تیتر امروز

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو
گفتگوی هشتم دیدار در برنامه "اصل ۲۷" با یک استاد ارتباطات و جامعه شناس/ بخش اول

دکتر منتظر قائم: حجاب اجباری، اصل حجاب را زیر سوال برد/ خاموشی تامل برانگیز قشر خاموش! +ویدیو

حوادث اخیر بهانه‌ای شد تا دیدار در سلسله گفتگو‌هایی با جامعه شناسان و استادان دانشگاه در قالب برنامه‌ای به نام "اصل ۲۷" این اتفاقات را واکاوی و راه حل‌هایی برای برون رفت از آن بیابد؛ هشتمین میهمان...
گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی
میزبان کارآفرینان در برنامه هفت ستاره‌ها (۷)

گفتگوی علی رودگرنژاد با دکتر محمد رضا قدوسی

در هفتمین قسمت از برنامه تازه دیدارنیوز به نام «هفت ستاره‌ها»، گفتگوی علی رودگرنژاد را با دکتر محمد رضا قدوسی خواهید دید. دکتر قدوسی مدیر عامل  شرکت خطرپذیران نوین آفرینش است.
با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟
از چشم جهان (۶۴)

با کاهش تحریم نفتی آمریکا، آیا ونزوئلا در حال بازگشت به شرایط عادی است؟

با اقدام اخیر آمریکا در کاهش تحریم‌های نفتی ونزوئلا، چه آینده‌ای برای این کشور در عرصه‌های مختلف انرژی و بین‌المللی می‌توان متصور شد؟ یک اندیشکده آمریکایی نظر سه کارشناس برجسته خود را در این...

«هوای آلوده» چه بلایی سر قلب‌مان می‌آورد؟

یک متخصص قلب و عروق درباره پدیده گرد و غبار و تاثیر آن بر سلامتی قلب گفت: این گرد و غبار عاملی اساسی است که تسویه اکسیژن را در ریه مختل می‌کند و در بیماران قلبی که به طور معمول ریه‌هایشان تنگ است و خون به آن‌ها نمی‌رسد و اکسیژن به قلب نمی‌رسد این گرد و خاک موجب فشار به قلب می‌شود و تنگی نفس شدید و نارسایی قلبی ایجاد می‌کند و امکان سکته قلبی در محیطی کثیف و پر گرد و غبار رخ می‌دهد. در نتیجه باید تا جایی که می‌شود از ماسک استفاده کرد.

کد خبر: ۱۳۳۱۵۶
۰۹:۲۹ - ۱۵ تير ۱۴۰۱

«هوای آلوده» چه بلایی سر قلب‌مان می‌آورد؟

دیدارنیوز: یک متخصص قلب و عروق درباره پدیده گرد و غبار در بیشتر شهر‌های کشور هشدار داد: زنان حامله و افرادی که آسم دارند و بیماران قلبی و کسانی که نارسایی قلبی دارند و تنگی عروق دارند و کسانی که در خطر سکته قلبی هستند این شرایط برای آن‌ها مضر است. این پدیده چیزی است که ما از این به بعد با آن روبرو خواهیم شد.

دکتر منوچهر قارونی در پاسخ به این سوال که استمرار هوای آلوده‌ای که در بسیاری از شهر‌های کشور از جمله در پایتخت با آن روبرو هستیم چه مشکلاتی برای بدن انسان ایجاد می‌کند؟ اظهار داشت: مشکلاتی بسیار زیاد ایجاد می‌کند. این گرد و غبار عاملی اساسی است که تسویه اکسیژن را در ریه مختل می‌کند و در بیماران قلبی که به طور معمول ریه‌هایشان تنگ است و خون به آن‌ها نمی‌رسد و اکسیژن به قلب نمی‌رسد این گرد و خاک موجب فشار به قلب می‌شود و تنگی نفس شدید و نارسایی قلبی ایجاد می‌کند و امکان سکته قلبی در محیطی کثیف و پر گرد و غبار رخ می‌دهد.

در نتیجه باید تا جایی که می‌شود از ماسک استفاده کرد. معمولا ماسک‌ها در زمستان برای حفاظت در برابر گاز‌های آلاینده تاثیری ندارد، ولی ماسک به ویژه ماسک‌های مرطوب تا حدودی جلوی گرد و غبار را می‌گیرند و تا حدودی کنترل کننده است و برای بیمار مشکلی ایجاد نمی‌شود. زنان حامله و افرادی که آسم دارند و بیماران قلبی و کسانی که نارسایی قلبی دارند و تنگی عروق دارند و کسانی که در خطر سکته قلبی هستند این شرایط برای آن‌ها مضر است. این پدیده چیزی است که ما از این به بعد با آن روبرو خواهیم شد.

وی در خصوص اینکه آیا قرار گرفتن افراد سالم در معرض این آب و هوا می‌تواند احتمال برو بیماری را در آن‌ها بیشتر کند؟ اظهار داشت: به مرور و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند بله دچار مشکلاتی نظیر عصبانیت و سرگیجه و دوبینی خواهند شد و احساس تلوتلو خوردن می‌کنند و این نشان می‌دهد اکسیژن خون آن‌ها پایین افتاده است. این وضعیت بسیار خطرناک است و موجب آریتمی و تپش قلب می‌شود و خدای ناکرده می‌تواند مرگ ناگهانی را به دنبال داشته باشد.

قارونی در خصوص اینکه اخیرا مواردی از افزایش بستری در چنین بیمارانی داشتید؟ گفت: طبیعی است که تعداد مریض‌ها و مراجعه کنندگان به بیمارستان‌ها افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

وی در مورد راهکار‌های درمان خانگی در خصوص بیماران تصریح کرد: ما دو مشکل داریم از یک طرف کرونا وجود دارد و می‌گوییم پنجره‌ها را باز کنید تا هوا بیاید و از طرفی ریزگرد داریم و می‌گوییم پنجره‌ها را ببندید. در نتیجه خودمان باید تصمیم بگیریم که چه باید کرد؟ اگر کرونا کمتر می‌شود باید پنجره‌ها را بست و توری بست و از دستگاه‌های تسویه هوا که کارایی آن‌ها توجه مراجع ذیصلاح تایید شده استفاده کرد. شاید بودن چنین دستگاهی در خانه‌ای که بیمار قلبی دارد بد نباشد. کولر آبی هم در فضای گرد و غبار تا حدودی بد نیست.

منبع:شفقنا زندگی

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی