تیتر امروز

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

رئیس‌جمهور از عدم استقراض از بانک مرکزی گفت. ادعایی که با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد، اما در نهایت رئیس‌جمهور نگفت بدون استفاده از منابع بانک مرکزی مشکل کسری بودجه را چگونه حل کرده است.
با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با ادامه پیدا کردن روند ناکامی مهدی طارمی در باشگاه پورتو و رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، به نظر می‌آید او نیاز مبرم به کمک از داخل ایران داشته باشد.

اختصاص سهمیه کاغذ به مطبوعات در درازمدت اشتباه است

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص سهمیه کاغذ به مطبوعات را در درازمدت اشتباه خواند و گفت: راه حل اساسی مشکل کاغذ تقویت کیفی و کمی تولید داخل است و تا رسیدن به این مرحل باید با نظارت دقیق، واردات کاغذ را با ارز نیمایی انجام دهیم.

کد خبر: ۱۱۵۰۰۷
۱۲:۳۷ - ۰۳ آذر ۱۴۰۰

اختصاص سهمیه کاغذ به مطبوعات در درازمدت اشتباه است

دیدارنیوز ـ ایمان شمسایی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، اظهار داشت: یارانه‌ای که وزارت ارشاد به مطبوعات می‌دهد بخشی از هزینه‌های آن‌ها را پوشش می‌دهد. وظیفه قانونی ارشاد، پرداخت یارانه مطبوعات و معرفی خبرنگاران به صندوق هنر و اقدامات دیگر است و بحران کاغذ مطبوعات مسأله‌ای است که چند سال اخیر به وجود آمده. ممکن است رسانه‌ای هزار تن مصرف داشته باشد که ارشاد صرفا می‌تواند بخشی از آن را حمایت کند.

وی ضمن اعلام خبر برگزاری جلسه‌ای در این رابطه با وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز توضیح داد: اگر تصمیمی در این رابطه گرفته شود، اعلامش با وزارت صمت است. کاغذ یک موضوع فرابخشی است و متولی آن فقط وزارت ارشاد نیست. معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با این موضوع درگیر است. چون مصرف کاغذ در بخش کتاب خیلی بیشتر از مطبوعات است. همچنین تامین کاغذ و مقوا برای بسته بندی و دفتر و مصارف تبلیغاتی به وزارت صمت مربوط می‌شود.

شمسایی با بیان این که دولت به کالا‌های اساسی ارز ترجیحی می‌دهد اظهار داشت: بین دو موضوع دارو و کاغذ روزنامه، قطعا دارو اهمیت بیشتری دارد و منطقی است در اولویت قرار بگیرد.

سلائق رسانه‌ای به سمت فضای مجازی رفته است
وی در پاسخ به سوالی درباره مشکلات کاغذ روزنامه هفت صبح و ضمائم همشهری گفت: روزنامه هفت صبح در چند روز گذشته منتشر شده است. منتشر نشدن ضمائم همشهری نیز احتمالا ربطی به کاغذ ندارد. سلائق رسانه‌ای مردم به سمت فضای مجازی رفته است. برخی روزنامه‌ها نیز چند وقتی است که آنلاین منتشر می‌شوند. خیلی از رسانه‌ها قبل از این که مشکلات کاغذ پیش بیاید نسخه‌های الکترونیک را منتشر کردند. روزنامه همشهری وقتی برخی ضمائم را منتشر نمی‌کند؛ دلیلش صرفا کمبود کاغذ نیست. البته خودشان باید دلیلش را بگویند.


شمسایی با یادآوری این که رئیس جمهور و معاون اول وی برای تقویت تولید داخلی برنامه‌ریزی می‌کنند توضیح داد: واردات کاغذ با مشکلاتی مثل خیس شدن و معطلی در گمرک مواجه است. ولی اگر تولید داخلی داشته باشیم، کاغذ به راحتی از مازنداران به سراسر کشور ارسال می‌شود.

بنای دولت بر این است که ساختار‌های تولید کاغذ در داخل را تقویت کند. در حال حاضر در شیراز و مازندران و خوزستان کارخانه داریم که خط تولید این کارخانه‌ها باید بیشتر شود. کشوری که خودرو، ماهواره و موشک تولید می‌کند حتما می‌تواند کاغذ هم تولید کند. برای نشریات نیاز به چندهزار تن کاغذ سالانه داریم. اگر روزی این موضوع را تقویت می‌کردیم و نگاهمان به خارج نبود، با هر بار نوسانات ارز دچار مشکل نمی‌شدیم.

وی راهکار دولت را تقویت تولید داخل دانست و گفت: دولت برنامه اش این است که کارخانه‌های کاغذ تولید داخل را تقویت و خط تولید را اضافه کند، اما ما نمی‌توانیم به روزنامه‌‎ها و مطبوعات بگوییم منتشر نشوید تا خطوط تولید داخل تقویت شود. تا آن زمان باید بانک مرکزی و وزارت صمت ارز نیمایی فراهم کنند تا نیاز مطبوعات را تا حدی تامین کنیم. باید واردات کاغذ را تسهیل کنیم که البته این موضوع در حوزه وظایف فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست. ما می‌توانیم به عنوان مدعی العموم نشریات این موضوع را بیان کنیم. ولی این کار صنعتی و ارزی است.

وارد کنندگان کاغذ را آزاد بگذارند
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: باید وارد کنندگان را با فرایند قانونی آزاد بگذارند تا کاغذ را مثل بقیه اقلام با ارز نیمایی بیاورند و با قیمت مصوب بفروشند. ارشاد نیز می‌تواند به رسانه‌ها یارانه حمایتی بدهد و کمک مالی بکند تا آن‌ها خودشان کاغذ را از بازار بخرند.

وی ادامه داد: مهم اکنون در بازار آزاد روزنامه باطله را کیلویی ۱۷ هزار تومان می‌خرند. در این شرایط اگر ارشاد کاغذ را کیلویی ۶ هزار تومان به مطبوعات بدهد، اقدامی فسادزاست. کاغذ فقط برای مطبوعات مصرف نمی‌شود. البته ممکن است برای عبور از بحران مقداری کاغذ با ارز ترجیحی نیز در اختیار مطبوعات قرار گیرد.

منبع: ایرنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر