تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...

هواشناسی ایران؛ تداوم افزایش دما و خیزش گردوخاک

سازمان هواشناسی درباره افزایش دمای نقاط مختلف کشور همچنین افزایش ارتفاع موج در تنگه هرمز تا ۱.۵ متر هشدار داد. به گفته سازمان هواشناسی جاری شدن رواناب و آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، صاعقه، خسارت در اثر باد شدید لحظه‌ای همراه با خیزش گردوخاک موقت و کاهش شعاع دید و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل مورد انتظار است.

کد خبر: ۱۳۳۶۹۹
۱۸:۳۷ - ۲۵ تير ۱۴۰۱

هواشناسی ایران؛ تداوم افزایش دما و خیزش گردوخاک

دیدارنیوز: سازمان هواشناسی نسبت به رشد ابر‌های همرفتی، رعدوبرق، وزش باد شدید، احتمال تگرگ در مناطق مستعد و افزایش دمای نقاط مختلف کشور همچنین افزایش ارتفاع موج در تنگه هرمز تا ۱.۵ متر هشدار داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از ناپایداری شدید به شکل رشد ابر‌های همرفتی همراه با رگبار و رعدوبرق به‌ویژه در ساعت بعدازظهر و اوایل شب از بعدازظهر یکشنبه (۲۶ تیرماه) در جنوب سیستان و بلوچستان و دوشنبه (۱۷ تیرماه) در جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان خبر داد.

بر اثر این مخاطرات رگبار باران، رعدوبرق، تندبادلحظه‌ای، وزش باد شدید و موقت گاهی همراه با گردوخاک و در مناطق مستعد تگرگ پیش‌بینی می‌شود.

به گفته سازمان هواشناسی جاری شدن رواناب و آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، صاعقه، خسارت در اثر باد شدید لحظه‌ای همراه با خیزش گردوخاک موقت و کاهش شعاع دید و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی، عدم صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو‌ها در کنار درختان فرسوده، عدم پرواز با هواپیما‌های سبک و بالگرد، آمادگی دستگاه‌های اجرایی مانند نیرو‌های امدادی، راهداری، شهرداری، وزارت نیرو و ... را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از ناپایداری به شکل رشد ابر‌های همرفتی همراه با رگبار و رعدوبرق گاهی وزش باد شدید موقت و احتمال ریزش تگرگ در نواحی مستعد به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب روز شنبه (۲۵ تیرماه) تا چهارشنبه (۲۹ تیرماه) خبر داد.

این مخاطرات در روز شنبه (۲۵ تیرماه) در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب فارس، روز یک‌شنبه (۲۶ تیرماه) در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، روز دوشنبه (۲۷ تیرماه) در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، روز سه‌شنبه (۲۸ تیرماه) در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، نیمه شرقی هرمزگان و روز چهارشنبه (۲۹ تیرماه) در جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و هرمزگان انتظار می‌رود.

بر اثر این مخاطرات احتمال صاعقه، احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب به شکل محدود و محلی، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب روخانه‌های فصلی و احتمال شکستن درختان کهن‌سال پیش‌بینی می‌شود.

برای کاهش آسیب احتمالی سازمان هواشناس احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار نسبت به گرادیان فشاری، وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک هشدار داد.

این مخاطرات در روز شنبه (۲۵ تیرماه) در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق و جنوب سمنان، شمال اصفهان، شرق کرمان، روز یک‌شنبه (۲۶ تیرماه) در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق و جنوب سمنان، شرق و شمال اصفهان، شرق کرمان، روز دوشنبه (۲۷ تیرماه) در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق و جنوب سمنان، شرق و شمال اصفهان، شرق کرمان، روز سه‌شنبه (۲۸ تیرماه) در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، قم، مرکزی، همدان، اصفهان، کرمان، شمال و شرق فارس و روز چهارشنبه (۲۹ تیرماه) در خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق کرمان، جنوب سمنان، شمال اصفهان و قم مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطرات کاهش شعاع دید، احتمال سقوط اشیاء و سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال شکستن درختان کهن‌سال پیش‌بینی شده‌است.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب احتمالی عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌ها نیمه کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلو‌های تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی از خیزش گردوخاک، نفوذ گردوغبار و گاهی وزش باد شدید از شنبه (۲۵ تیرماه) تا چهارشنبه (۲۹ تیرماه) در ایلام، خوزستان، شمال بوشهر و غرب کرمانشاه خبر داد.

بر اثر این مخاطرات کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گردوغبار پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی کشور به جهت کاهش آسیب احتمالی عدم حضور در فضای باز بویژه برای افراد آسیب‌پذیر، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های ذیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، مالچ پاشی و سایر اقدامات پیشگیرانه در کانون‌های کنار مراکز جمعیتی را توصیه می‌کند.

در آخرین سامانه این هشدار از افزایش دمای هوا و تداوم گرمای هوا از شنبه (۲۵ تیرماه) تا سه‌شنبه (۲۸ تیرماه) در استان‌های مناطق شمال غرب و جنوب غرب و غرب و سواحل شمالی و شمال شرق و شرق و جنوب شرق و مرکز خبر داد.

بر اثر این مخاطرات افزایش مصرف حامل‌های انرژی (بویژه آب و برق)، احتمال گرمازدگی، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها مورد انتظار است.

به دنبال کاهش آسیب احتمالی لازم است صرفه جویی در مصرف آب و برق بویژه در ساعات اوج مصرف، اجتناب از تردد‌های غیر ضروری در ساعات ظهر جهت دوری از گرمازدگی، خودداری از روشن کردن آتش در مراتع و جنگل‌ها، نصب سایبان بالای درختان میوه جهت کاهش تنش گرمایی، کاهش دور آبیاری در باغات و مزارع، استفاده از فن و مه پاش برای خنک نگهداشتن گلخانه‌ها و کنترل دما و رطوبت در دامداری‌ها جهت جلوگیری از تنش گرمایی رعایت شود.

سازمان هواشناسی کشور در هشدار زرد رنگ دیگری از وزش باد و افزایش ارتفاع موج در ساحل و فراساحل بین ۱ تا ۱/۵متر از اواخر وقت یکشنبه (۲۶ تیرماه) تا ظهر سه‌شنبه (۲۸ تیرماه) در تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان هشدار داد.

بر اثر این مخاطره احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس‌ها و تور‌های صیادی و احتمال خسارت به قایق و شناور‌های کوچک وجود دارد.

سازمان هواشناسی احتیاط در شنا، احتیاط و محدودیت در فعالیت‌های دریایی، بویژه تردد با شناور‌های سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی را توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و انجام کار‌های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار‌ها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی