تیتر امروز

حسرت در غرب و غرور در شرق دور
به بهانه صعود ۳ تیم از آسیا و اقیانوسیه به دور حذفی جام جهانی

حسرت در غرب و غرور در شرق دور

از ۶ نماینده آسیا و اقیانوسیه در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، سه تیم کره جنوبی، ژاپن و استرالیا به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند.
زمستان سرد برای ایران یا اروپا؟
مازوت‌سوزی در استان‌های کشور همچنان ادامه دارد

زمستان سرد برای ایران یا اروپا؟

انتشار عکسی از مازوت سوزی در شهر اراک و تایید این اتفاق از سوی سیاوش آقاخانی، رئیس شبکه محیط زیست استان مرکزی به دلیل کمبود گاز، این سوال پیش می‌آید که زمستان سرد برای ایران است یا اروپا؟!
دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
مدیر سد زاینده‌رود:

۸۹ درصد سد زاینده‌رود خالی است / بارش‌ها نگرانی برای تأمین آب شرب را کم‌تر کرد

اصفهان مدیر سد زاینده‌رود با اشاره به ذخیره ۱۳۵ میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود، گفت: سد زاینده‌رود شرایط خوبی ندارد و تلاش می‌شود حجم ذخیره این سد از ۱۲۰ میلیون مترمکعب کمتر نشود.

کد خبر: ۱۴۰۰۲۶
۱۳:۲۵ - ۱۷ آبان ۱۴۰۱

۸۹ درصد سد زاینده‌رود خالی است / بارش‌ها نگرانی برای تأمین آب شرب را کم‌تر کرد

 

دیدارنیوز: سید مجتبی موسوی نائینی در گفتگو با ایسنا درباره آخرین وضعیت سد زاینده‌رود با توجه به بارش‌های هفته گذشته، اظهار کرد: درواقع سد زاینده‌رود شرایط خوبی را ندارد، البته بارندگی‌های اخیر برخی نگرانی‌ها پیرامون تأمین آب شرب را کم‌تر کرد، با این‌وجود در انتظار بارش‌ها در ادامه سال آبی جاری هستیم.

وی با تأکید بر اینکه در وضعیت فعلی ذخیره سد زاینده‌رود با محدودیت تأمین بقیه مصارف مواجه هستیم، گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون مجموع بارش‌های کوهرنگ ۱۱۸ میلیمتر است که در مقایسه با متوسط بلندمدت که بارش‌ها ۹۲ میلیمتر بود، افزایش داشته، البته ممکن است تا چند روز آینده و در ادامه سال آبی شرایط بارش‌ها تغییرکند.

مدیر سد زاینده‌رود تصریح کرد: براساس پیش‌بینی فصلی سازمان هواشناسی قرار بود بارش‌ها از نیمه آذرماه رخ دهد، اما خوشبختانه بارش‌ها زودتر اتفاق افتاد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت سد زاینده‌رود، گفت: در حال حاضر ورودی سد زاینده‌رود ۱۱ و خروجی لحظه‌ای آن ۱۲.۵ مترمکعب بر ثانیه است و همچنان میزان خروجی آب سد بیش از ورودی است.

مدیر سد زاینده‌رود یادآور شد: در بارش‌های اخیر میزان متوسط روزانه ورودی آب به سد زاینده‌رود در یک روز به ۲۹ مترمکعب بر ثانیه رسید.

وی گفت: امروز (سه‌شنبه- ۱۷ آبان‌ماه) ذخیره سد زاینده‌رود ۱۳۵ میلیون مترمکعب است و اکنون حدود ۱۱ درصد این سد آب دارد.

موسوی با اشاره به کیفیت آب سد زاینده‌رود با توجه به حجم اندک آن، توضیح داد: با توجه به اینکه دریچه‌های نیروگاهی از مدار خارج شده‌اند، پایش‌های کیفی آب سد با حساسیت و دقت بیشتری انجام می‌شود.

وی ادامه داد: به دلیل افت تراز آب، تخلیه فقط از دریچه تخلیه تحتانی صورت می‌گیرد که ریسک‌های کیفی را بالاتر می‌برد.

مدیر سد زاینده‌رود با اشاره به اینکه فعلاً نیروگاه سد زاینده‌رود خارج از مدار است و برگشت نیروگاه به مدار بستگی به ورودی آب و حجم ذخیره سد دارد، اضافه کرد: اگر بارش‌های خوبی اتفاق بیفتد و ذخیره سد حداقل به نزدیک ۱۶۰ میلیون مترمکعب برسد، می‌توان نیروگاه را دوباره وارد مدار کرد.

موسوی درباره وضعیت سد زاینده‌رود، توضیح داد: تلاش می‌شود حجم سد زاینده‌رود از ۱۲۰ میلیون مترمکعب کمتر نشود و امیدواریم با توجه به پیش‌بینی‌های اخیر سازمان هواشناسی این هدف با نزول بارش رحمت الهی تحقق یابد.

وی درباره برخی نگرانی‌ها برای تأمین آب شرب اصفهان، تصریح کرد: با توجه به وضعیت فعلی و خنکی هوا مصارف آبی کمتر شده، اما کماکان انتظار صرفه‌جویی در تمام بخش‌های مصرف می‌رود.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی