تیتر امروز

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
پس از کرونا؛ رقابت
از بیماری‌های تازه وارد این روز‌ها چه می‌دانید؟

پس از کرونا؛ رقابت "وبا" و "تب کنگو" در مرگ و میر!

حالا که کرونا عقب نشینی کرده و دیگر توانی برای قدرت نمایی ندارد، شیوع دو بیماری "وبا"، "تب کنگو" و بالا رفتن آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این دو بیماری نگرانی جدیدی به جامعه تزریق...
از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!
دخالت سیدکریم حسینی و عبدالله ایزدپناه در مسائل اجرایی و انتصابات قومی:

از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!

گزارش‌ها و مستندات رسیده حاکی از دخالت چند نماینده مجلس خوزستانی، در امور اجرایی، انتصابات و فشار برای انتصاب اقوام خود در مراکز اجرایی استان خوزستان است.

رئیسی: حضور بیگانگان مشکل‌ساز است؛ سند راهبردی ۲۰ ساله با ترکمنستان را امضا می‌کنیم

رئیس‌جمهور پس از دیدار با سردار بردی‌محمداف رئیس جمهور ترکمنستان، گفت:

کد خبر: ۱۳۱۷۷۵
۱۱:۳۴ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۱

رئیسی: حضور بیگانگان مشکل‌ساز است؛ سند راهبردی ۲۰ ساله با ترکمنستان را امضا می‌کنیم

دیدارنیوز: رئیس جمهور کشورمان گفت: مصمم هستیم سندی راهبردی برای همکاری در دو دهه آینده ایران و ترکمنستان به امضا برسانیم.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور پس از دیدار سردار بردی‌محمداف رئیس جمهور ترکمنستان که صبح امروز و در محل کاخ سعدآباد انجام گرفت، در نشست خبری اظهار داشت: بدون تردید حضور رئیس جمهور ترکمنستان و هیئت همراه از کشور دوست، برادر و همسایه ما می‌تواند نقطه عطفی برای روابط دو کشور باشد؛ ما در این سه دهه گذشته روابط خوبی با ترکمنستان داشتیم.

وی افزود: سفر چندماه گذشته‌ من به عشق‌آباد توانست برخی همکاری‌های بین دو کشور را به ویه در حوزه سوآپ گازی، ترانزیت، حمل و نقل فعال‌تر کند و گام‌های خوبی در این زمینه‌ها برداشته شد. ظرفیت برای همکاری بین دو کشور بیش از زمان فعلی است و باید در حوزه‌های اقتصادی، تجاری، آب، برق و گاز همکاری‌های بیش از آن‌چه هم‌اکنون وجود دارد انجام بگیرد و قرارداد‌ها و تفاهمنامه‌هایی که امضا شده، بتواند همکاری ما را به سطح بالاتری برساند.

رئیس‌جمهور گفت: روابط ما با ترکمنستان فقط روابط همسایگی نبوده بلکه رابطه برادری، تمدنی، فرهنگی و در یک کلمه رابطه خویشاوندی و بسیار نزدیک است و این رابطه عمیق بین دو ملت و کشور می‌تواند زمینه‌های همکاری‌های زیادی را فراهم کند.

رئیس‌جمهور کشورمان اظهار داشت: از رئیس‌جمهور سابق ترکمنستان پدر محترم رئیس‌جمهور فعلی که گام خوبی در جهت توسعه روابط دو کشور برداشتند نیز تشکر می‌کنم و امیدوارم در دوره مسئولیت رئیس‌جمهور فعلی گام‌های خوبی را در جهت توسعه روابط بین دو کشور داشته باشیم.

رئیسی عنوان کرد: در مذاکرات امروز فی‌مابین روشن شد که اراده جدی دو کشور بر توسعه روابط و اجرایی شدن تفاهمنامه‌های امضاشده است و از همه مهم‌تر اینکه مصمم هستیم سندی راهبردی برای همکاری در دو دهه آینده ایران و ترکمنستان به امضا برسانیم.

وی خاطر نشان کرد: همکاری با کشور‌های دریای خزر یکی از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است ولذا از اجلاس آینده سران کشور‌های حوزه خزر که با میزبانی ترکمنستان برگزار خواهد شد استقبال می‌کنیم؛ حتما همکاری‌های دو کشور منتهی به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد شد.

رئیس‌جمهور در ادامه بیان کرد: دیدگاه دو کشور نسبت به افغانستان بسیار به‌هم نزدیک است و معتقدیم در افغانستان باید دولتی فراگیر که بتواند از همه گروه‌های سیاسی و اقوام نمایندگی کند، وجود داشته باشد که خواهد توانست برای این کشور ایحاد امنیت کند. هم‌چنین اجلاس وزرای خارجه کشور‌های همسایه افغانستان مورد تاکید ماست.

رئیسی گفت: مشکلات منطقه و مسائلی که در منطقه وجود دارد باید به‌دست مسئولان منطقه حل شود و هرگونه حضور بیگانه می‌تواند مشکل‌ساز باشد و اعتقاد و باور ما این است که حضور بیگانگان در منطقه نه‌تن‌ها امنیت‌ساز نیست بلکه مشکل‌ساز هم است.

وی در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد این سفر منشأ برکات برای دو ملت، دو کشور و کشور‌های منطقه باشد.

** خواهان گسترش روابط با ایران هستیم

سردار بردی‌محمداف نیز در این نشست خبری گفت: در حال مذاکرات بین هیئت‌های دو کشور با موفقیت به پایان رسید و گفتگو‌ها در فضای شفافیت، اعتماد و احترام متقابلِ مرسوم بین دو کشور انجام شد و نمونه‌ای از روابط بین دو کشور برادر را ترسیم کرد. چشم‌انداز روابط دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در جهت گسترش همکاری‌های بازرگانی، اقتصادی و افزایش حجم مبادلات تجاری بحث مطرح شد و این امکان وجود دارد.

وی ادامه داد: بخش انرژی و حمل و نقل از بخش‌های مهم و استراتژیک در روابط است و ما تلاش خود را جهت گسترش روابط این حوزه فعال‌تر می‌کنیم. هر دو کشور برای گسترش روابط فرهنگی و انسان‌دوستی در جهت پیوند ملت‌ها مصمم هستیم.

رئیس جمهور ترکمنستان گفت: هم‌چنین تأکید کردیم که در چارچوب سازمان‌های معتبر جهانی، سازمان ملل، سازمان همکاری‌های اقتصادی و سازمان همکاری اسلامی روابط خوبی را داریم و در آینده نیز می‌خواهیم که این روابط را گسترش بدهیم. از رئیس‌جمهور و دولت ایران تشکر می‌کنم که از پیشنهادات و ابتکار‌های کشور ما در مجامع بین‌المللی حمایت می‌کنند.

بردی‌محمداف اظهار داشت: در مذاکرات امروز به روابط در حوزه خزر نیز اهمیت ویژه‌ای داده شد و با احترام فراوان از عالی‌جناب رئیس‌جمهور آقای سید ابراهیم رئیسی دعوت کردم که در ششمین اجلاس سران کشور‌های حاشیه خزر که امسال در ترکمنستان برگزار می‌شود شرکت نمایند. در مذاکرات امروز به مسئله افغانستان نیز توجه داده شد و موضوعات مورد بررسی قرار گرفت و کشور‌های ما خواهان هستند که افغانستان به یک دولت شکوفا تبدیل شده و در پروژه‌های مهم بین‌المللی و منطقه‌ای مشارکت داشته باشد.

وی عنوان کرد: مجموعه بزرگی از اسناد به امضا رسید و این اسناد موجب تحکیم و توسعه روابط بین دو کشور خواهد بود. همچنین از رئیس‌جمهور رئیسی دعوت کردم که در زمان مناسب به ترکمنستان تشریف بیاورند و ما آماده پذیرایی از ایشان هستیم و مهمان گران‌قدر ما خواهند بود.

در حاشیه این نشست خبری نیز «تفاهم تجاری – اقتصادی، علمی – فنی و فرهنگی بین استان خراسان شمالی و استان آخال ترکمنستان»، «یادداشت تفاهم همکاری تجاری – اقتصادی، علمی – فنی و فرهنگی بین استان گلستان و استان بالکان ترکمنستان»، «یادداشت تفاهم همکاری تجاری – اقتصادی، علمی – فنی و فرهنگی بین استان خراسان رضوی و استان مرو ترکمنستان»، «یادداشت تفاهم همکاری بین صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و کمیته دولتی رادیو و تلویزیون ترکمنستان»، «برنامه مبادلات علمی فرهنگی، هنری و آموزشی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت ترکمنستان»، «یادداشت تفاهم تشکیل کارگروه مشترک سرمایه‌گذاری»، «تفاهم‌نامه جامع توسعه همکاری‌های حمل و نقلی و ترانزیتی» و «یادداشت تفاهم همکاری در زمینه حفاظت محیط زیست» از اسنادی بود که به امضا وزرا، استانداران و مسئولین مربوطه در حضور سران ایران و ترکمنستان رسید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی