های اعتراضی زاهدان و سایر شهر‌های بلوچستان پیامد‌های ناگوار و جبران‌ناپذیری را به بار خواهد آورد و دامنه اعتراضات و مطالبات را رادیکال‌تر و خشونت‌آمیزتر از این خواهد کرد.

کد خبر: ۱۴۰۲۳۷
۱۷:۵۹ - ۲۱ آبان ۱۴۰۱

ضرورت تدبیر با جمعه‌های اعتراضی زاهدان

دیدارنیوز: بی‌تردید آنچه اکنون بر فضای بی‌سابقه سیاسی و اجتماعی تنش‌آلود، ملتهب و چالش‌برانگیز بلوچستان می‌گذرد قبل از هر چیز نخست ریشه در ضعف تحلیل درست و واقع‌بینانه شرایط موجود این منطقه دارد و سپس بر در پیش گرفتن رویکرد چالش‌آفرین و تنش‌زا به جای راهکار‌های سیاسی اثربخش برای برون‌رفت از بحران فعلی، نادیده انگاشتن سابقه و تجربه گذشته تاریخی و از همه مهم‌تر ناتوانی از درک منطقی مسائل پیش و روی این برهه زمانی جملگی بر وضعیت بغرنج پیش آمده سیستان و بلوچستان از نظر دور مانده مترتب است و دخیل.

از سوی دیگر تهی بودن بدنه مدیریت سیاسی دولت از مدیران واقع‌گرا، صاحب‌نظر و دوراندیش، گماردن مدیرانی فاقد دانش و بینش سیاسی، تاب نیاوردن صدا‌های متفاوت و متکثر در سطوح مختلف مدیریتی و بدنه دولت و چشم بستن بر واقعیت‌ها همه و همه بر تداوم فضای التهابی و تنش‌آلود اخیر در این استان و گسترش آن به شهر‌های مختلف بلوچستان به‌رغم گذشت نزدیک به دو ماه از اعتراضات جاری بی‌تاثیر نبوده است.

درست است که سیستان و بلوچستان در طول دهه‌های گذشته همواره آبستن چنین فضای تنش‌آلود و بحران‌زایی بوده و پس از مدت کوتاهی آن را از سر گذرانده، اما اکنون در شرایطی که موج اعتراضات سراسر کشور را فرا گرفته راهکار تنش‌زا برای مهار جمعه‌های اعتراضی زاهدان و سایر شهر‌های بلوچستان پیامد‌های ناگوار و جبران‌ناپذیری را به بار خواهد آورد و دامنه اعتراضات و مطالبات را رادیکال‌تر و خشونت‌آمیزتر از این خواهد کرد. پیداست که در این میان مدیران سیاسی به ویژه در شهرستان‌ها که اکثرا بومی هستند و شرایط و جو غالب بر منطقه را به درستی می‌شناسند و نسبت به آن تسلط کافی دارند دست برتر را در تصمیم‌گیری‌ها در مواجهه با اعتراضات اخیر ندارند و بر تجارب ایشان آن‌طور که باید و شاید باشد تمرکز نمی‌شود وگرنه اکنون با اتکا به ظرفیت‌های محلی موجود و اعمال رویکرد واقع‌گرایانه، اعتمادساز و گفتمان‌محور نباید دامنه تنش‌ها و التهابات و شکاف این‌گونه فراگیر می‌شد و به اقصی نقاط استان گسترش می‌یافت.

باید پذیرفت که تکرار یک جمعه خونین دیگر پس از آن حادثه تلخ و زیانبار هشت مهر زاهدان و سپس در خاش دیگر شهر مهم و حساس بلوچستان در روز جمعه مصادف با سیزده آبان ماه نتیجه همان گزاره ضعف تحلیلی است و نیز گمانه را برای عدم درک درست شرایط فعلی و خوانش نادرست فضای سیاسی و اجتماعی اکنون بلوچستان در مواجهه با اعتراضات اخیر تقویت می‌کند. حال به رغم گذشت بیش از چهل روز از حادثه خونین زاهدان و ده روز از جمعه خونین خاش عدم چاره‌جویی و رسیدگی به این زخم چرکین متاسفانه منطقه را در شرایط بی‌سابقه‌ای قرار داده و اگر برای این وضعیت بحرانی با عقلانیت و تدبیر چاره‌جویی فوری نشود و راه‌حلی منطقی پیش روی آن قرار نگیرد و کماکان تعلل بر فضای سیاسی و اجتماعی استمرار یابد، این بلاتکلیفی به رادیکالیزه شدن بیش از پیش فضا منجر خواهد شد که دود آن به چشم امنیت ملی و ثبات منطقه و نیز مردم خواهد رفت.

باید در نظر داشت که این حجم از رادیکالیزه شدن فضای اجتماعی و سیاسی سیستان و بلوچستان پیش از این بی‌سابقه بوده و اکنون شکاف بین دولت و جامعه محلی را عمیق‌تر و جدی‌تر از هر زمان کرده تا جایی که دیگر معترضین کف خیابان نقد و کنش و راهکار‌های میانه کنشگران و فعالان سیاسی و اجتماعی را برنمی‌تابند که ادامه این رویه انفعالی در مواجهه با حل بحران پیش و رو از سوی مقامات مربوطه لطمات و عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. همچنین بیش از این هر گونه خطای محاسباتی در مواجهه با رخداد جاری ممکن است فضای سیاسی و اجتماعی این منطقه را رادیکالیزه‌تر از گذشته کند و به سوی چالش‌های متعدد و بحران‌های جدی‌تر و غیر قابل کنترل سوق دهد و قانون را از حیز انتفاع ساقط کند و انتقام‌جویی را گسترش دهد به‌طوری که ناامنی را از پاسگاه‌ها به ادارات و ارگان‌های دولتی و از نیرو‌های نظامی و انتظامی به کارگزاران سیاسی منطقه بکشاند.

تجربه نشان داده راه برون‌رفت از چنین حوادثی آن هم در مناطق حساسی، چون بلوچستان راهکار‌های سیاسی اثربخش خواهد توانست بر تلطیف فضا و فروکش کردن اعتراضات و التهابات و تنش‌ها بینجامد و در اینچنین شرایط و وضعیتی باتوجه به فضای فرهنگی و اجتماعی بلوچستان نه تنها رویکرد فعلی نخواهد توانست کمکی به حل بحران کنونی کند، بلکه دامنه بروز حوادث و تنش‌ها و حساسیت‌ها را وسیع‌تر خواهد کرد و به دامن زدن تنش‌ها خواهد انجامید و التهاب بیشتر. اظهارنظر‌های گاه و بی‌گاه توسط افرادی که حتی کمترین خوانش واقع‌بینانه و منطقی از وضعیت تنش‌آلود و ملتهب در بلوچستان دارد خود بر تداوم این شکاف و بدبینی و گسترش اعتراضات نقش دارد.

محمد بلوچ‌زهی - اعتماد

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی