تیتر امروز

پایان کاپیتانان!
شباهت‌ها و تفاوت‌های وریا و سید جلال

پایان کاپیتانان!

با توجه به اتفاقات اخیر در پیرامون دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، به نظر می‌آید در بیست و دومین دوره لیگ برتر کاپیتان‌های قرمز و آبی یعنی سید جلال حسینی و وریا غفوری را نخواهیم دید.
باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند
لحظه به لحظه با مذاکرات هسته‌ای در دوحه

باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند

باقری کنی و رابرت مالی وارد قطر شدند و دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب وارد فاز عملیاتی تازه‌ای خواهد شد. دیدارنیوز به صورت برخط، مذاکرات مذکور را گزارش می‌کند.
پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.

ادعای پژوهشگران؛ انسان بیشتر از پنج حس اصلی دارد

پژوهشگران اعتقاد دارند حواس انسان بیشتر از پنج حس بوده و مغز دارای توانایی‌هایی به مراتب بیشتر است. بدن انسان گیرنده‌هایی برای حمل انواع دیگری از اطلاعات، مانند دما، دارد که ما معمولا آن‌ها را حواس نمی‌دانیم.

کد خبر: ۱۳۱۶۶۶
۱۰:۰۲ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۱

ادعای عجیب پژوهشگران؛ انسان بیشتر از پنج حس اصلی دارد

دیدارنیوز: یک انسان معمولی چند حس دارد؟ با فرض اینکه حواس را با گیرنده‌های عصبی مانند شبکیه چشم در نظر بگیریم، پاسخ سنتی به این سؤال پنج است، اما پژوهشگران اعتقاد دارند حواس انسان بیشتر از پنج حس بوده و مغز دارای توانایی‌هایی به مراتب بیشتر است.

به نقل از سیناپرس، لیزا فلدمن بارت، متخصص عصب شناس، در مطالعات خود روش‌های مختلفی که ما می‌توانیم جهان را فراتر از بینایی، شنوایی، لامسه، چشایی و بویایی درک کنیم، بررسی می‌کند. متخصصین این حواس پنج گانه را حواس برون شناسی می‌نامند، زیرا اطلاعاتی در مورد دنیای بیرونی به انسان منتقل می‌کنند.

در این میان، اما محققان معتقدند: بدن انسان دارای گیرنده‌هایی برای رویداد‌هایی است که در درون بدن رخ می‌دهد. رویداد‌هایی مانند ضربان قلب، گشاد شدن ریه ها، سر و صدای معده و بسیاری از حرکات دیگر که کاملاً از آن‌ها بی خبر هستید. آن‌ها به طور سنتی در کنار هم به عنوان حس دیگری، به نام حس پیشگیری کننده گروه بندی می‌شوند.

با این حال پاسخ مناسب به این سوال حتی پیچیده‌تر و جالب‌تر است. بدن انسان گیرنده‌هایی برای حمل انواع دیگری از اطلاعات، مانند دما، دارد که ما معمولا آن‌ها را حواس نمی‌دانیم.

علاوه بر این برخی از گیرنده‌های بدن انسان برای بیش از یک حس استفاده می‌شوند. برای مثال، شبکیه‌های شما دریچه‌هایی جهت دریافت امواج نوری هستند که برای بینایی به آن نیاز دارید، اما برخی از سلول‌های شبکیه نیز به مغز شما اطلاع می‌دهند که آیا روز یا شب؟

این حس تشخیص روز یا شب، مبنای ریتم‌های شبانه روزی است که بر متابولیسم و چرخه خواب - بیداری انسان تأثیر می‌گذارد. در حقیقت باید پذیرفت هیچ حسی به تنهایی عمل نکرده و حواسی مانند بینایی، با حواس دیگری که جدا به نظر می‌رسند، در هم تنیده شده‌اند. به عنوان مثال، آنچه می‌بینید و نحوه مشاهده آن، با ردیابی ضربان قلب توسط مغز شما مرتبط است. از منظر پزشکی، در لحظاتی که قلب شما منقبض شده و خون را به سمت رگ‌های شما می‌فرستد، مغز اطلاعات بصری کمتری از جهان دریافت می‌کند.

مغز شما همچنین حس‌هایی را می‌سازد که گیرنده‌ای برای آن‌ها ندارید. به عنوان مثال، طعم، که مغز از ترکیب داده‌های چشایی و بویایی می‌سازد، و رطوبت، که از تلفیق لمس و دما ایجاد می‌شود.

در واقع، مغز شما هر چیزی را که می‌بینید، می‌شنوید، بو می‌کنید، می‌چشید و احساس می‌کنید با استفاده از اطلاعاتی فراتر از اطلاعات حسی گیرنده‌های بدن شما می‌سازد. علاوه بر این مغز انسان در واقع ممکن است قبل از دیدن یک منظره یا رویداد، بر اساس تجربیات گذشته وضعیت بدن را پیش بینی کند. این پیش بینی‌ها خود را با داده‌های حسی دریافتی از شبکیه چشم ترکیب می‌کند تا تجربه بصری شما را از دنیای اطرافتان بسازد.

به طور مشابه، هنگامی که انگشتان خود را روی مچ دست خود قرار می‌دهید تا نبض خود را احساس کنید، در واقع ساختاری را بر اساس پیش بینی‌های مغز خود و داده‌های حسی واقعی احساس می‌کنید. در خاتمه باید گفت شما احساسات را با اندام‌های حسی خود تجربه نمی‌کنید بلکه آن‌ها را با مغز خود تجربه می‌کنید.

مترجم: رضوان خندان
منبع: sciencefocus

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی