تیتر امروز

آبله میمون جای کرونا را می‌گیرد؟
برگشت ویروس آفریقایی بعد از کووید ۱۹

آبله میمون جای کرونا را می‌گیرد؟

تب، سردرد، درد عضلانی و خستگی نشانه‌های ابتلا به آبله میمونی است، محققان می‌گویند خطر جدی ندارد، اما شیوع احتمالی آن بعد از کرونا جامعه پزشکی دنیا را نگران کرده است.
کاهش غبار از روز چهارشنبه
طوفان در عراق؛ ریزگرد در ایران

کاهش غبار از روز چهارشنبه

برداشت بی رویه از آب‌های سطحی و سدسازی در ایران و کشور‌های همسایه به ویژه عراق و ترکیه سبب شده منطقه میزبان پدیده‌ای به نام ریزگرد باشد که هر سال شدت آن بیشتر هم می‌شود.
کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده
به مناسبت روز خانواده

کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده

خانواده اصلی‌ترین نهاد اجتماعی که هر انسانی نیاز به داشتن  و حضور بدون شرط آن را دارد و حتی در اهمیت این روز مجمع جهانی سازمان‌ملل بر اساس قطعنامه شماره ۲۳۷/۴۷ که در تاریخ ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۹۳...

بازار دارویی کشور کوچک است/ هر یک دلار که از کشور خارج نشود، برای ما ارزشمند است

بهرام دارایی، رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه نزدیک به ۷ هزار مجوز برای تولید مکمل‌ها در کشور صادر شده است، گفت: این حجم بازار خیلی زیاد نیست.

کد خبر: ۱۱۶۹۴۸
۱۳:۱۳ - ۰۱ دی ۱۴۰۰

بازار دارویی کشور کوچک است

دیدارنیوز ـ بهرام دارایی، رئیس سازمان غذا و دارو صبح چهارشنبه اول دی ماه ۱۴۰۰ در نهمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی که در مرکز همایش‌های بین المللی هتل المپیک تهران برگزار می‌شود، افزود: وقتی مکمل‌های وارداتی در داروخانه‌ها را می‌دیدم، خیلی خوشایند نبود. زیرا، ایجاد اشتغال و جلوگیری از خروج ارز به ویژه در صنایع داروسازی بیش از دیگر حوزه‌ها حائز اهمیت است.

وی گفت: باید مراقبت کنیم که سرمایه‌های کشور از دست نرود و فرآورده‌های طبیعی و دارو‌های گیاهی، از جمله حوزه‌های حائز اهمیت است.

دارایی ادامه داد: آنچه در سازمان غذا و دارو مهم است، توجه به سیاست‌ها و اسناد بالادستی است. زیرا، ما جزایر جداگانه نیستیم و باید به اسناد بالادستی توجه کنیم.

وی با اشاره به وجود سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی، گفت: این سند نیاز به بازنگری و چکش داری دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو، با توجه به اقلیم جغرافیایی کشور برای تولید فرآورده‌های طبیعی و دارو‌های گیاهی، افزود: مجوز‌های صادر شده برای نزدیک به ۴۰۰۰ فرآورده طبیعی و ۱۵۰۰ فرآورده سنتی صورت گرفته و من بعد باید نظارت‌ها بیشتر شود.

وی با اشاره به ۱،۸۰۰ میلیارد تومان فرآورده‌های طبیعی و سنتی در کشور، گفت: این رقم قابل توجهی نیست و باید خیلی بیشتر از این در حوزه فرآورده‌های طبیعی و دارو‌های گیاهی کار کنیم.

دارایی با عنوان این مطلب که بازار دارویی کشور کوچک است، افزود: سال گذشته سهم دارو با ارز ترجیحی ۲.۵ میلیارد دلار و ارز نیمایی ۵۰۰ میلیون دلار بود.

وی گفت: صنعت کالا‌های سلامت محور ویژگی‌های خاص خودش را دارد. هر یک دلار که از کشور خارج نشود، برای ما ارزشمند است، اما بحث کنترل کیفی را نباید فراموش کنیم.

رئیس سازمان غذا و دارو، به صادرات مکمل‌ها با توجه به قابلیت‌هایی که در تولید مکمل‌ها در کشور وجود دارد، تاکید کرد و افزود: صادرات مکمل‌ها با توجه به بازار منطقه، از اهمیت زیادی برخوردار است که باید برای آن تلاش کنیم.

دارایی، بازار ۶ هزار میلیارد تومانی مکمل‌ها را چندان بزرگ ندانست و گفت: با توجه به اینکه نزدیک به ۷ هزار مجوز برای تولید مکمل‌ها در کشور صادر شده است، این حجم بازار خیلی زیاد نیست.

منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی