تیتر امروز

جواد امام: تفکر مصباح، انتقام خود را از امام و جمهوریت گرفت
دبیرکل مجمع ایثارگران در یازدهمین برنامه رکن سه (قسمت اول)

جواد امام: تفکر مصباح، انتقام خود را از امام و جمهوریت گرفت

جواد امام دبیرکل حزب مجمع ایثارگران مهمان دیدارنیوز و یازدهمین برنامه رکن سه بود. این فعال اصلاح‌طلب در قسمت اول این گفت‌وگو به جایگاه احزاب و جمهوریت در نظام و نقشی که اقتدارگرایان در قهر مردم...
تاریخ به روایت موتلفه اسلامی
برنامه هفدهم تنگنا در گفت‌و‌گو با اسدالله بادامچیان (قسمت اول)

تاریخ به روایت موتلفه اسلامی

در نخستین بخش از برنامه تنگنا در گفت‌وگو با دبیر کل حزب موتلفه اسلامی، روایتی از آغاز به کار این حزب در دهه ۱۳۴۰ را از زبان اسدالله بادامچیان خواهید شنید که پر از جزئیات جالب و مهم است.

تایوان: تهدید‌های چین، حمایت‌ها را از ما افزایش می‌دهد

وزارت خارجه تایوان اعلام کرد که که تهدید‌های نظامی چین تنها منجر به افزایش حمایت‌ها از جانب ایالات متحده و دیگر دموکراسی‌ها از کشور تایوان می‌شود.

کد خبر: ۱۲۷۴۱۷
۱۱:۳۶ - ۲۸ فروردين ۱۴۰۱

تایوان: تهدید‌های چین، حمایت‌ها را از ما افزایش می‌دهد

دیدارنیوز: وزارت خارجه تایوان پس از مانور‌های چین در نزدیکی این جزیره که همزمان با سفر قانونگذاران آمریکایی به تایپه انجام شد، گفت که تهدید‌های نظامی چین تنها منجر به افزایش حمایت‌ها از جانب ایالات متحده و دیگر دموکراسی‌ها از تایوان می‌شود.

به نقل از خبرگزاری رویترز، پکن از سفر این قانونگذاران آمریکایی که باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده هم در میان آنهاست، بابت تشدید تنش‌ها از طریق سفر "تحریک‌آمیز" خودشان انتقاد کرده است. چین، تایوان را بخشی از اراضی خود قلمداد می‌کند.

وزارت خارجه تایوان شامگاه جمعه در بیانیه‌ای واکنش "سرسختانه و مضحک" چین به دو سفر قانونگذاران آمریکایی که یکی اوایل امسال انجام شد، محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: تهدید زور از سوی دولت خودکامه حزب کمونیست چین علیه تایوان، تنها اراده مردم تایوان برای دفاع از آزادی و دموکراسی را تقویت می‌کند و همچنین حمایت ایالات متحده و حتی شرکای دموکراتیک‌تر را برای تایوان دموکراتیک جلب خواهد کرد.

این وزارتخانه گفت، تایوان به تعمیق همکاری با ایالات متحده و سایر کشور‌های همفکر خود برای دفاع از منطقه آزاد و باز هند و اقیانوس آرام و جلوگیری از "توسعه مستمر چین" ادامه خواهد داد.

همچنین بن ساسه، سناتور آمریکایی که یکی از آن شش قانونگذاری بود که با تسای اینگ ون، رئیس‌جمهوری تایوان ملاقات داشت، در بیانیه‌ای گفت که چین نمی‌تواند علیه ایالات متحده یا نمایندگان منتخب آن "قلدری" کند. او گفت: مردم آمریکا مستبدان را دوست ندارند و در عوض به شکلی غریزی از مردم آزادی‌دوست تایوان حمایت می‌کنند.

تایوان به حمایت آمریکا و دولت بایدن که از "تعهد راسخ" به این جزیره خودگردان صحبت می‌کنند، دلگرم است. در حالیکه ایالات متحده هیچ مناسبات دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد، جزو یکی از مهمترین حامیان بین‌المللی و تامین‌کننده سلاح آن است. این مساله به تیرگی روابط آمریکا و چین انجامیده است.

در همین حال رئیس‌جمهوری تایوان شنبه در پیامی از پیش ضبط شده خطاب به نشستی که از سوی گروه‌های حامی استقلال تایوان تشکیل شده بود، گفت که "حمله روسیه به اوکراین، تهدیدی که دموکراسی‌ها از سوی خودکامه‌ها با آن مواجه هستند، نشان داد. " او گفت: موضع تایوان حفظ حاکمیت، حفظ دموکراسی، ایستادگی در کنار کشور‌های هم‌فکر، کمک به یکدیگر و مشارکت در تقویت ماست.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی