تیتر امروز

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

با اینکه آمار فوتی‌های کرونا سیر نزولی دارد و اسم برخی استان‌ها در لیست سیاه کرونا نیست، اما افزایش آمار مبتلایان به امیکرون نشان می‌دهد که وارد یک جنگ دیگر شده ایم؛ یک جنگ تمام عیار با کووید...

سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا: ۳+۱

کنفدراسیون فوتبال آسیا به دنبال اعلام سهمیه جدید کشور‌ها در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۳ است. سالی که قرار است با تقویم اروپا و طی دو سال برگزار شود و بدین ترتیب باید آن را فصل ۲۰۲۳-۲۰۲۴ لیگ قهرمانان آسیا نامگذاری کرد. مسئله‌ای که البته نیازمند اعلام رسمی AFC است، ولی این امر نیز تقریبا قطعی و تصویب شده است.

کد خبر: ۱۱۶۰۲۹
۱۴:۱۸ - ۱۸ آذر ۱۴۰۰

سهمیه ایران در لیگ قهرمانان آسیا: ۳+۱

دیدارنیوز - امروز کنفدراسیون فوتبال آسیا به شکل رسمی سهمیه کشور‌ها در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا را اعلام کرد. برای تعیین این سهمیه ها، از فرمول ویژه‌ای استفاده شده که پیش از این نیز برای تعیین سهمیه کشور‌ها به کار برده می‌شود. مکانیسم طبقه بندی بدین صورت است که در لیگ قهرمانان آسیا به هر باشگاهی ۳ امتیاز برای برد و یک امتیاز برای تساوی تعلق می‌گیرد و در صورت صعود به مراحل بالاتر، ۳ امتیاز اضافی داده می‌شود. در پلی آف نیز ۰.۳ امتیاز برای پیروزی و ۰.۱۵ امتیاز برای تساوی و ۰.۳ امتیاز صرفا برای شرکت در این پیکار‌ها تعلق می‌گیرد.

در این فرمول، با توجه به عملکرد تیم‌های هر کشور اعم از پیروزی، تساوی و صعود به مراحل بالاتر، برای هر آیتم و هر مرحله امتیاز خاصی در نظر گرفته می‌شد و پس از اینکه امتیازات هر تیمی به دست می‌آمد، با امتیازات سایر تیم‌های آن کشور جمع و بر تعداد نمایندگان کشور مذکور تقسیم می‌شد.

در رقابت‌های فصل گذشته، عملکرد تیم‌های استقلال، پرسپولیس، تراکتور و فولاد در نظر گرفته و امتیاز هر تیم به صورت جدا جمع زده شد و در نهایت تمام امتیازات به دست آمده بر عدد ۴ بخاطر تعداد نمایندگان تقسیم شد و امتیاز کلی و نهایی ایران به دست آمد. این کار برای ۳ دوره گذشته لیگ قهرمانان آسیا نیز انجام شد و در نهایت امتیاز کلی ایران به عدد ۷۷.۹۲ رسید و در رتبه دوم غرب آسیا و بالاتر از قطر قرار گرفت.

بدین ترتیب برای لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۳-۲۰۲۴ کشور ایران دارای سه سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیرمستقیم خواهد بود. این ۳ سهمیه مستقیم نیز به قهرمان و نائب قهرمان لیگ بیست و یکم و قهرمان جام حذفی رقابت‌های امسال خواهد رسید و تیم سوم لیگ امسال نیز که در حال برگزاری است، راهی دیدار پلی آف می‌شود. اگر هم قهرمان لیگ بیست و یکم و جام حذفی کنونی یک تیم باشد، بدیهی است که تیم‌های اول تا سوم لیگ برتر راهی مرحله گروهی شده و تیم چهارم نیز به دیدار پلی آف می‌رود.

در سهمیه بندی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای دو فصل بعد لیگ قهرمانان، در غرب آسیا تنها ایران و عربستان موفق به دریافت ۳ سهمیه مستقیم شدند. ازبکستان و قطر سهمیه ۲ + ۲ خواهند داشت و نکته جالب سقوط آزاد فوتبال امارات در این رتبه بندی است. پس از نتایج ضعیف نمایندگان این کشور، یکی از سهمیه‌های آن‌ها کسر شد و امارات تنها یک سهمیه مستقیم در لیگ قهرمانان ۲۰۲۳ خواهد داشت که از آن قهرمان لیگ این کشور است و دو تیم نیز راهی دیدار پلی آف می‌شوند. خبری که برای مهدی قایدی و احمد نوراللهی دو بازیکن ایرانی شباب الاهلی ناخوشایند خواهد بود.

نکته مهم دیگر نیز کاهش سهمیه‌های عراق است. این کشور دارای یک سهمیه مستقیم و ۲ سهمیه غیرمستقیم بود که به دلیل کسب نتایج ضعیف نمایندگان این کشور در سال‌های اخیر، آن‌ها فقط یک سهمیه مستقیم در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۳ خواهند داشت. اعطای یک سهمیه غیرمستقیم به کشور بنگلادش نیز از نکات جالب توجه است.

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر