تیتر امروز

تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است
الهه کولایی در گفتگو با دیدار عنوان کرد:

تاجزاده از اصولگراترین اصلاح‌طلبان است/ رویکرد او، مقابل براندازان است

الهه کولایی نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی درباره بازداشت مصطفی تاجزاده و راه‌های رسیدن به جامعه‌ای توسعه یافته با دیدارنیوز به گفتگو نشست. او معتقد است دستگاه قضایی با مدیریت حجت‌الاسلام اژه‌ای،...
جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر
دیدار گزارش می‌دهد

جای خالی آبخیزداری در سیل های اخیر

سیلاب غیر منتظره مردادماه امسال در استان‌های تهران، مازندران، لرستان و خوزستان موضوع فراموش شده "آبخیزداری" را نمایان کرد و این پرسش همیشگی که چه زمانی این طرح کامل اجرا می شود؟

عواقب گرمایش جهانی چیست؟

نرخ گرمایش جهانی در دهه‌های اخیر به سرعت افزایش یافته و کارشناسان توافق دارند که تغییرات آب‌وهوایی باعث تشدید دمای بالا و خطرناک در سراسر جهان می‌شود.

کد خبر: ۱۳۴۲۵۲
۱۵:۵۱ - ۰۳ مرداد ۱۴۰۱

عواقب گرمایش جهانی چیست

دیدارنیوز ـ به نقل از ویفروم، نقشه‌های سالانه گرمای جهانی که توسط ناسا، آژانس فضایی ایالات متحده منتشر می‌شود، می‌تواند نشان دهد که امروز جهان چقدر گرمتر از چند سال گذشته است.

امواج گرمای بی‌امان در سراسر جهان در این هفته واقعیت‌های تلخ دما‌های شدید را آشکار کرد.

هزاران نفر در سراسر اروپا به دلیل آتش‌سوزی‌های جنگلی در گرمای شدید بسر می‌برند. در بریتانیا دستگاه‌های کنترل گرما برای اولین بار در تاریخ به بالای ۴۰ درجه سانتیگراد رسید و سرور‌های اصلی اینترنت به دلیل خرابی سیستم خنک‌کننده آفلاین شد. همچنین هواپیما‌ها مجبور شدند از باند‌های در حال ذوب شدن منحرف شوند.

در همین حال در آمریکای شمالی چندین ایالت دمای روزانه بالایی را به ثبت رساندند و چندین شهر بزرگ وضعیت اضطراری گرما را اعلام و مراکز خنک‌کننده را برای عموم فعال کردند.

کارشناسان معتقدند دمای جهانی با سرعتی نگران‌کننده در حال افزایش است و گرمای شدیدی که امروز شاهد آن هستیم، با تغییرات آب‌وهوایی تشدید شده است.

موج گرمای شدید در سراسر جهان که به دلیل بحران آب‌وهوایی ملتهب شده، به طور فزاینده‌ای تلفات اقتصادی و انسانی زیادی را تحمیل می‌کند.

نتایج مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۲۱ نشان داد امواج گرما در چهار سال به ویژه در ۲ دهه گذشته رشد اقتصادی در اروپا را تا ۲.۵ برابر بیشتر از امواج گرما در سایر سال‌های متوسط کاهش داده است. همچنین سازمان بهداشت جهانی تخمین زده بیش از ۱۶۶ هزار نفر در اثر گرمای شدید بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۷ جان خود را از دست داده‌اند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی