تیتر امروز

زخم‌هایی که کهنه می‌شود نه درمان!
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۴)

زخم‌هایی که کهنه می‌شود نه درمان!

صحبت‌های روز گذشته وزیر کشور در مورد پرونده مرگ مهسا امینی به منزله پایان دادن به تحقیقی بود که نمایندگان مجلس در گفتگو با دیدار آن را وعده داده بودند!
دیدگاه محمد مهاجری در مورد موضوع حجاب و گشت ارشاد + ویدیو
یک توضیح در مورد یک عدم انتشار

دیدگاه محمد مهاجری در مورد موضوع حجاب و گشت ارشاد + ویدیو

روز گذشته به مخاطبان گرامی دیدارنیوز اطلاع دادیم که امروز گفتگوی تصویری با محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا را در برنامه تنگنا منتشر خواهیم کرد اما بنا به دلایلی که در پی می‌آید از شما معذوریم.
نگاهی به انتخابات شورای مرکزی بین المجالس جهانی.

اولین ائتلاف در مجلس یازدهم/ رضاخواه: نمایندگان توجهی به این لیست‌ها نداشتند

اخیراً انتخابات «شورای اجرایی گروه بین المجالس جمهوری اسلامی ایران» (IPU) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. انتخاباتی با چاشنی ائتلاف بین نمایندگان اصولگرا و اصلاح‌طلب با دیدگاه‌ها و خاستگاه‌های حزبی متفاوت. این تجربه تا چه حد موفق بوده است؟

کد خبر: ۱۳۷۱۳۴
۱۵:۳۹ - ۲۰ شهريور ۱۴۰۱

اولین ائتلاف در مجلس یازدهم

دیدارنیوز ـ ۶ شهریور در جلسه غیررسمی مجلس شورای اسلامی، انتخابات شورای مرکزی بین المجالس جهانی (IPU) برگزار شد که نتیجه آن انتخاب ۱۵ نماینده به عنوان عضو شورای مرکزی و ۳ نماینده به عنوان عضوعلی البدل است. چند روز بعد نیز اعضای هیات رئیسه شورای اجرایی گروه بین المجالس متشکل از رئیس، نواب رئیس، دبیرکل، خزانه دار و دو منشی توسط اعضای شورای مرکزی تعیین شدند، مجتبی رضاخواه رئیس، علی اصغر باقرزاده و سیدمحمود نبویان نواب اول و دوم، عباس گلرو دبیر کل، الهام آزاد خزانه‌دار، غلامرضا نوری قزلجه و ابوالفضل عمویی منشی‌های گروه بین المجالس جهانی هستند.

مرتضی آقاتهرانی، احمد نادری، ابراهیم عزیزی (کرمانشاه)، روح‌الله متفکرآزاد، رحیم زارع، مجتبی یوسفی، رحمت الله نوروزی و محسن فتحی از دیگر اعضای شورای مرکزی و محمدصالح جوکار، جلیل میرمحمدی و مهدی فرشادان اعضای علی البدل این شورا محسوب می‌شوند.

طبق قانون اساسنامه گروه بین المجالس مصوب مجلس شورای اسلامی، اعضای ۱۵ نفره شورای مرکزی هر دو سال یک بار انتخاب می‌شوند. اتخاذ روش‌های سیاسی، طرح پیشنهاد‌های لازم برای ایجاد روابط با سایر گروه‌های پارلمانی و طرح مطالب برای کنفرانس‌ها و مجامع پارلمانی بین‌المللی از جمله وظایف آن‌هاست.

حالا آنچه انتخابات این دوره بین‌المجالس با دوره قبلی را متفاوت کرده، ائتلاف بین نمایندگان با گرایش‌های سیاسی متفاوت در مجلس یک‌دست اصولگراست. لیستی با نام‌های آشنا از مرتضی آقاتهرانی و علی خضریان که نمایندگان جبهه پایداری هستند تا غلامرضا نوری فراکسیون اقلیت که از نزدیکان علی لاریجانی شناخته می‌شود.

اینکه تهیه‌کنندگان این لیست چه کسانی هستند، مشخص نشده است. برخی از نمایندگان هم از وجود چنین لیستی ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند و تعدادی دیگر هم از آن اعلام برائت می‌کنند. عده‌ای نیز تصریح کرده‌اند که چنین لیستی را قبول ندارند و مدعی‌اند اسامی آن‌ها بدون اطلاع‌شان در این لیست آمده است. به هرحال فارغ از منشاء و پشت پرده تهیه چنین لیستی و جدا از اهدافی که تهیه‌کنندگان آن در ذهن داشته‌اند، نفس انتشار چنین فهرستی و فراتر از آن شکل‌گیری این ائتلاف احتمالی در مجلس یازدهم را باید به فال نیک گرفت؛ مجلس یک‌دستی که کمتر زمانی از آن صدا‌های مختلف شنیده شده است.

رضاخواه: نباید موضوعات بین‌المللی را جناحی کرد

مجتبی رضاخواه رئیس شورای اجرایی گروه بین‌المجالس جمهوری اسلامی ایران از نمایندگانی است که نام او در این لیست آمده است؛ او در واکنش به انتشار لیست کاندیدا‌های شورای اجرایی بین المجالس گفت: اتحادیه بین‌المجالس نهادی بین‌المللی است و نمایندگان مجلس در این موضوع به صورت ملی تصمیم‌گیری می‌کنند و نه جناحی و سیاسی.

وی تاکید کرد: طبیعتاً افرادی که سابقه فعالیت بین‌المللی دارند و مسلط به زبان‌های خارجی مثل انگلیسی یا عربی هستند مورد اقبال بیشتری قرار می‌گیرند. موضوع اتحادیه بین‌المجالس نیز موضوعی ملی است و نه سیاسی و جناحی. اینکه برخی تلاش می‌کنند پس از شکست در هر انتخاباتی، آن را سیاسی جلوه دهند، خلاف اخلاق سیاسی است.

این نماینده مجلس ادامه داد: باید موضوع لیست را از تهیه کنندگان آن بپرسید. لیست‌های دیگری هم وجود داشته که منتشر نشده و نمایندگان از گروه‌های مختلف سیاسی در آن‌ها حضور داشته‌اند.

وی افزود: نتیجه انتخابات شورای مرکزی بین‌المجالس نشان می‌دهد لیست‌های تهیه شده لزوما مورد اقبال نبوده‌اند و نمایندگان توجهی به این لیست‌ها نداشتند، بلکه براساس قابلیت‌ها افراد را انتخاب کردند و در نهایت هم ترکیب ۱۵ نفره شورای مرکزی در این دوره بهتراز دوره قبل است.

رضاخواه با اشاره به کارکرد شورای اتحادیه بین‌المجالس گفت: اتحادیه بین المجالس جهانی نهاد بین‌المللی است، پس بهتر است افرادی با سابقه بین‌المللی و تسلط به یک زبان خارجی در این شورا عضو باشند که بتوانند در مجامع بین‌المللی صحبت و مواضع ایران را بیان کنند و عملا نقش مجلس شورای اسلامی را در این اتحادیه بالا ببرند. خوشبختانه بنده و تعداد دیگری از همکاران، به دلیل وجود همین قابلیت‌ها مورد تأیید نمایندگان قرار گرفتیم.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی