تیتر امروز

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟
آخر تیرماه منتظر شفاف‌سازی سرخابی باشید

پرسپولیس و استقلال، پولدار یا بی‌پول؟

ورود دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بورس حداقل این پیامد را داشت که این باشگاه‌ها باید گزارشی از عملکرد مالی خودشان را به  صورت شفاف به سازمان بورس ارائه دهند تا در معرض دید همگان قرار بگیرد.
پس از کرونا؛ رقابت
از بیماری‌های تازه وارد این روز‌ها چه می‌دانید؟

پس از کرونا؛ رقابت "وبا" و "تب کنگو" در مرگ و میر!

حالا که کرونا عقب نشینی کرده و دیگر توانی برای قدرت نمایی ندارد، شیوع دو بیماری "وبا"، "تب کنگو" و بالا رفتن آمار مبتلایان و مرگ و میر ناشی از ابتلا به این دو بیماری نگرانی جدیدی به جامعه تزریق...
از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!
دخالت سیدکریم حسینی و عبدالله ایزدپناه در مسائل اجرایی و انتصابات قومی:

از انتصاب داماد نماینده تا دخالت برای انتصاب اقوام!

گزارش‌ها و مستندات رسیده حاکی از دخالت چند نماینده مجلس خوزستانی، در امور اجرایی، انتصابات و فشار برای انتصاب اقوام خود در مراکز اجرایی استان خوزستان است.

رابطه بورس و برجام؛ واقعیت چیست؟

با نگاهی به روند مذاکرات و مطابقت آن با اوضاع بازار در هفته‌ها و ماه‌های اخیر می‌توان گفت برخلاف آنچه سهامداران مدعی هستند رابطه‌ای جدی و محکم بین بازار سهام و روند احیای توافق اتمی (برجام) برقرار است.

کد خبر: ۱۳۱۰۶۲
۱۳:۳۶ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

رابطه بورس و برجام؛ واقعیت چیست؟

دیدارنیوز: برخی از فعالان بازار سرمایه ضمن ناامید شدن از احیای برجام، اعتقاد دارند که رابطه بین بازار سهام با مذاکرات اتمی که تاثیرات مستقیم و معنی داری بر روند بازار داشت، قطع شده و بورس تهران دیگر اثرپذیری خاص و قابل توجهی از روند‌های دیپلماتیک در حوزه احیای برجام ندارد.

به اعتقاد اغلب کارشناسان بازار سرمایه با وجود توقف مذاکرات هسته‌ای در وین و همچنین گره افتادن در کار احیای برجام، اما کماکان رابطه بین دنیای دیپلماسی با بورس تهران برقرار است و نمی‌توان منکر وجود این ارتباط دیرین که محدود به پرونده برجام هم نیست و نخواهد بود، شد.

اما برخی از اهالی بورس با اشاره به روندی که در بازار مشاهده می‌شود و ثبات نسبی که در بورس جریان دارد، باور دارند که توقف مذاکرات در وین هم نتوانسته تاثیر قابل توجهی را بر روند بازار سهام بگذارد. این دسته از فعالان بورسی معتقدند هشدار‌های کارشناسان مبنی بر سقوط قریب الوقوع بورس در صورت شکست برجام در واقع تزریق نوعی ترسی کاذب بوده که با وجود شواهد موجود، بیشتر مصداقی از «مرگ از ترس تب» شباهت دارد.

به باور این گروه تاثیر پرونده برجام بر بازار سرمایه، توسط طرفداران سیاسی احیای توافق هسته‌ای بیش از آنچه می‌تواند و می‌توانست، بزرگ جلوه داده شده بود و این رابطه به اندازه‌ای که انتظارش می‌رفت محکم و جدی نبوده است.

واقعیت چیست؟
اما با نگاهی به روند مذاکرات و مطابقت آن با اوضاع بازار در هفته‌ها و ماه‌های اخیر می‌توان گفت برخلاف آنچه سهامداران مدعی هستند رابطه‌ای جدی و محکم بین بازار سهام و روند احیای توافق اتمی (برجام) برقرار است.

بنابر اظهار کارشناسان و با تعقیب جدول انتشار اخبار مربوط به برجام و تطبیق آن با تابلو‌های بازار می‌توان گفت این رابطه به حدی نزدیک است که حتی می‌توان گفت بیش از هر دوره دیگری این دو حوزه به یکدیگر نزدیک شده و آثار آشکاری از مسیر حرکت مذاکرات بر شاخص بورس دیده می‌شود که تا پیش از این کمتر دیده شده بود.

شاید بتوان از دوران انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در ۲۰۲۰ به عنوان تنها دوره‌ای که بورس تا به این اندازه تحت تاثیر دیپلماسی بوده یاد کرد. دورانی که پس از شکست دونالد ترامپ و پیروزی دموکرات‌ها شاهد برگشتن ورق در بورس تهران بودیم و اوضاع به کلی در بازار تغییر کرد.

برچسب ها: بورس برجام
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی