تیتر امروز

هیچ وقت اندازه امسال جای خالی ناصر را حس نکردم/ هر روز با او حرف می‌زنم
گفت‌و‌گو با بهناز شفیعی همسر مرحوم ناصر حجازی (ویدیو)

هیچ وقت اندازه امسال جای خالی ناصر را حس نکردم/ هر روز با او حرف می‌زنم

در آستانه سالگرد درگذشت ناصر حجازی، اسطوره فوتبال ایران، به دیدار همسرش «نازی خانم» شفیعی رفتیم و میهمان اشک‌ها و لبخندهایش شدیم و احساس کردیم که یاد او همچنان زنده و سبز است.
نماینده مردم داراب در مجلس اعلام کرد

افکار عمومی گرانی‌های اخیر را پس لرزه حذف ارز ترجیحی می‌داند

محمدجواد عسکری، نماینده مردم داراب در مجلس گفت: افکار عمومی گرانی‌های اخیر را پس لرزه حذف ارز ترجیحی می‌داند. او همچنین اظهار داشت: هزینه مبارزه با فساد از جیب مردم پرداخت نشود.

کد خبر: ۱۲۹۰۹۴
۱۴:۱۲ - ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱

افکار عمومی گرانی‌های اخیر را پس لرزه حذف ارز ترجیحی می‌داند

دیدارنیوز: نماینده مردم داراب در مجلس گفت: نباید هزینه مبارزه با فساد از جیب مردم پرداخت شود، براساس قانون بودجه دولت موظف به پیش بینی راهکار‌هایی برای تبعات حذف ارز ترجیحی بود به گونه‌ای که بتواند افزایش قیمت ناشی از حذف ارز را مدیریت و کنترل کند.

محمدجواد عسکری در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۱۸ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در خصوص الزامات و مقدمات حذف ارز ترجیحی آرد صنف و صنعت سخن می‌گفت، اظهار داشت: امروز شاهد افزایش فزاینده نرخ تورم هستیم که موجب افزایش کسری بودجه و کاهش ارزش پول ملی و همچنین کاهش قدرت خرید مردم را به دنبال خواهد داشت هر چند برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بین مجلس، دولت و نخبگان اتفاق نظر است.

وی افزود: باید زمان کنار گذاشتن ارز ترجیحی مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد و بهتر است این اقدام تحت شرایطی انجام شود که نرخ تورم در اقتصاد کشور با کاهش همراه شده باشد، از طرفی در زمان تصویب حذف ارز ترجیحی قرار بر این بود که قیمت‌ها نسبت به شهریورماه سال گذشته افزایش پیدا نکند و تک نرخی بودن ارز یکی از ضرورت‌های اقتصاد کشور است، اما باید مواظب سفره‌های مردم باشیم که کوچک‌تر از قبل نشود.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس تاکید کرد: نباید هزینه مبارزه با فساد از جیب مردم پرداخت شود، براساس قانون بودجه دولت موظف به پیش بینی راهکار‌هایی برای تبعات حذف ارز ترجیحی بود به گونه‌ای که بتواند افزایش قیمت ناشی از حذف ارز را مدیریت و کنترل کند، اما الان در بخش کالا‌های اساسی از جمله نان و ماکارونی که قوت غالب مردم است و همین طور گوشت و مرغ و فرآورده‌های لبنی نگرانی‌های عمده‌ای وجود دارد.

وی افزود: نمایندگان نیز در این حوزه در معرض نقد‌ها و پرسش‌های جدی مردم در حوزه‌های انتخابیه هستند و نمایندگان ملت از این حجم مشکلات در رنج و عذاب هستند و به دلیل اقناع نشدن مردم واقعیت این است افکار مردم گرانی‌های اخیر را پس لرزه حذف ارز ترجیحی می‌داند و دولت محترم می‌داند و می‌دانست که در حوزه هدفمند کردن یارانه‌ها یک تجربه بسیار خوبی به دست آمده بود و قطعا باید از این تجربه استفاده می‌شد تا مشکلات امروز به وجود نیاید.

رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه متاسفانه سال گذشته با وجود مسئله حذف ارز ترجیحی گفتمان سازی و بسترسازی سالم صورت نگرفته، گفت: در زمینه چگونگی تامین غذای مردم از جمله مرغ و گوشت و سایر فرآورده‌های کشاورزی و لبنی در گذشته از ارز ۴۲۰۰ در تولید و تامین نهاده استفاده می‌شد و برنامه دولت و جهاد کشاورزی در این راستا مشخص نیست و معلوم نیست که در این حوزه چه اقدامی انجام می‌دهند و باید شفافیتی در این حوزه انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: حذف ارز ترجیحی سبب افزایش قیمت نهاده‌های دامی، محصولات پروتئینی و محصولات مختلف و احتمال افت تولید به ویژه در زمینه‌های گوشت، مرغ در ماه‌های ابتدایی خواهد شد و با افزایش قیمت‌ها توان خرید مصرف کننده پایین آمده و افت تولید را سبب می‌شود و همچنین احتمال احتکار نهاده‌های دامی و کشاورزی وجود دارد و در این راستا باید چاره اندیشی شود و در این زمینه باید حداقل نیاز ۶ ماه کشور تامین و ذخیره شود.

عسکری با انتقاد از مشکل کمبود نهاده‌های دامی، گفت: دستگاه‌های متولی و به طور خاص وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه باید برنامه ریزی کرده و پاسخگو باشند و در مورد حذف بروکراسی‌های موجود برای حل مشکل نهاده‌های کشاورزی و دامی نیز کمیسیون کشاورزی این آمادگی را دارد برای حل مشکل با دولت همکاری و همراهی کند تا بتوانیم در یک فضای همدلی و همراهی این مشکل را برطرف کنیم و هم با فساد مبارزه کنیم و هم بستر امن تولید را مهیا نماییم.

منبع: ایلنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی