تیتر امروز

وفات عارف زلال و  خطیب آرام
به یاد سیدعبدالله فاطمی‌نیا

وفات عارف زلال و خطیب آرام

مرحوم آیت‌الله سیدعبداالله فاطمی‌نیا که به تازگی وفات کردند، ما را به یاد مرحوم استاد داود فیرحی انداخت و معدود نخبگانی از این دست که مصداق این بیت از عرفی شاعر هستند؛ "چنان با نیک و بد سرکن...
کاهش فوتی‌ها مقطعی است، کرونا تابستان دوباره خیز می‌گیرد
کارشناس حوزه سلامت در گفتگو با دیدار اعلام کرد:

کاهش فوتی‌ها مقطعی است، کرونا تابستان دوباره خیز می‌گیرد

آمار مبتلایان کرونایی سه‌رقمی و فوتی‌ها تک‌رقمی شده است، اما آیا این شرایط پایدار می‌ماند؛ آیا روز‌های تلخ فوتی ۷۰۰ نفری برنمی‌گردد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان پابرجاست؛ این‌ها سوالاتی...
سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟
به بهانه سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم؛

سومین رئیس مجلس یازدهم؛ جبهه پایداری یا قالیباف؟

سومین دوره انتخاب هیات رئیسه مجلس یازدهم در حالی در چهارم خرداد ۱۴۰۱ برگزار می‌شود که محمدباقر قالیباف با حاشیه‌های زیادی دست به گریبان است و از طرفی رقبای سرسختی، چون جبهه پایداری را پیش رو...

رنگ‌بندی فوق‌العاده «امیکرونی» شهر‌های کشور در راه است

«رنگ‌بندی فوق‌العاده کرونای امیکرون» تا پایان امروز منتشر می‌شود. تجربه سایر کشور‌هایی که ویروس امیکرون در آن‌ها مشاهده شده، نشان از شیوع ناگهانی و انفجاری این سویه در بین جوامع دارد.

کد خبر: ۱۱۷۱۲۸
۱۱:۲۷ - ۰۵ دی ۱۴۰۰

رنگ‌بندی فوق‌العادهامیکرونی شهر‌های کشور

دیدارنیوز ـ به احتمال زیاد، امروز محدودیت‌های جدید کرونایی با انتشار نقشه تازه ایران که تحت تاثیر سویه جدید کرونا یعنی امیکرون قرار دارد، اعمال خواهد شد.

آنچنان که اپلیکیشن ماسک وابسته به ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده بنا بر پیشنهاد تخصصی کمیته‌های علمی و اپیدمیولوژی کرونا و تصویب ستاد ملی کرونا و به دلیل سرعت بالای سرایت کرونای امیکرون نسبت به واریانت‌های قبلی، از امروز رنگ‌بندی فوق‌العاده امیکرون جایگزین شاخص‌های رنگ‌بندی عادی خواهد شد.

تا زمان پایداری شرایط کشور در مقابل کرونای امیکرون، محدودیت‌ها بر اساس رنگ‌بندی فوق‌العاده امیکرون خواهد بود.

رنگ‌بندی عادی بر اساس روند بستری بیماران بوده‌است. اما در رنگ‌بندی فوق‌العاده امیکرون، حتی تشخیص یک مورد ابتلای سرپایی به امیکرون می‌تواند رنگ یک شهر را به نارنجی تغییر دهد، چرا که این نوع کرونا با سرعت انفجاری سرایت می‌کند و اگر به موقع جلوی انتشار آن گرفته نشود به موج ششم سراسری تبدیل خواهد شد.

چرا امیکرون خطرناک است؟

ویروس شناسان می‌گویند سویه جدید امیکرون با قابلیت بسیار بالای شیوع در جوامع انسانی، می‌تواند با سرعت فوق العاده زیادی گسترش یافته و منجر به بیمار شدن تعداد زیادی از شهروندان شود. واقعیت این است که دیروز ۵ نمونه مشکوک به اُمیکرون در هرمزگان که برای بررسی به آزمایشگاهی در تهران ارسال شده بود، مثبت اعلام شد. پیش از این ۹ مورد دیگر در تهران، بابل و مشهد شناسایی شده بودند.

به بیان دیگر می‌توان گفت از هم اکنون برخی از شهر‌ها در خطر شیوع ناگهانی و انفجاری امیکرون قرار دارند.

غوغای امیکرون در اروپا و آمریکا

در جهان، ترس از شیوع ویروس امیکرون باعث شده تا محدودیت‌های تازه‌ای وضع شود. در شرایط کنونی سویه اُمیکرون کرونا در جهان با سرعت بسیاری در حال شیوع است، با اعلام ۱۰۴ هزار و ۶۱۱ مبتلای جدید به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته منابع خبری از بالاترین آمار روزانه مبتلایان به کرونا در فرانسه برای اولین‌بار از آغاز شیوع آن خبر دادند.

۳ هزار و ۲۸۲ نفر در فرانسه شرایط وخیمی دارند و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. امروز وزارت بهداشت ایتالیا نیز از ابتلای ۵۴ هزار و ۷۶۲ فرد جدید به ویروس کرونا و جان‌باختن ۱۴۴ تن خبر داد.

مقامات بهداشتی پرتغال نیز اعلام کرده‌اند سویه جدید اُمیکرون به سویه غالب کرونا در این کشور بدل شده است و ۶۱.۵ درصد از موارد در پرتغال را تشکیل داده است. همچنین در شبانه‌روز گذشته بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ مورد جدید از ابتلا به کرونا در نیویورک آمریکا ثبت شد که بالاترین آمار در مدت یک روز در این ایالت از زمان شیوع کرونا بود.

در یک هفته گذشته، موارد جدید ابتلا به کرونا در لس‌آنجلس در ایالت کالیفرنیا ۳ برابر شده است.

این آمار نشان می‌دهد رفتار امیکرون در مقایسه با سویه‌های قبلی کرونا، بسیار تهاجمی‌تر و شیوع آن فوق العاده بیشتر است که افزایش ناگهانی بیماران می‌تواند نظام بهداشت و درمان را از وضعیت مطلوب خدمات رسانی به سمت وضعیت قفل شدگی (کلپس) پیش ببرد. عمده نگرانی مقامات بهداشتی کشورها، قفل شدن سیستم بهداشت و درمان به دلیل افزایش ناگهانی مراجعان مبتلا به امیکرون است.

برچسب ها: کرونا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی