تیتر امروز

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
پس از کرونا؛ رقابت
از بیماری‌های تازه وارد این روز‌ها چه می‌دانید؟

پس از کرونا؛ رقابت "وبا" و "تب کنگو" در مرگ و میر!

حالا که کرونا عقب نشینی کرده و دیگر توانی برای قدرت نمایی ندارد، شیوع دو بیماری "وبا"، "تب کنگو" و بالا رفتن آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این دو بیماری نگرانی جدیدی به جامعه تزریق...
از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!
دخالت سیدکریم حسینی و عبدالله ایزدپناه در مسائل اجرایی و انتصابات قومی:

از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!

گزارش‌ها و مستندات رسیده حاکی از دخالت چند نماینده مجلس خوزستانی، در امور اجرایی، انتصابات و فشار برای انتصاب اقوام خود در مراکز اجرایی استان خوزستان است.

نکات جالب کنکور؛ از داوطلبان ۱۳ ساله تا بالای ۷۳ سال

کنکور در کشورمان هر سال در کنار استرس‌های زیادی که برای داوطلبان آن دارد، نکاتی جالب را هم ثبت می‌کند؛ از جمله حضور داوطلبان ۱۳ ساله تا بالای ۷۳ سال!

کد خبر: ۱۳۲۲۸۳
۱۲:۰۰ - ۰۱ تير ۱۴۰۱

نکات جالب کنکور امسال؛ از داوطلبان ۱۳ ساله تا بالای ۷۳ سال

دیدارنیوز: رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر این که ۹ داوطلب بالای ۷۳ ساله و ۴ داوطلب ۱۳ ساله در کنکور امسال شرکت کردند گفت: این داوطلبان از ۵ شهر تهران، شیراز، کرج، آمل، و اردبیل در رشته‌های مختلف تجربی، انسانی و ریاضی و هنر کنکور شرکت کردند.

عبدالرسول پورعباس در نشست خبری که امروز در ساختمان مرکزی سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد به تشریح نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۰ از هفته آینده برگزار خواهد شد پرداخت و گفت: برگزاری کنکور ۱۴۰۱ از روز چهارشنبه هفته آینده با رقابت داوطلبان رشته‌های هنر آغاز می‌شود و تا روز شنبه به مدت ۴ روز ادامه دارد.

وی در ادامه با تاکید بر این که تغییرات بسیار خوبی از نظر شکلی در کنکور امسال اتفاق افتاده است گفت: در حوزه تغییرات شکلی ما توانستیم روز گذشته اولین دستگاه فوق پیشرفته اسکنر را که پاسخ نامه‌ها را اسکن می‌کند خریداری کنیم. ما در سال‌های گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار پاسخ نامه در کنکور داشتیم که این آمار به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار پاسخنامه افزایش پیدا کرده است که دستگاه خریداری شده می‌تواند پاسخنامه را با سرعت بالایی اسکن کند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشورتصریح کرد: علت افزایش پاسخنامه‌ها در کنکور امسال این بود که ما تعداد دفترچه‌ها و پاسخنامه‌ها را افزایش دادیم و، اما سال‌های گذشته صرفا یک پاسخنامه و یک دفترچه در بین داوطلبان توزیع می‌شد.

پورعباس به آمار مسن‌ترین‌ها و جوان‌ترین‌های کنکور ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: امسال ما دو داوطلب ۸۱ ساله، ۱ نفر ۷۸ ساله، ۲ نفر ۷۵ ساله و ۳ نفر ۷۴ ساله و همچنین یک نفر نیز ۷۳ ساله به عنوان داوطلب کنکور داریم و ۴ داوطلب نیز ۱۳ ساله هستند که این داوطلبان از شهر‌های مختلف شیراز، تهران، کرج، آمل و اردبیل در رشته‌های مختلف تجربی، انسانی و ریاضی و زبان در آزمون شرکت کردند.

پورعباس در خصوص نحوه تامین امنیت کنکور ۱۴۰۱ نیز گفت: ۹۵ درصد شبکه‌های اجتماعی و متخلف با انگیزه اخاذی و گرفتن پول از داوطلبان تشکیل شدند. در حالی که هیچ فعالیتی در خصوص کشف و ارائه سوال ندارند. در واقع آن‌ها از داوطلبان یک مدرک شناسایی عکس دار دریافت می‌کنند و از این مدارک به عنوان برگ برنده برای ادامه اخاذی‌های خود استفاده می‌کنند.

وی تاکید کرد: توصیه ما به داوطلبان این است که از گزارش کردن فعالیت این گروه‌های متخلف نترسند و قبل از برگزاری کنکور حتما از این شبکه‌ها خارج شوند. چرا که عضویت آن‌ها یا حتی پدر و مادر داوطلبان در این گروه‌ها و شبکه‌ها جرم تلقی می‌شود.

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور خاطر نشان کرد: عده‌ای از متخلفان سعی می‌کنند به سئوالات کنکور دسترسی پیدا کنند در حالی که یکی از سخت‌ترین قرنطینه‌های ممکن در بخش سوال‌ها انجام می‌شود و ما دفترچه‌ها و پاسخ نامه‌ها را به هم پیوند کرده و در یک نایلون پلمب می‌کنیم و این دفترچه‌های شخصی سازی شده توسط خود داوطلبان باز می‌شوند.

وی تاکید کرد: تلاش برای دسترسی به سئوالات از سوی متخلفان زمانی آغاز می‌شود که دفترچه توسط داوطلب باز می‌شود و ممکن است افرادی خود داوطلبانه بخواهند با دوربین‌های پیشرفته نظیر انگشتر، کراوات یا دگمه دوربین دار هستند عکس بگیرند و تقلب کنند، اما ما این افراد حرفه‌ای را شناسایی کردیم و در جلسه آزمون نیز شناسایی این افراد ادامه دارد و مجازات‌های سنگینی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. به طوری که اگر این تخلف توسط داوطلب اتفاق بیفتد محرومیت ۱۰ ساله و اگر توسط غیر داوطلب صورت بگیرد تا ۵ سال زندان برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور خاطر نشان کرد: ما برای این که با تخلف در آزمون مقابله کنیم اقدامات زیادی انجام داده ایم مثلا حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد که داوطلب بتواند از دفترچه سوالات عکس بگیرد و به بیرون از جلسه آزمون ارسال کند و ۳۰ دقیقه هم طول می‌کشد کلید ساخته شود و ۳۰ دقیقه هم زمان می‌برد این کلید به دست داوطلب برسد. به همین جهت ما دفترچه‌ها را به ۳ دفترچه تقسیم کردیم و داوطلب بعد از پاسخ به هر دفترچه موظف است آن را تحویل دهد. به همین جهت فرصت تقلب از بین می‌رود. در حالی که در سال‌های گذشته پاسخنامه‌ها و دفترچه‌ها ۴ ساعت و ۴۵ دقیقه در اختیار داوطلبان بود و فرصت تقلب بسیار بود و امنیت کاهش پیدا می‌کرد.

پورعباس خاطر نشان کرد: امسال بازرسی‌های بدنی و فیزیکی از داوطلبان به شدت افزایش پیدا می‌کند و افراد اجازه آوردن موبایل اصلا به جلسه آزمون را ندارند و اگر موبایلی بیرون از جلسه روشن باشد داوطلب متقلب شناخته می‌شود و بردن موبایل در سر جلسه آزمون تا ۵ سال محرومیت همراه دارد و اگر موبایل روشن در درب ورودی آزمون تحویل داده شود تقلب محسوب می‌شود. چرا که ما به کمک ابزار‌هایی که از سوی شرکت‌های دانش بنیان ساخته شده است می‌توانیم داوطلبانی که این موارد را رعایت نمی‌کنند شناسایی کنیم.

وی تاکید کرد: سئوالات کنکور ۱۴۰۱، محتوایی هست و هر سوال ۴ گزینه دارد که بر اساس محتوای کتاب طراحی شده است.

رئیس سازمان سنجش همچنین از هوشمند شدن گرایش در رشته‌های پرستاری خبر داد و گفت: در واقع وضعیت طوری شده است که داوطلبان بازار کار رشته‌های خود را انتخاب می‌کنند واین گونه نیست که مانند گذشته، توصیه‌های پدر و مادر در انتخاب رشته داوطلبان موثر باشد و وضعیت بازار کار جایگزین توصیه‌ها برای هدایت تحصیلی شده است. مثلا نرخ قبولی دانشگاه فرهنگیان به دلیل بازار کار تضمین شده در بالای جدول قرار گرفته است. اما در رشته‌های ریاضی به دلیل رکود حوزه فنی کشور، گرایش داوطلبان کمتر شده است و پیش بینی ما این است که از امسال به دلیل رونق اقتصادی در حوزه‌های فنی پروژه‌های کلان نفتی، ساخت و ساز و آب و کشاورزی رونق بهتری برای گرایش در این رشته‌ها داشته باشیم.

پورعباس همچنین درباره زمان اعلام‌نتایج کنکور تاکید کرد: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۱ اواسط مرداد اعلام خواهد شد و داوطلبان با فاصله ۴ تا ۵ روز یعنی از دهه سوم مرداد می‌توانند انتخاب رشته خود را شروع کنند و از نیمه دوم شهریور ماه نتایج همه آزمون‌ها اعلام خواهد شد و نتایج کنکور نیز هفته آخر شهریور ماه منتشر شود.

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور در پایان به قرنطینه نیرو‌ها در بخش آزمون سازی این سازمان اشاره کرد و گفت: ما دو قرنطینه در این سازمان داریم که یک قرنطینه قبل از آزمون صورت می‌گیرد و افراد سه ماه در قرنطینه قرار می‌گیرند که در حوزه بسته بندی سوال‌ها فعالیت دارند. این افراد از طریق کانال‌های زیر زمین به خوابگاه متناسبی که امسال برای آن‌ها در نظر گرفته شده انتقال داده می‌شوند. تعداد آن‌ها زیر ۱۰۰ نفر است و یک روز بعد از برگزاری آزمون آزاد می‌شوند. قرنطینه دوم نیز از همان صبح روز چهارشنبه اولین روز برگزاری کنکور آَغاز می‌شود که این افراد پاسخ آن‌ها را می‌خوانند و با توجه به دستگاه اسکنر یا پاسخ نامه خوانی که به دستگاه‌های قبلی اسکن اضافه کردیم و برنامه خرید دستگاه دیگری را نیز داریم پاسخنامه‌ها امروز به زودی خوانده خواهند شد.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی