تیتر امروز

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

پیک ششم از راه رسید؛ امیکرون روی قله

با اینکه آمار فوتی‌های کرونا سیر نزولی دارد و اسم برخی استان‌ها در لیست سیاه کرونا نیست، اما افزایش آمار مبتلایان به امیکرون نشان می‌دهد که وارد یک جنگ دیگر شده ایم؛ یک جنگ تمام عیار با کووید...

از عنابستانی تا شفافیت آرا؛ قالیباف تصویر مجلس را اصلاح می‌کند؟!

این روزها اظهارات محمد باقر قالیباف در مورد موضوعات مختلفی از سیلی عنابستانی به سرباز راهور تا شفافیت آرا و هزینه دادن مردم به پای تصمیمات انقلابی خبرساز شده است. سردار دارد چه کار می‌کند؟

کد خبر: ۱۱۵۹۰۶
۰۸:۱۹ - ۱۷ آذر ۱۴۰۰

قالیباف

دیدارنیوز – رسول شکوهی: اتفاقات زیادی در دوره‌های مختلف مجلس رخ داده است که تبدیل به یکی از نشانه‌هایی شده که افکار عمومی آن دوره‌ مجلس را با آن به یاد می‌آورند. مثلا همه مجلس ششم را با ماجرای استعفای نمایندگان آن به یاد می‌آورند، یا مجلس هشتم با ماجرای دعوای لفظی علی لاریجانی و محمود احمدی نژاد در یکشنبه سیاه مجلس در یاد‌ها نشسته است.

در رابطه با مجلس فعلی یعنی مجلس یازدهم ماجرای سیلی زدن علی اصغر عنابستانی نماینده سبزوار به سرباز راهنمایی و رانندگی با تاریخ مجلس یازدهم گره خورده است و هر بار که اسم این مجلس یا عنابستانی مطرح شود همه یاد این ماجرا خواهند افتاد.

در این روز‌ها بار دیگر نام این نماینده مجلس بر سر زبان‌ها افتاده و باز هم ماجرای سیلی زدن او به سرباز راهور خبر اصلی رسانه‌ها شده است. این بار، اما ماجرا از جانب محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی مطرح شده و در اظهار نظری ماجرا را از سیلی زدن به هل دادن رساند و همان ادعای عنابستانی را تکرار کرد.

همین مساله باعث شد که شبکه‌های اجتماعی پر شود از اظهارنظر و واکنش به صحبت‌های قالیباف. در گزارش «سیلی عنابستانی؛ خدایگان و بنده در خیابان انقلاب» به تاریخ ۵ بهمن ۹۹ به سراغ ماجرای درگیری این نماینده مجلس با سرباز راهنمایی و رانندگی رفتیم و واکنش‌های مربوط به این ماجرا را بررسی کردیم. از آن تاریخ تا به امروز هر چند وقت یکبار خبر‌هایی مربوط به این پرونده منتشر می‌شد.

در نهایت این پرونده با محکومیت این نماینده مجلس به پایان رسید. در خبری که خبرگزاری تسنیم به تاریخ ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ منتشر کرده آمده است: «علی‌اصغر عنابستانی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با حکم دادگاه به دلیل سیلی زدن به یک سرباز پلیس راهور تهران به ۳ ماه و یک روز حبس محکوم شد». در خبری دیگر به تاریخ ۹ شهریور ۱۴۰۰ که خبرگزاری صداوسیما آن را منتشر کرده آمده است: «سخنگوی قوه قضائیه از رضایت دادن سرباز راهور باوجود صدور حکم محکومیت عنابستانی خبر داد».

ماجرا تا به اینجا روشن است و مشخص نیست که چرا رئیس مجلس در اظهارات خود ماجرایی که حکم دادگاه آن آمده مشخص بوده و ادعای سرباز از نظر دادگاه درست بوده را به گونه‌ای دیگر جلوه داده است. این ماجرا باعث شد که عابد اکبری همان سربازی که سیلی عنابستانی روی صورتش نشست بار دیگر در لایو صفحه اینستاگرامش نسبت به اظهارات قالیباف واکنش نشان داد و او هم گفت که اگر سیلی نبوده چرا دادگاه این حکم را داده است.

رئیس مجلس احتمالا نگران تصویری است که در افکار عمومی از این دوره مجلس شورای اسلامی نقش بسته است و تلاش می‌کند تا این نکته سیاه را از کارنامه مجلس پاک کند. اما در عمل این اتفاق برعکس عمل خواهد کرد و اظهاراتی از این دست نه تنها کمکی به تصویر مجلس یازدهم نخواهد کرد بلکه به تخریب هر چه بیشتر قوه مجریه کمک خواهد کرد.

ماجرا به همین جا ختم نشد و عنابستانی در اینستاگرام خود با انتشار فیلم صحبت‌های قالیباف نوشت: «البته واضح بود که ماه پشت ابر نمی‌ماند، اما از شجاعت ریاست محترم مجلس آقای دکتر قالیباف تشکر می‌کنم که بعد از چندین ماه دروغ پراکنی، ایشان بالاخره به اندازه کمی حقیقت را روشن کردند! بار‌ها گفته ام که اشتباه عنابستانی سیلی زدن به سرباز در حال انجام وظیفه نبود! بلکه اشتباه عنابستانی هل دادن سرباز توهین کننده بود! تفاوتی که در هیاهوی رسانه‌ای گم شد.»
مشخص نیست که چرا یک طرف این پرونده وقتی نتیجه رای دادگاه اعلام شده همچنان بر ادعای خود پافشاری می‌کند. قوه قضاییه باید علاوه بر اعلام حکم، بیانیه هم صادر کند تا دیگر این اظهارات مطرح نشود؟ شاید اگر در این پرونده رضایت سرباز اکبری حاصل نمی‌شد امروز این اظهارات را نمی‌شنیدیم.

وقتی رئیس مجلس از طرف مردم قول می‌دهد

قالیباف اما فقط برای این اظهار نظرش حاشیه ساز نبود و در اظهار نظر دیگری نیز واکنش‌های مختلفی را برانگیخت. قالیباف در مجلس گفت: «ما باید تصمیم‌های سخت و شجاعانه بگیریم. مردم برای هر تصمیم عاقلانه و انقلابی ما، اگر مطمئن باشند در طراحی و اجرا درست باشد، هزینه می‌دهند». این اظهارات رئیس مجلس از طرف مردم باعث شد کاربران مختلف شبکه‌های اجتماعی نسبت به این اظهارات واکنش داشته باشند.

برخی بر این نکته تاکید داشتند که نمایندگان مجلس فعلی حتی اگر با مشارکت حداکثری پا به بهارستان گذاشته بودند هم نمی‌توانستند اینگونه از جانب مردم قول هزینه دادنشان را بدهند چه رسد به اینکه مجلس فعلی با مشارکت بسیار پایینی شکل گرفته است و منطقی نیست که رئیس مجلس از جانب مردم اینگونه سخن بگوید. مردم در شرایط فعلی هزینه تصمیمات مسئولان را در دوره‌های مختلف از زندگی خود داده اند و بحران اقتصادی فعلی و عدم ارائه چشم انداز از سوی مجلس و دولت باعث شده است که مردم در سخت‌ترین شرایط ممکن هزینه هزاران بی خردی و فساد و رانتخواری مسئولان را داده اند و بهتر است مسئولان بیش از این از مردم برای هزینه دادن مایه نگذارند.

شفافیت پشت درهای بسته!

خبری دیگر درباره مجلس در سه شنبه ۱۶ آذر منتشر شد که از عجایب مجلس انقلابی محسوب می‌شود: «مجلس شورای اسلامی برای بررسی طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس جلسه غیر علنی تشکیل داد». در این نشست محمدباقر قالیباف رییس مجلس و حسین زاده بحرینی رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی به ارائه توضیحاتی پیرامون طرح شفافیت آرای نمایندگان پرداخته و قرار بود تعدادی از نمایندگان نیز درباره این طرح صحبت کنند.

طرح شفافیت آرای نمایندگان از جمله طرح‌هایی بود که اصولگرایان قبل از ورود به مجلس بر آن تاکید داشتند و بعد از آن که به بهارستان رسیدند این طرح مسکوت ماند و صدای اعتراض گروه‌های حامی اصولگرایان را هم در آورد. مطالبه شفافیت آرا در افکار عمومی در حال حاضر وجود دارد و مجلس یازدهم مجبور است موضع خود را در این باره روشن کند.

اما شفافیت با جلسه غیرعلنی هیچ نسبتی ندارد و طرحی که قرار است به شفافیت بیشتر کمک کند نباید پشت در‌های بسته و دور از چشم افکار عمومی تصمیم گیری شود. افکار عمومی با ابزار شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی قدرت قابل توجهی پیدا کرده و نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. قالیباف در اظهاراتش در رد سیلی زدن عنابستانی به فضای مجازی اشاره می‌کند که دیدگاه‌های دقیقی در آنجا مطرح نمی‌شود. قالیباف البته نمی‌گوید که کدام بخش حرف‌هایی که در فضای مجازی مطرح شد اشتباه بود و از عنابستانی دفاع می‌کند که در ابتدا گفته بود حتی از ماشین هم پیاده نشده است!

حمله به فضای مجازی شیوه جدیدی است که برخی مسئولین برای توجیه ناکارآمدی، عدم شفافیت، فساد و ... استفاده می‌کنند و قالیباف اگر می‌خواهد تصویر مجلس شورای اسلامی را در افکار عمومی اصلاح کند تا دیگر مجلس یازدهم با سیلی عنابستانی و طرح صیانت و رسیدگی به طرح شفافیت آرا پشت در‌های بسته و ... تداعی نشود باید به پذیرش اشتباهات روی بیاورد و از جانب مردم سخن نگوید و با مردم شفاف باشد.

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر