تیتر امروز

وفات عارف زلال و  خطیب آرام
به یاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا

وفات عارف زلال و خطیب آرام

مرحوم آیت‌الله سیدعبداالله فاطمی‌نیا که به تازگی وفات کردند، ما را به یاد مرحوم استاد داود فیرحی انداخت و معدود نخبگانی از این دست که مصداق این بیت از عرفی شاعر هستند؛ "چنان با نیک و بد سرکن...
کاهش فوتی‌ها مقطعی است، کرونا تابستان دوباره خیز می‌گیرد
کارشناس حوزه سلامت در گفتگو با دیدار اعلام کرد:

کاهش فوتی‌ها مقطعی است، کرونا تابستان دوباره خیز می‌گیرد

آمار مبتلایان کرونایی سه‌رقمی و فوتی‌ها تک‌رقمی شده است، اما آیا این شرایط پایدار می‌ماند؛ آیا روز‌های تلخ فوتی ۷۰۰ نفری برنمی‌گردد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان پابرجاست؛ این‌ها سوالاتی...
سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟
به بهانه سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم؛

سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟

سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم در حالی در چهارم خرداد ۱۴۰۱ برگزار می‌شود که محمدباقر قالیباف با حاشیه‌های زیادی دست به گریبان است و از طرفی رقبای سرسختی، چون جبهه پایداری را پیش رو...

رقص باله ۲ کهکشان از منظر یکی از قوی‌ترین دوربین‌های جهان

یکی از قوی‌ترین دوربین‌های جهان به تازگی تصویری از برهم‌کنش دو کهکشان دور که با نام "رقص باله کهکشانی" (galactic ballet) توصیف می‌شود، ثبت کرده است.

کد خبر: ۱۲۸۹۲۹
۰۸:۵۰ - ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱

رقص باله ۲ کهکشان از منظر یکی از قوی‌ترین دوربین‌های جهان

دیدارنیوز ـ به نقل از اسپیس، "دوربین انرژی تاریک" تلسکوپ چهار متری ویکتور ام. بلانکو (Víctor M. Blanco) در رصدخانه "سرو تولولو" (Cerro Tololo) در شیلی، لنز خود را به سمت صورت فلکی ساعت (Horologium) در فاصله‌ی حدود ۶۰ میلیون سال نوری از زمین گرفت و تصویری از کهکشان‌های "ان‌جی‌سی ۱۵۱۲" (NGC ۱۵۱۲) و "ان‌جی‌سی ۱۵۱۰" (NGC ۱۵۱۰) ثبت کرد که در دام گرانش یکدیگر افتاده‌اند.

دوربین انرژی تاریک بخشی از آزمایشگاه ملی تحقیقات نجومی نور مادون قرمز (NOIRLab) بنیاد ملی علوم (NSF) است.

"ان‌جی‌سی ۱۵۱۲" یک کهکشان مارپیچی میله‌ای است که به کهکشان راه شیری ما شباهت دارد، در مقابل کهکشان ان‌جی‌سی ۱۵۱۰ بسیار کوچک‌تر بوده و یک کهکشان کوتوله است. حدود ۴۰۰ میلیون سال است که این دو کهکشان به دور یکدیگر می‌چرخند و ظاهر آن‌ها با هر گذر تغییر می‌کند.

دوربین انرژی تاریک که از این کهکشان‌ها تصویر برداری کرده یکی از قدرتمندترین ابزار‌های تصویربرداری میدان باز در جهان است. این دوربین دارای یک آینه با عرض ۱۳ فوت (چهار متر) و پنج لنز بوده که یکی از آن‌ها لنزی اصلاحی با عرض ۳.۳ فوت (یک متر) است.

دوربین انرژی تاریک در ابتدا برای تکمیل ماموریت "کاوش انرژی تاریک" (Dark Energy Survey) ساخته شد، در این ماموریت که توسط آزمایشگاه ملی شتاب‌دهنده فرمی (Fermi) دپارتمان انرژی ایالات متحده آمریکا اجرا شد بیش از ۴۰۰ دانشمند از هفت کشور شرکت کردند و در آن از حدود ۳۰۰ میلیون کهکشان طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ با هدف مطالعه انرژی تاریک تصویربرداری شد.

اگرچه این ماموریت اکنون به پایان رسیده، اما دانشمندان هنوز از دوربین انرژی تاریک برای تصویربرداری از کهکشان‌های دوردست، از جمله "ان‌جی‌سی ۱۵۱۲" و "ان‌جی‌سی ۱۵۱۰" استفاده می‌کنند. هنگامی که برهم‌کنش این دو کهکشان کامل شود "ان‌جی‌سی ۱۵۱" همراه کوچک‌تر خود را می‌بلعد تا کهکشان جدیدی متولد شود.

رقص باله ۲ کهکشان از منظر یکی از قوی‌ترین دوربین‌های جهان

منبع: ایسنا
برچسب ها: نجوم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی