تیتر امروز

احیای همان برجام؛ مسئول خسارات کیست؟

احیای همان برجام؛ مسئول خسارات کیست؟

جریان انقلابی و شخص سید ابراهیم رئیسی دلایل و انگیزه‌های زیادی برای احیای برجام و رفع تحریم‌ها دارند، اما منتقدان بر این پرسش پا می‌فشارند که چرا جناح اصولگرا مانع حصول توافق توسط حسن روحانی...
واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!
دیدار از وضعیت کرونا در ایران گزارش می‌دهد

واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!

افتخار وزیر بهداشت دولت سیزدهم این است که یک تنه واکسن وارد کرده، واکسن‌هایی که اقبال از آن روز به روز کمتر، اما تعداد مرگ‌های کرونایی روز به روز بیشتر می‌شود.
مرگ در
گزارش دیدار از تلف شدن یک یوز ماده در جاده ترانزیت مشهد

مرگ در "میامی"

هنوز ماجرای تلف شدن دو یوز تازه متولد شده "ایران" فراموش نشده بود که خبر رسید تصادف در جاده میامی (تهران- مشهد) منجر به مرگ یک یوز ماده شده و حالا مسوولان در حال رسیدگی هستند!

عصبانیت ترکیه از استفاده مجدد آمریکا از واژه «نسل کشی» ارامنه

دولت ترکیه همانند سال گذشته از اظهارات روز یکشنبه جو بایدن درباره استفاده از واژه «نسل کشی» ارامنه خشمگین شد و بیانیه‌ای در این رابطه صادر کرد. در سال ۱۹۱۵، مقامات عثمانی روشنفکران و رهبران جامعه ارمنی را در قسطنطنیه (استانبول کنونی) دستگیر کردند. بیانیه بایدن به این مسئله اشاره می‌کند که این رویداد در ۲۴ آوریل آغاز نسل کشی بود.

کد خبر: ۱۲۸۱۰۲
۱۳:۲۸ - ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۱

عصبانیت ترکیه از استفاده مجدد آمریکا از واژه «نسل کشی» ارامنه

دیدارنیوز: رئیس جمهور آمریکا برای دومین بار در سالگرد کشتار ارامنه توسط حکومت عثمانی در سال ۱۹۱۵، در بیانیه‌ای این کشتار را نسل کشی قلمداد کرد.

به نقل از آسوشیتدپرس، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا یکصد و هفتمین سالگرد آغاز «نسل کشی ارامنه» را گرامی داشت و بیانیه‌ای را به یاد ۱.۵ میلیون ارمنی که توسط نیرو‌های امپراتوری عثمانی تبعید، قتل عام یا تا سرحد مرگ راه برده شدند، صادر کرد.

بایدن گفت: ما تعهد خود را برای هوشیاری در برابر تأثیر مخرب نفرت در همه اشکال آن تجدید می‌کنیم. مجدداً خودمان را متعهد می‌دانیم که با صراحت صحبت کنیم و جلوی جنایاتی را بگیریم که زخم‌های ماندگاری در جهان به جای می‌گذارند.

بایدن با عمل به وعده انتخاباتی خود از واژه «نسل کشی» برای اولین بار در سالگرد این واقعه در سال گذشته استفاده کرد. دولت‌های پیشین آمریکا به دلیل نگرانی از اینکه ممکن است به ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو توهین شود، چندین دهه از به کار بردن این کلمه اجتناب کرده بودند.

در سال ۱۹۱۵، مقامات عثمانی روشنفکران و رهبران جامعه ارمنی را در قسطنطنیه (استانبول کنونی) دستگیر کردند. بیانیه بایدن به این مسئله اشاره می‌کند که این رویداد در ۲۴ آوریل آغاز نسل کشی بود.

دولت ترکیه همانند سال گذشته از اظهارات بایدن در روز یکشنبه خشمگین شد و بیانیه‌ای در این رابطه صادر کرد.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه آمده است: اظهاراتی که با حقایق تاریخی و حقوق بین‌الملل در رابطه با وقایع ۱۹۱۵ ناسازگار است، معتبر نیستند.

ترکیه اذعان می‌کند که بسیاری در آن دوره جان خود را از دست دادند، اما می‌گوید که تعداد کشته‌ها بسیار زیاد است و این تلفات ناشی از ناآرامی‌های داخلی بوده که طی آن ترک‌های مسلمان نیز کشته شده اند.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی