تیتر امروز

برجام؛ ایستگاه بین‌راهی یا مقصد؟
فرجام مذاکرات هسته‌ای در قطر:

برجام؛ ایستگاه بین‌راهی یا مقصد؟

مذاکرات هسته‌ای ایران و طرف‌های برجام، این‌بار نه در وین که در قطر ادامه می‌یابد، مذاکراتی که اگر برای کشور‌های درگیر در آن چالش است، برای مردم ایران نان، مسکن و معیشت است.
منم پیروز پسر فیروز، ساکن تهران!
گزارش دیدار از حال این روز‌های یوزپلنگ متولد شده

منم پیروز پسر فیروز، ساکن تهران!

خوشحالی دوستداران محیط زیست از زنده ماندن یکی از توله‌های "فیروز" و "ایران" او را که قرار بود با نام "پیروز" بشناسیم بیش از پیش در کانون توجه همگان قرار دارد هر چند که هنوز انتخاب این نام مورد...

از عنکبوت هراسی تا ترس از پرواز؛ مردم به چه چیز‌هایی فوبیا دارند؟

یک روانشناس گفت: فوبیا احساس ناخوشایند و آزاردهنده‌ای است که به‌دلیل ترس‌هایی واقعی یا خیالی ایجاد می‌شود و گاهی این ترس برای فرد دچار فوبیا غیرقابل‌تحمل است و حتی گاهی این افراد تصور می‌کنند عاملی که باعث ترس و وحشت آن‌ها شده است، زندگی‌شان را تهدید می‌کند.

کد خبر: ۱۲۲۶۵۵
۱۱:۴۴ - ۰۲ اسفند ۱۴۰۰

 مردم به چه چیز‌هایی فوبیا دارند

دیدارنیوز ـ لیلا میررضایی اظهار کرد: برای مردم ترس‌هایی وجود دارد که از دیدگاه دیگران غیرعادی و غیرمنطقی و بسیار جالب است.

این روانشناس با اشاره به این‌که تریپوفوبیا یا ترس از الگو‌های نامنظم یا خوشه‌ای، سوراخ‌های کوچک یا حفره‌ها یکی از انواع ترس‌های رایج در دنیاست، عنوان کرد: انزجار زیست‌شناختی و ترس‌های آموخته‌شده فرهنگی دلایل اصلی این ترس هستند، تریپوفوبیا ترسی شدید و غیرمنطقی از سوراخ‌ها و حفره‌هاست.

وی با اشاره به این‌که این ترس برای افراد عادی، غیرمنطقی و عجیب به‌نظر می‌رسد، تصریح کرد: فرد مبتلا به این فوبیا صرفاً با دیدن یا فکر کردن به سوراخ‌ها دچار وحشت‌زدگی یا حملات پانیک می‌شود، در نتیجه این افراد از چیز‌هایی مانند مرجان، اسفنج، پوست، گوشت، شانهٔ عسل خشک‌شده و هر چیز دیگری که از سوراخ‌ها تشکیل شده باشد دوری می‌کنند، برای این افراد سوراخ‌ها ظاهری نفرت‌انگیز و ناخوشایند دارند و آن‌ها برای دوری از این سوراخ‌ها هر کاری می‌کنند.

میررضایی اِروفوبیا یا ترس از پرواز از انواع دیگر ترس‌های رایج در دنیاست، افزود: تقریباً شش و نیم درصد جمعیت جهان به «اِروفوبیا» یا ترس از پرواز دچار هستند، این ترس معمولاً با ترس‌های دیگری مرتبط است، ترس‌هایی مانند آگورافوبیا، ترس از ناتوانی در فرار و تنگناهراسی یا کلاستروفوبیا، ترس از فضا‌های کوچک و محدود طبیعی است که این ترس بر زندگی کاری و شخصی فرد تأثیر می‌گذارد، زیرا مسافرت هوایی برای او غیرممکن است.

این روانشناس گفت: در این افراد حتی فکر کردن به پرواز هم می‌تواند باعث پریشانی شدید شود و حالت‌هایی مانند حالت تهوع و حمله پانیک را در آن‌ها ایجاد کند.

وی با اشاره به این‌که آلودگی‌هراسی یا میسوفوبیا، ترس از میکروب‌ها، نوع دیگر فوبیاست، تصریح کرد: این فوبیا معمولاً با اختلال وسواس فکری و عملی و اختلال وسواس جبری ارتباط نزدیکی دارد، بسیاری از افراد مبتلا به میسوفوبیا به اختلال وسواس جبری نیز دچار هستند که در نتیجه آن ممکن است در حمام کردن یا شستن دست‌های‌شان زیاده‌روی کنند.

میررضایی عنوان کرد: این ترس ناسالم و بیمارگونه از میکروب‌ها باعث می‌شود که فرد از آلودگی موادغذایی یا تماس پیدا کردن با مایعات بدن افراد اطراف خود نیز بترسد، میسوفوبیا عوارض فراوانی دارد، زیرا این افراد تلاش می‌کنند که از موقعیت‌های اجتماعی دوری کنند و انزوا از نشانه‌های معمول این فوبیاست.

این روانشناس ترس از فضا‌های کوچک را دیگر فوبیای رایج در دنیا دانست و افزود: کلاستروفوبیا نیز یکی‌از رایج‌ترین فوبیا‌های دنیاست و تقریباً پنج تا هفت درصد جمعیت جهان به این فوبیا دچار هستند، این فوبیا معمولاً با ترس از خفگی یا محدودیت مرتبط است.

وی ترس از تندر و رعد و برق را از دیگر انواع رایج ترس برشمرد و افزود: طوفان می‌تواند به‌شدت باعث ناتوانی و آزار افراد مبتلا به «استرافوبیا» شود که بیشتر افراد مبتلا به این فوبیا کودکان هستند، البته گاهی این فوبیا تا بزرگ‌سالی نیز ادامه پیدا می‌کند، حتی وحشی‌ترین و درنده‌ترین حیوانات نیز به‌شدت از تندر و آذرخش می‌ترسند و پنهان شدن واکنش دفاعی طبیعی آن‌هاست.

میررضایی با اشاره به این‌که سگ‌هراسی یا سینوفوبیا، از رایج‌ترین فوبیا‌های دنیاست، عنوان کرد: ترس شدید از سگ‌ها یکی‌از رایج‌ترین فوبیا‌های حیوانات در سرتاسر جهان است، تقریباً ۳۶ درصد افراد مبتلا به این فوبیا سعی می‌کنند این ترس خود را درمان کنند و بیشتر آن‌ها از گربه نیز می‌ترسند.

این روانشناس با اشاره به این‌که ترس رایج دیگر در دنیا آگورافوبیا یا ترس از فضا‌های باز یا شلوغ است، عنوان کرد: این فوبیا مشکلات زیادی در زندگی فرد ایجاد می‌کند، زیرا باعث می‌شود که از رفتن به مرکزخرید، بازار، تئاتر و سایر مکان‌های شلوغ و همچنین زمین‌های باز اجتناب کند، این افراد صرفا با فکر کردن یا دیدن چنین فضا‌هایی دچار وحشت شدید می‌شوند، آگورافوبیا دور باطلی ایجاد می‌کند، زیرا فرد مبتلا از ایجاد حمله پانیک می‌ترسد و همین افکار او منجر به حملهٔ پانیک شده و محدود کردن فعالیت‌ها و دوری و رفتار اجتنابی به بخشی از زندگی این افراد تبدیل می‌شود، بنابراین افسردگی یکی‌از نشانه‌های رایج این فوبیاست.

وی با اشاره به این‌که ترس از ارتفاع یا آکروفوبیا یکی‌از رایج‌ترین فوبیا‌های دنیاست، تصریح کرد: این فوبیا ترسی غیرمنطقی از ارتفاع و سقوط است، حتی زمانی‌که فرد در ارتفاع زیادی قرار ندارد، باعث می‌شود که فرد به‌شدت مضطرب یا وحشت‌زده شود و نتواند از جایی‌که از آن بالا رفته پایین بیاید.

میررضایی با اشاره به این‌که ترس از مار یا اوفیدیوفوبیا، دومین حیوان‌هراسی یا زوفوبیای رایج در جهان است که در فهرست ما، درست بعد از رایج‌ترین فوبیا قرار می‌گیرد، تصریح کرد: این فوبیا تقریباً در یک‌سوم بزرگ‌سالان وجود دارد.

این روانشناس عنوان کرد: ترس از مار نیز در تکامل ما ریشه دارد، چون ترس از مار‌های سمی برای بقای ما ضروری است، اوفیدیوفوبیای شدید می‌تواند بر زندگی فرد تأثیر نامطلوبی بگذارد، زیرا باعث می‌شود که از پیاده‌روی و چادر زدن در طبیعت و فعالیت‌های مشابه اجتناب کند و حتی ممکن است فرد از مار‌ها و سایر خزندگان موجود در فروشگاه‌های حیوانات خانگی نیز بترسد.

وی با بیان این‌که عنکبوت‌هراسی یا آراکنوفوبیا، از رایج‌ترین فوبیا‌های دنیاست، تصریح کرد: این فوبیا ترس شدید و بیش‌ازحد از عنکبوت‌ها یا سایر تنندگان مانند عقرب‌هاست، معمولاً علت این ترس تکاملی بوده، زیرا بعضی از گونه‌های عنکبوت‌ها مرگ‌بار هستند و این ترس واکنشی طبیعی در انسان برای زنده ماندن است.

میررضایی عنوان کرد: معمولاً افراد مبتلا به آراکنوفوبیا تلاش زیادی می‌کنند تا مطمئن شوند محیط آن‌ها خالی از عنکبوت است، این وسواس و تلاش آن‌ها باعث می‌شود که زحمت و دردسر زیادی برای خود ایجاد کنند.

این روانشناس بیان کرد: متأسفانه فوبیا مشکل نسبتاً رایجی است و بسیاری از ما دست‌کم به یک مورد از ترس‌های یاد شده دچار هستیم.

منبع: ایسنا
برچسب ها: سبک زندگی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی