تیتر امروز

زخم‌هایی که کهنه می‌شود نه درمان!
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۴)

زخم‌هایی که کهنه می‌شود نه درمان!

صحبت‌های روز گذشته وزیر کشور در مورد پرونده مرگ مهسا امینی به منزله پایان دادن به تحقیقی بود که نمایندگان مجلس در گفتگو با دیدار آن را وعده داده بودند!
دیدگاه محمد مهاجری در مورد موضوع حجاب و گشت ارشاد + ویدیو
یک توضیح در مورد یک عدم انتشار

دیدگاه محمد مهاجری در مورد موضوع حجاب و گشت ارشاد + ویدیو

روز گذشته به مخاطبان گرامی دیدارنیوز اطلاع دادیم که امروز گفتگوی تصویری با محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا را در برنامه تنگنا منتشر خواهیم کرد اما بنا به دلایلی که در پی می‌آید از شما معذوریم.

بیش از ۸% کودکان زیر ۵ سال غرب اهواز در معرض خطر چاقی هستند

سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز، برنامه اکو برای پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان با عنوان و محوریت پایان دادن به چاقی و اضافه وزن کودکان در حوزه غرب اهواز اجرا می‌شود.

کد خبر: ۱۳۶۴۷۱
۱۳:۱۷ - ۰۸ شهريور ۱۴۰۱

شایسته شمی پور سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز  گفت: اضافه وزن و چاقی یکی از مشکلات جدی نظام سلامت کشور بشمار می‌رود افزایش دریافت غذا‌های چرب، نوشیدنی‌های شیرین و پر کالری، افزایش اندازه سهم غذا، مدت زمان خواب، کم تحرکی، افزایش مدت زمان تماشای تلویزیون، استفاده بیشتراز رایانه، تبلت و موبایل، وجود محیط چاق کننده مانند افزایش دسترسی کودک به مواد غذایی پر کالری و مواد غذایی فاقد ارزش تغذیه ای، از علل اصلی چاقی در کودکان است که با پیامد‌های زیانبار، سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازد.

شمی پور چاقی را عامل مستعد کننده ابتلا افراد به انواع بیماری‌های غیرواگیر دانست و ادامه داد: از پیامد‌های نامطلوب چاقی در دوران کودکی میتوان افزایش خطر دیابت نوع ۲، اختلالات چربی خون، کبد چرب، پرفشاری خون، آسم، مشکلات تنفسی و بیماری‌های قلبی ـ عروقی را نام برد علاوه بر این، چاقی کودکان تاثیر منفی بر روی رشد و تکامل کودکان و رفتار‌های روانشناختی کودکان دارد.

وی افزود: بر اساس نتایج بررسی ملی تعیین وضعیت تن سنجی، شاخص‌های تغذیه ای، رشد، تکامل و برخی نشانگر‌های ارزشیابی خدمات نظام بهداشتی در سال ۱۴۰۰، حدود (۱۷/۸%) کودکان زیر ۵ سال غرب اهواز در معرض خطر اضافه وزن، دارای وزن اضافه یا چاق می‌باشد.

شمی پور تصریح کرد: کودکان چاق به احتمال زیاد در آینده بزرگسالان چاق خواهند بود که احتمال خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر خواهند داشت و در کشور ما نیز توقف روند چاقی و دیابت از اهداف راهبردی در سند ملی تغذیه و امنیت غذایی وسند ملی بیماری‌های غیر واگیر در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه درحالی که الگوی ابتلا به بیماری‌ها و مرگ و میر ناشی از آن‌ها در سطح دنیا از بیماری‌های عفونی به غیرواگیر تغییر کرده‌است، پیشگیری و کنترل از این بیماری‌ها به عنوان یک اولویت اصلی در برنامه و سیاست‌های وزارت بهداشت معرفی و در میان عوامل خطر این بیماری‌ها، چاقی یک ریسک فاکتور اصلی است، باتوجه به روند رو به افزایش چاقی در رده سنی کودکان و احتمال تداوم آن در بزرگسالی در سال ۲۰۱۵ سازمان جهانی بهداشت (WHO) با تشکیل کمیته‌ای، برنامه اکو را برای پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان با عنوان و محوریت پایان دادن به چاقی و اضافه وزن کودکان عنوان نمود.

این مقام مسئول در ادامه گفت: برنامه‌ی اکو (ECH) رمز سلامت کودکان و نوجوانان را با اعداد ۱۰۵۲ به این شرح بیان می‌کند:
۵ _هر روز ۵ وعده میوه و سبزی بخورید.
۲_زمان سرگرمی‌های نشسته را به دو ساعت محدود کنید.
۱_روزانه حداقل یک ساعت فعالیت داشته باشید.
۰_مصرف نوشیدنی‌های شیرین را به صفر برسانید.

وی در پایان افزود: به همین منظور برنامه‌های جامع ترویج تغذیه سالم و کاهش مصرف غذا‌های ناسالم، برنامه‌های جامع که موجب افزایش فعالیت جسمی و کاهش کم تحرکی کودکان و نوجوانان می‌شود، مراقبت‌های قبل و درحین بارداری و پس از آن، فراهم ساختن راهکار‌های حمایتی برای سبک زندگی سالم از جمله رژیم غذایی سالم خواب و فعالیت جسمی مناسب درسال‌های اول زندگی کودک، برنامه‌های جامع برای ترویج محیط آموزشی سالم با آموزش بهداشت، تغذیه سالم و فعالیت جسمی برای کودکان سنین مدرسه و نوجوانان و ارائه خدمات خانواده محور مبتنی برسبک زندگی سالم جهت کنترل وزن کودکان ونوجوانان دارای اضافه وزن در مراکز خدمات جامع سلامت حوزه غرب اهواز اجرا می‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی