تیتر امروز

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
پس از کرونا؛ رقابت
از بیماری‌های تازه وارد این روز‌ها چه می‌دانید؟

پس از کرونا؛ رقابت "وبا" و "تب کنگو" در مرگ و میر!

حالا که کرونا عقب نشینی کرده و دیگر توانی برای قدرت نمایی ندارد، شیوع دو بیماری "وبا"، "تب کنگو" و بالا رفتن آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این دو بیماری نگرانی جدیدی به جامعه تزریق...
از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!
دخالت سیدکریم حسینی و عبدالله ایزدپناه در مسائل اجرایی و انتصابات قومی:

از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!

گزارش‌ها و مستندات رسیده حاکی از دخالت چند نماینده مجلس خوزستانی، در امور اجرایی، انتصابات و فشار برای انتصاب اقوام خود در مراکز اجرایی استان خوزستان است.

تکرار سخنان نه چندان دوستانه وزیر خارجه عراق درباره ایران

وزیر خارجه عراق در گفتگو با یک شبکه مصری، با زبانی تند به بیان انتقاداتی از ایران در مسائل سیاسی و زیست محیطی پرداخت. او البته روابط میان دو کشور را خوب توصیف کرد که برای تقویت آن به "همکاری مشترک" نیاز است.

کد خبر: ۱۳۱۶۲۳
۱۶:۵۳ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۱

تکرار سخنان نه چندان دوستانه وزیر خارجه عراق درباره ایران

دیدارنیوز ـ فواد حسین، وزیر خارجه عراق در ابتدای گفتگو با شبکه الغد مصر گفت: تهران اکنون "زبان جدیدی" از بغداد می‌شنود؛ زبانی که از قبل وجود نداشت. ما به ایرانی‌ها گفتیم که به همکاری مشترک نیاز داریم و به دخالت از طرف ایران نیاز نداریم. روابط با ایران از مرحله "سکوت" به مرحله " صریح سخن گفتن" رسیده است، اکنون روابط با کشور‌های حاشیه خلیج (فارس) در سطح عالی است و ارتباطاتی میان عراق و برخی کشوری‌های حاشیه خلیج (فارس) و ایران وجود دارد.

وی گفت: ما اکنون گفتگو و مناقشه با ایران را به روش دیگری آغاز کرده‌ایم، سیاست خارجی امروز عراق دنباله روی از هیچ کشوری نیست. ما تاکید کردیم که سیاست خارجی ما از منافع عراق سرچشمه می‌گیرد و با دوستان رایزنی و مذاکره می‌کنیم، اما با دشمنان با ابزار‌های دیگری به غیر از خشونت، مقابله می‌کنیم. ما به تهران اعلام کردیم که اشتراکات دینی، تجاری، اقتصادی و ... با هم داریم و به همکاری مشترک نیاز داریم نه دخالت از سوی ایران، ما به ائتلاف و هم پیمانی نیاز داریم، ما دخالت در امور عراق را نمی‌پذیریم. طرف ایرانی باید این مساله را درک کند، ما دوست هستیم و همسایه خواهیم ماند و باهم همکاری خواهیم کرد، اما مساله دخالت ایران قابل قبول نیست.

وی درخصوص مشکلات آب نیز گفت: دولت عراق گام‌های خود برای مقابله با این مشکلات را اتخاذ کرده است، اما این مشکل را نمی‌تواند تنها در سطح داخلی حل کرد بنابراین ما به همکاری مشترک با کشور‌های همجوار و منطقه‌ای نیاز داریم. اولین گامی که عراق اتخاذ کرد این بود که میزبان معاون رئیس جمهور ایران و مسئول امور محیط زیست بود که دیداری در عراق با این مسئولان برگزار شد و در مورد مساله مدیریت آب به ویژه رود‌هایی که از ایران سرچشمه می‌گیرند، رایزنی شد.

وی تاکید کرد: با همتای ایرانی خود رایزنی کردم و پیشنهاد دادم که چنین گفتگو‌هایی که درمورد مسائل محیط زیست است و نه تنها در مورد مسائل امنیتی و سیاسی است با کشور‌های همجوار افزایش یابد. اگر شرایط سیاسی نبود ما برنامه‌ای برای دعوت کشور‌های همجوار از جمله عربستان، ترکیه، کویت، اردن و سوریه داشتیم تا نشستی برگزار کنیم و درمورد مسائل محیط زیستی و مدیریت آب رایزنی و تبادل نظر کنیم. رود‌های اصلی عراق اساسا از ترکیه و برخی آن‌ها از ایران سرچشمه می‌گیرند بنابراین ما باید در چارچوب منطقه‌ای رایزنی کنیم و این مسائل را تنها از طریق راه حل مشترک می‌تواند حل کرد، این مشکلات را نمی‌توان از طریق اقدامات دیگر برطرف کرد، زیرا مشکلات خشکسالی فراگیر شده است و این مشکلات اکنون در ایران، ترکیه و عراق وجود دارد، لذا ما به همکاری مشترک نیاز داریم. عراق برای حل این مشکلات نمی‌تواند اقدامات انفرادی اتخاذ کند، زیرا این مشکل مشترک است، اما ما مشکلاتی با این دو کشور داریم.

وی در ادامه با متهم کردن ایران به تغییر مسیر آب رودخانه‌ها گفت: با ایران باید گفت وگوی صریحی داشته باشیم و عملا این گفتگو‌ها را آغاز کرده‌ایم.

فواد حسین درخصوص اقدامالت نظامی در داخل خاک عراق هم گفت: قبل از سخن گفتن درخصوص مشکلات با ایران و ترکیه باید به این مساله اشاره کرد که روابط خوبی با این دو کشور وجود دارد و اشتراکاتی زیادی با این دو کشور همسایه داریم، ریشه برخی از مشکلات به دهه‌های گذشته باز می‌گردد.

وزیر خارجه عراق در بخش دیگری از گفت وگوی خود با اشاره به روابط اقتصادی خوب عراق با ایران و ترکیه گفت: ما باید زبان گفتگو را به کار بگیریم و هیچ جایگزینی برای گفتگو نداریم، ما و به ویژه عراق و ایران و ترکیه به همکاری مشترک نیاز داریم. ما باید نگرانی‌های ایران و ترکیه درخصوص آب را درک کنیم و راه حلی به جز همکاری نداریم.

وی درخصوص دیدار‌های میان عربستان و ایران هم گفت: این نشست‌ها با ابتکار عمل عراق بود و دور پنجم آن‌ها نیز برگزار شد. در نشست اخیر این مساله مطرح شد که مذاکرات میان دو کشور از مرحله سری به مرحله علنی برسد و دیدار‌ها در سطح وزرای خارجه برگزار شود و همچنین گام‌های ملموسی اتخاذ شود.

وزیر خارجه عراق همچنین تاکید کرد که پیشرفت‌هایی در روابط ایران و عربستان به وجود آمده است.

فواد حسین پیشتر نیز با بیان ادعا‌هایی در ارتباط با حمله موشکی سپاه پاسداران به یک مرکز راهبردی متعلق به رژیم صهیونیستی در اربیل گفته بود: ایران هیچ گونه دلیل واضح و ملموسی در خصوص حضور اسرائیلی‌ها در شمال عراق ارائه نداده و قبل از انجام حمله موشکی نیز هیچ گونه پرونده‌ای مبنی بر وجود اسرائیل در خاک این کشور به بغداد نرسید.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی