تیتر امروز

بازگشت کووید ۱۹؛ از سقوط تا صعود راهی نیست!
هشدار وزارت بهداشت درباره بالا رفتن آمار مبتلایان کرونا

بازگشت کووید ۱۹؛ از سقوط تا صعود راهی نیست!

به گفته دبیرکل سازمان بهداشت جهانی ایران وضعیت خوبی در مواجهه با کرونا دارد، اما وزارت بهداشت هشدار داده که در چند روز اخیر آمار ابتلا به کووید ۱۹ بالا رفته است.
گردشگری وارداتی قربانی ارز صادراتی!
وقتی زور وزارت میراث فرهنگی به سازمان هواپیمایی نمی‌رسد

گردشگری وارداتی قربانی ارز صادراتی!

زمانی که عزت‌الله ضرغامی مشغول گردش در منطقه آزاد اروند در هفته گذشته بود، سازمان هواپیمایی کشور تصمیم گرفت نرخ بلیت گردشگران غیر ایرانی را با دلار محاسبه کند؛ موضوعی که واردات گردشگر را تضعیف...
پایان کاپیتانان!
شباهت‌ها و تفاوت‌های وریا و سید جلال

پایان کاپیتانان!

با توجه به اتفاقات اخیر در پیرامون دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، به نظر می‌آید در بیست و دومین دوره لیگ برتر کاپیتان‌های قرمز و آبی یعنی سید جلال حسینی و وریا غفوری را نخواهیم دید.

گسترش آبله میمون؛ شناسایی ۷۷ مورد در بریتانیا

مقام‌های بهداشتی بریتانیا روز دوشنبه ۷۷ مورد جدید از ابتلا به آبله میمون را به ثبت رساندند. مقام‌های بهداشتی هشدار می‌دهند هر کسی صرف نظر از تمایلات جنسی خود در صورت تماس نزدیک با بیمار، لباس یا ملحفه‌های تخت او به طور بالقوه در معرض خطر ابتلا به بیماری آبله میمون قرار دارد.

کد خبر: ۱۳۱۱۲۸
۰۹:۱۵ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۱

گسترش آبله میمون؛ شناسایی ۷۷ مورد در بریتانیا

دیدارنیوز: مقام‌های بهداشتی بریتانیا روز دوشنبه ۷۷ مورد جدید از ابتلا به آبله میمون را به ثبت رساندند تا به این ترتیب مجموع کسانی که در این کشور به این بیماری مبتلا شده‌اند به بیش از ۳۰۰ نفر افزایش یابد. بر اساس آمار ثبت شده اکثریت قریب به اتفاق افراد بیمار در میان مردان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا گزارش شده است.

تا به امروز بریتانیا بیشترین میزان موارد ابتلا به این بیماری را به خود اختصاص داده و تعداد افراد آلوده به این عفونت در این کشور حتی از قاره آفریقا هم فراتر رفته است.

مقام‌های بهداشتی هشدار می‌دهند هر کسی صرف نظر از تمایلات جنسی خود در صورت تماس نزدیک با بیمار، لباس یا ملحفه‌های تخت او به طور بالقوه در معرض خطر ابتلا به بیماری آبله میمون قرار دارد. هر چند گفته شده این آمار در بین مردان همجنس‌گرا به شکل قابل توجهی بیشتر است.

سازمان جهانی بهداشت روز یکشنبه اعلام کرد که تعدادی از کشور‌ها که قبلا موارد ابتلا به آبله میمون را شناسایی نکرده بودند، ثبت ۷۸۰ مورد از این عفونت را به ثبت رسانده‌اند. این آمار نسبت به ماه مه تقریبا ۲۰۰ درصد افزایش یافته است. با این حال هنوز هیچ موردی از مرگ و میر ناشی از ابتلا به آبله میمون خارج از قاره آفریقا شناسایی نشده است.

آژانس بهداشت سازمان ملل می‌گوید بیشتر موارد ابتلا در اروپا و همچنین سایر نقاط دنیا در کلینیک‌های سلامت جنسی مشاهده شده‌اند و اکثر آن‌ها مردانی بوده‌اند که با مردان دیگر رابطه جنسی داشته‌اند.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگری از بیماری‌های آفریقا، در سال جاری بیش از هزار و ۴۰۰ مورد آبله میمون در چهار کشور این قاره مشاهده شده که از این تعداد ۶۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، کنگو و نیجریه کشور‌هایی هستند که مرگ در پی آبله میمون در آنجا گزارش شده است. پژوهشگران می‌گویند توالی ژنتیکی ویروس هنوز هیچ ارتباط مستقیمی با شیوع این بیماری در خارج از قاره آفریقا نشان نداده است.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید تشخیص ناگهانی و غیرمنتظره آبله میمون در بسیاری از کشور‌ها نشان می‌دهد که ممکن است انتقال ناشناخته این بیماری برای مدت زمان نامعلومی ادامه داشته باشد. ماه گذشته یکی از مشاوران این نهاد بین‌المللی گفته بود شیوع بیماری در اروپا احتمالا از طریق رابطه جنسی دو مرد همجنس‌گرا در اسپانیا و بلژیک آغاز شده است.

سازمان جهانی بهداشت خطر ناشی از آبله میمون را برای سلامت جهانی متوسط تخمین زده و گفته برای نخستین بار است که موارد و خوشه‌های زیادی در سراسر جهان از این بیماری گزارش می‌شود. تا ماه گذشته مشخص نبود که این بیماری باعث ایجاد همه‌گیری‌های بزرگ فراتر از مرکز و غرب آفریقا می‌شود. جایی که بیشتر مردم مناطق روستایی که در تماس نزدیک با حیوانات وحشی آلوده قرار دارند، تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته‌اند.

شیوع مداوم آبله میمون در اروپا و مناطق دیگری، چون کانادا، استرالیا، اسرائیل و ایالات متحده در حالی مشاهده شده که این افراد هیچ‌کدام مسافرت یا ارتباطی با آفریقا نداشته‌اند.

مقام‌های بهداشتی ایالات متحده می‌گویند که تجزیه و تحلیل ژنتیکی موارد اخیر آبله میمون نشان می‌دهد که دو سویه متمایز در این کشور وجود دارد و این یافته این احتمال را افزایش می‌دهد که ویروس برای مدتی نامعلوم در گردش بوده است. مقام‌های بهداشتی دولت آمریکا می‌گویند بسیاری از موارد مشاهده شده در ایالات متحده همان سویه موارد اخیر در اروپا است، اما تعداد کمی از نمونه‌ها نوع متفاوتی را نشان می‌دهند.

آژانس امنیت بهداشت بریتانیا هم هفته گذشته اعلام کرده بود که بیشتر موارد در این کشور در بین مردان همجنس‌گرا و یا دوجنس‌گرای بین ۲۰ تا ۴۹ ساله مشاهده شده است.

اکثر بیماران آبله میمون، علائمی، چون تب، بدن درد، لرز و خستگی را تجربه می‌کنند. افراد مبتلا به نوع جدی‌تر ممکن است دچار علائمی دیگر همچون برجستگی روی پوست بدن و دست و صورت شوند که می‌تواند به سایر قسمت‌های بدن نیز منتقل شود.

هفته گذشته دکتر روزاموند لوئیس، کارشناس ارشد سازمان جهانی بهداشت در مورد این بیماری گفته بود که تردید دارد آبله میمون باعث ایجاد یک همه‌گیری در سطح دنیا شود، اما با این حال تاکید کرده بود که به سرعت اقدامات لازم برای مهار شیوع آن باید انجام شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی