تیتر امروز

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است
گشت ارشاد بله یا خیر؟ (۵)

پیگیری پرونده مهسا امینی در کمیسیون شوراها/ ویس کرمی: بررسی پرونده زمان‌بر است

در حالیکه ویس‌کرمی نماینده لرستان در گفتگو با دیدارنیوز رسیدگی به پرونده مهسا امینی را زمان‌بر می‌داند، آصفری، نایب رئیس کمیسیون شورا‌ها در مجلس می‌گوید: گزارش نهایی امینی ظرف سه هفته آینده به...
دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی
«سوغاتی گیت»، بعد از «سیسمونی گیت»

دستاورد رئیسی از نیویورک؛ یک کامیون کالای آمریکایی

سیدابراهیم رئیسی ۴ روز با خیال آسوده در نیویورک ماند و ایران در اعتراض به فوت مهسا امینی، سراسر خشم بود، این درحالی است که انتشار تصاویری از یک کامیون سوغاتی آمریکایی برای هیات همراه رئیسی، مردم...

با علائم کلیدی «سرطان خون» آشنا شوید

در یک نظرسنجی مشخص شد که تنها یک درصد از مردم می‌توانند چهار علامت شایع سرطان خون را شناسایی کنند. خستگی، کاهش وزن غیر قابل توضیح، کبودی و خونریزی، تعریق شبانه و .. از جمله علائم سرطان خون هستند.

کد خبر: ۱۳۶۳۸۴
۰۹:۲۳ - ۰۷ شهريور ۱۴۰۱

با علائم کلیدی «سرطان خون» آشنا شوید

دیدارنیوز: اگرچه بیشتر مردم در مورد سرطان خون شنیده‌اند، اما نتایج تحقیقات جدید نشان داده است که آگاهی عمومی از علائم سرطان خون بسیار اندک است.

یک نظرسنجی مشترک نشان داد که تنها یک درصد از مردم می‌توانند چهار علامت شایع سرطان خون را شناسایی کنند.

همچنین فقدان آگاهی زیادی در مورد اینکه این بیماری چه کسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد وجود دارد. فیونا هازل (Fiona Hazell) در این باره می‌گوید: لوسمی افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، با این حال اکثر مردم تصور می‌کنند که این یک بیماری دوران کودکی است.

ما دریافتیم که افراد بالای ۵۵ سال خطر را دست کم می‌گیرند و تنها ۱۱ درصد فکر می‌کنند که بیماری در این گروه سنی وجود دارد.

او در ادامه می‌افزاید، در واقع، موارد پس از سن ۵۵ سالگی به شدت افزایش یافته و ۳۸ درصد از موارد جدید در افراد بالای ۷۵ سال رخ می‌دهد. افزایش آگاهی در همه گروه‌های سنی برای اطمینان از درمان زودهنگام و موثر سرطان خون ضروری است.

لوسمی نوعی سرطان خون است که بر تولید و عملکرد سلول‌های خونی تأثیر می‌گذارد. سرطان خون، که معمولاً از مغز استخوان شروع می‌شود، سومین قاتل و پنجمین سرطان شایع در بریتانیا است.

زک پمبرتون وایتلی (Zack Pemberton-Whitely) مدیر عامل شرکت مراقبت از سرطان خون، می‌گوید: ما می‌دانیم که علائم سرطان خون را می‌توان با سایر بیماری‌های رایج اشتباه گرفت، اما فقط کمتر از ۱ درصد از مردم می‌توانند شایع‌ترین علائم سرطان خون را شناسایی کنند.

در ادامه برخی از رایج‌ترین شاخص‌های سرطان خون ارائه شده که تشخیص آن‌ها دشوار است، زیرا اغلب مشخص نیستند. این علائم عبارتند از:

خستگی
پمبرتون وایتلی می‌گوید: خستگی شایع‌ترین علامتی است که بیماران لوسمی قبل از تشخیص آن را تجربه می‌کنند. ما می‌دانیم که ۵۶ درصد از بیماران لوسمی دچار خستگی می‌شوند. این خستگی می‌تواند مداوم و شدید باشد و اغلب پس از یک خواب خوب شبانه از بین نمی‌رود.

کاهش وزن غیر قابل توضیح
محققان می‌گویند، لوسمی ممکن است منجر به کاهش وزن سریع و بدون هیچ دلیلی شود.

کبودی و خونریزی
همه گاهی اوقات کبود می‌شوند، اما وقتی کبودی غیرقابل توضیحی دارید که از بین رفتن آن بیش از حد معمول زمان می‌برد، می‌تواند نشانه سرطان خون باشد. پمبرتون وایتلی هشدار می‌دهد که خونریزی بینی غیرقابل توضیح نیز ممکن است یک علامت باشد. کبودی یا خونریزی یکی از شایع‌ترین علائم مرتبط با تشخیص لوسمی است.

تورم غدد لنفاوی
غدد لنفاوی متورم توده‌های بزرگ شده‌ای هستند که می‌توانند زیر پوست در ناحیه زیر بغل، گردن یا کشاله ران دیده یا احساس شوند. پمبرتون وایتلی می‌گوید: اگر عفونت یا آلرژی داشته باشید، اغلب متورم می‌شوند، اما می‌توانند نشانه‌ای از سرطان خون نیز باشند، به ویژه اگر بیش از دو هفته طول بکشند.

معده متورم و یا دردناک
هازل می‌گوید یکی دیگر از علائم ممکن است درد شدید یا تورم در معده باشد. احساس سیری نیز مداوم می‌تواند یکی دیگر از علائم نگران کننده باشد.

عفونت‌ها
همه مبتلا به عفونت می‌شوند، اما عفونت‌های طولانی مدت یا مکرر می‌تواند به طور بالقوه با یک مشکل اساسی جدی تر، مانند لوسمی مرتبط باشد. به گفته پزشکان، علائم خاص شامل سرفه‌های مکرر یا طولانی مدت، تب یا عفونت قفسه سینه و احتمالاً بریدگی‌های پوستی کوچک است که بیشتر عفونی می‌شوند.

تعریق شبانه
در حالی که تعریق شبانه یکی از علائم رایج سایر تغییرات بدن مانند یائسگی است، هیزل می‌گوید دمایی که در آن تعریق شبانه رخ می‌دهد و میزان تعریق شما ممکن است نشان دهد که آیا این نشانه سرطان خون است یا خیر. او می‌گوید اگر تعریق شبانه منظم است یا در محیط‌های خنک رخ می‌دهد، بهتر است به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

درد مفاصل یا استخوان
اگرچه درد مفاصل می‌تواند به دلیل بسیاری از شرایط رایج از جمله آرتریت یا آسیب‌های ساده ایجاد شود، اما هازل می‌گوید درد استخوان ناشی از لوسمی معمولاً در بازو‌ها و پاها، در دنده‌ها و سینه قفسه سینه و احتمالاً در مچ پا یا مچ دست احساس می‌شود. همچنین ممکن است ورم مفاصل بزرگتر مانند باسن و شانه‌ها وجود داشته باشد.

تنگی نفس
پزشکان تاکید دارند که کمبود اکسیژن در جریان خون به دلیل لوسمی می‌تواند منجر به تنگی نفس ناگهانی شود که ممکن است در طول فعالیت‌هایی که معمولاً بدون زحمت هستند رخ دهد.

در پایان لازم به ذکر است که اگر در مورد هر یک از این علائم نگران هستید، بهتر است برای مشاوره به پزشک عمومی خود مراجعه کنید.

منبع:سیناپرس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی