تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...

گروسی: نمی‌توانیم ضمانت دهیم که برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح‌آمیز است

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: درباره توافق پادمانی "ان‌پی‌تی" با جمهوری اسلامی ایران، آژانس تلاش‌هایی برای تعامل با ایران به منظور حل موضوعات باقی مانده مرتبط با وجود ذرات اورانیوم با منشا انسانی در سه مکان اعلام نشده در ایران انجام داده است. در نتیجه، این موضوعات حل نشده‌اند و آژانس در موقعیتی نیست که در این باره ضمانت دهد که برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح آمیز است.

کد خبر: ۱۳۷۹۳۴
۱۹:۱۱ - ۰۴ مهر ۱۴۰۱

گروسی: نمی‌توانیم ضمانت دهیم که برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح‌آمیز است

دیدارنیوز: رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با طرح این ادعا که پرونده‌های حل نشده‌ای بین ایران و آژانس وجود دارد، گفت: «آژانس همچنان آماده تعامل مجدد با ایران برای حل این مسائل است.»

رافائل گروسی در بخشی از سخنان خود در ۶۶ امین کنفرانس عمومی آژانس در وین با اشاره به برنامه‌ی هسته‌ای ایران گفت: «من به طور منظم در مورد راستی آزمایی و نظارت آژانس تحت برجام به شورای حکام گزارش می‌دهم.»

وی در ادعایی گفت: «همانطور که در طی اظهارات خود در ۶۵ امین کنفرانس عمومی اعلام کردم، راستی‌آزمایی و نظارت آژانس بر تعهدات مرتبط با برنامه‌ی هسته‌ای ایران تحت برجام به‌طور جدی تحت تأثیر تصمیم ایران برای توقف اجرای این تعهدات، از جمله پروتکل الحاقی قرار گرفته است.»

گروسی با طرح این ادعا که از ماه ژوئن، ایران تعاملی با آژانس نداشته، اظهار کرد: «درباره توافق پادمانی "ان‌پی‌تی" با جمهوری اسلامی ایران، آژانس تلاش‌هایی برای تعامل با ایران به منظور حل موضوعات باقی مانده مرتبط با وجود ذرات اورانیوم با منشا انسانی در سه مکان اعلام نشده در ایران انجام داده است. در نتیجه، این موضوعات حل نشده‌اند و آژانس در موقعیتی نیست که در این باره ضمانت دهد که برنامه هسته‌ای ایران صرفاً صلح آمیز است.»

رئیس آژانس بین المللی همچنین گفت: «آژانس همچنان آماده تعامل مجدد با ایران برای حل این مسائل است. ما باید راه‌حل‌های مشترکی برای مشکلاتی که اگر آن‌ها را حل نکنیم از بین نمی‌روند، پیدا کنیم.»

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این نشست عمومی درباره نظارت‌های آژانس گفت: «برجام نتیجه تلاشی جمعی است که دربرگیرنده توازنی حساس، مرکب از مسئولیت‌ها و اقدامات متقابل است که طی آن ایران محدودیت در فعالیت‌های غنی‌سازی، کاهش سرعت و ظرفیت فعالیت‌های هسته‌ای و سیستم راستی‌آزمایی سختگیرانه‌ای را برای مدت مشخص‌شده‌ای، می‌پذیرد و به‌ازای آن، طرف مقابل می‌بایست تحریم‌های ظالمانه غیرقانونی و موانع مرتبط با ازسرگیری همکاری‌ها و مراودات مالی، تجاری و اقتصادی ایران را حذف کند و ادعا‌های واهی علیه برنامه‌ها و فعالیت‌های صلح‌آمیز ایران را خاتمه دهد.»

وی ادامه داد: «همان‌طور که در فرصت‌های گوناگون بیان شده است؛ جمهوری اسلامی ایران همچنان به توافق ۲۰۱۵ متعهد است، اقدامات جبرانی ایران در پاسخ به نقض تعهدات طرف‌های مقابل صورت گرفته است. چنانچه دیگر طرف‌های این توافق با رفع همه موانع و برداشتن تحریم‌ها به تعهدات خود بازگردند؛ تداوم اقدامات اجرایی ایران با کسب مجوز قانونی از مجلس شورای اسلامی تعیین خواهد شد.»

اسلامی با اشاره به فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران اظهار کرد: «مایلم روشن سازم که هیچ‌گونه فعالیت یا مواد هسته‌ای اعلام نشده در ایران وجود ندارد و تمامی اتهامات صرفاً مبتنی بر اطلاعات ساختگی و نادرست رژیم غاصب اسرائیل است. جمهوری اسلامی ایران حقیقتاً انتظار دارد که آژانس گزارش‌دهی، نظارت و راستی‌آزمایی خود را به‌صورت حرفه‌ای، بی‌طرفانه و مستقل‌تر انجام دهد.»

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی