تیتر امروز

اقتصاد ایران؛ بیماری که آماده جراحی نیست

اقتصاد ایران؛ بیماری که آماده جراحی نیست

پرداخت یارانه جدید معیشتی در عوض آزادسازی ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومان، در دولت رئیسی که از آن به عنوان جراحی اقتصادی یاد می‌شود، واکنش کارشناسان اقتصادی را هم در پی داشته است، به گونه‌ای که اکثرا معتقدند...
هیچ وقت اندازه امسال جای خالی ناصر را حس نکردم/ هر روز با او حرف می‌زنم
گفت‌و‌گو با بهناز شفیعی همسر مرحوم ناصر حجازی (ویدیو)

هیچ وقت اندازه امسال جای خالی ناصر را حس نکردم/ هر روز با او حرف می‌زنم

در آستانه سالگرد درگذشت ناصر حجازی، اسطوره فوتبال ایران، به دیدار همسرش «نازی خانم» شفیعی رفتیم و میهمان اشک‌ها و لبخندهایش شدیم و احساس کردیم که یاد او همچنان زنده و سبز است.
عقب نشینی مقام روس پس از چند روز

لاوروف: روسیه کسی را به جنگ هسته‌ای تهدید نمی‌کند

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که چند روز پیش موضوع جنگ هسته‌ای را به میان آورده بود و به شدت غرب را به واکنش وارد کرد، با عقب نشیتی نسبت به این اظهارات گفته که روسیه کسی را به جنگ هسته‌ای تهدید نمی‌کند.

کد خبر: ۱۲۸۴۲۷
۰۷:۵۳ - ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱

لاوروف: روسیه کسی را به جنگ هسته‌ای تهدید نمی‌کند

دیدارنیوز: وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه مسکو کسی را به جنگ هسته‌ای تهدید نمی‌کند، گفت: تسلیم فشار‌های غرب بر سر اوکراین نمی‌شویم.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با شبکه العربیه به لفاظی‌های اخیر مسئولان کشور‌های غربی درباره سخنان روز دوشنبه خود درخصوص جنگ هسته‌ای اشاره کرد و عنوان داشت: روسیه کسی را به جنگ هسته‌ای تهدید نمی‌کند.

وی با اشاره به اظهارات ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین مبنی بر اینکه "اوکراین وقتی وضعیت یک کشور هسته‌ای را رها کرد، مرتکب اشتباه شد و ممکن است دوباره به تلاش برای به دست آوردن آن فکر کند"، گفت، ما با موضوع جنگ هسته‌ای بازی نمی‌کنیم.

لاوروف افزود: غرب باید شرکای خود را تحت فشار قرار دهد، زیرا "اوکراین و لهستان از ایراد اظهارات خطرناک پروا ندارند. "

وزیر خارجه روسیه همچنین ناتو را به تلاش برای به شکست کشاندن تلاش‌ها برای رسیدن به راهکاری سیاسی درباره اوکراین متهم کرد و گفت: روسیه فکر نمی‌کند با ناتو در حال جنگ است، اما متاسفانه این احساس وجود دارد که ناتو معتقد است با روسیه می‌جنگد. ناتو، آمریکا و بسیاری از رهبران اروپایی وقتی درباره جنگ اوکراین سخن می‌گویند، این چنین صحبت می‌کنند که پوتین باید شکست بخورد و باید بر روسیه پیروز شد. وقتی شخصی از چنین مفاهیمی استفاده می‌کند، فکر می‌کنم در حال جنگ با کسی است که می‌خواهد پیروز شود.

لاوروف در مورد احتمال پایان عملیات نظامی روسیه در اوکراین تا روز ۹ مه گفت که این عملیات پس از دستیابی به اهداف خود پایان خواهد یافت.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین در پاسخ به این سوال که "آیا مزدوران خارجی از جمله نیرئ‌های سوریه در صفوف نیرو‌های روسیه در اوکراین حضور دارند یا خیر"، استفاده روسیه از مزدوران را تکذیب کرد.

وی در مورد پیشرفت روند مذاکرات بین روسیه و اوکراین هم اظهار داشت: موضع اوکراین دچار لغزش شده و کی‌یف دنبال "بازی‌های خود" است که احتمالاً دلیل آن این است که از واشنگتن، لندن و سایر پایتخت‌های غربی دستورالعمل‌هایی دریافت می‌کند.

لاوروف گفت: اگر آن‌ها (اوکراین) مذاکره‌کنندگان صادقی بودند و به آنچه به تدریج کردیم پایبند بودند، می‌توانستیم به پیشرفت‌های محسوسی در این مذاکرات دست پیدا کنیم.

وی تصریح کرد، اوکراین ممکن است از گروهی از کشور‌ها که احتمالاشامل اعضای شورای امنیت سازمان ملل، آلمان و ترکیه باشد، تضمین‌های امنیتی دریافت کند. روسیه مخالف ارائه ضمانت‌های امنیتی به اوکراین نیست، اما باید مشخص شود که چه مناطقی مشمول این ضمانت‌ها خواهند شد. البته این تضمین‌ها نمی‌تواند شامل کریمه و شرق اوکراین شود؛ چرا که ما استقلال دو جمهوری (دونتسک و لوهانسک) را به رسمیت شناختیم.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو تسلیم فشار‌های غرب بر سر اوکراین نخواهد شد، از کسی طلب"بخشش" نخواهد کرد و تحت تحریم‌ها تسلیم نخواهد شد.

لاوروف خاطرنشان کرد: تحریم‌های غرب علیه روسیه باعث ایجاد بحران غذایی در جهان شده، زیرا تحریم‌ها زنجیره تامین را از بین برد و ده‌ها کشتی در دریای سیاه و دریای آزوف در نزدیکی سواحل اوکراین به دلیل تحمیل تحریم‌ها محاصره شدند. روسیه آماده آزادسازی این کشتی‌ها است، اما رهبری اوکراین در این زمینه با ما همکاری نمی‌کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که "اکثر شرکای روسیه" به مکانیسم جدید پرداخت بهای گاز اعلام شده توسط رئیس جمهور روسیه در شرایط تحریم‌های غرب علیه بانک‌ها و شرکت‌های روسی روی آورده‌اند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی