تیتر امروز

۲ روز تا وین؛ پینگ پنگ دیپلمات‌ها!
شمارش معکوس مذاکرات وین (۵)

۲ روز تا وین؛ پینگ پنگ دیپلمات‌ها!

۸ آذر سرآغاز شروع مذاکرات وین با حضور نمایندگان دولت سیزدهم ایران است. اقتصاد ایران چشم انتظار نتیجه مذاکرات برجامی است. با روزشمار مذاکرات وین که ۲ روز دیگر انجام می‌شود با دیدار همراه باشید.
روسیاهی مدیران در جمعه سیاه اصفهان

روسیاهی مدیران در جمعه سیاه اصفهان

دیروز اصفهان صحنه‌های بسیار تلخ و تکان‌دهنده‌ای را تجربه کرد. رسول شکوهی که از ابتدای تجمعات آب در اصفهان این موضوع را پیگیری کرده نگاهی انداخته است به عوامل و ریشه‌های این رخداد تلخ...

هشدار رئیس ایفمارک درباره دادن تست بدنی بازیکنان فوتبال قبل از واقعه تلخ

زهره هراتیان رئیس ایفمارک اعلام کرد . به طور میانگین ۱۵ درصد افرادی که در دنیا دچار ایست ناگهانی قلبی می‌شوند، هیچ مشکلی در معاینات پیش از فصل نداشتند، اما هر ماه یک بازیکن حرفه‌ای که شاید او را هم نشناسیم، به دلیل ایست قلبی جان خود را از دست می‌دهد

کد خبر: ۱۱۴۲۴۰
۱۲:۴۶ - ۲۳ آبان ۱۴۰۰

هشدار رئیس ایفمارک درباره دادن تست بدنی بازیکنان فوتبال قبل از واقعه تلخ

دیدارنیوز - دکتر زهره هراتیان رئیس ایفمارک ایران درباره برخی مشکلات در لیگ برتر و اینکه تعدادی از بازیکنانی که مدنظر باشگاه‌ها هستند دچار مشکلات قلبی‌اند به تسنیم گفت: در معاینات پیش از فصل امسال، خیلی سختگیری کردیم. اتفاقاتی که در سراسر دنیا نیز رقم می‌خورد، نشان می‌دهد سختگیری ما در حوزه پزشکی، مناسب و به درستی بوده است.

هراتیان با اشاره به مشکلاتی که برای سرخیو آگوئرو در بارسلونا به وجود آمد و نارسایی قلبی که شایعه فسخ قرارداد او را مطرح کرده است، گفت: آگوئرو در یک بازی در دقیقه ۴۰ دچار مشکل قلبی و آریتمی شده است که تعویض می‌شود. بعد از معاینات اعلام کردند این بازیکن نمی‌تواند سه ماه بازی کند و وقتی کادر فنی جدید بارسلونا و ژاوی هرناندز آمدند، به جذب این بازیکن ایراد گرفتند که چرا با او قرارداد بسته شده است. تیم پزشکی اعلام می‌کند که قبلاً این مسئله را متذکر شده بود، اما باشگاه قرارداد بسته است. بعد از این جنجال تیم پزشکی را اخراج می‌کنند و گروه جدید می‌آید و خود بازیکن هم در اینستاگرامش اعلام می‌کند حالش خوب است، اما بارسلونا اعلام می‌کند نمی‌توانند با آگوئرو ادامه دهند.

رئیس ایفمارک افزود: چند نکته در این بین وجود دارد که مدیران عامل باشگاه‌ها و تمام افراد فعال در فوتبال، باید بدانند. ما در این فصل چند مورد داریم که دچار مشکلات قلبی هستند، در حالی که سال گذشته مبتلا به آن نبودند، اما امسال به آن دچار شده و عوارض را نشان می‌دهند. باید نکاتی را به آن‌ها گوشزد کنم که بهتر است به این مسائل توجه کنند. اگر ما هر سال می‌گوییم تمام تیم‌ها باید پیش از شروع فصل معاینات را در مرکزی که پزشکان خبره دارد، انجام دهند، برای این است که دچار مشکلاتی که امروز شاهد آن هستیم، نشویم.

«باید خدا را شکر کرد که آگوئرو فوت نشد، چون اکثراً موارد به این شکل، منجر به فوت بازیکن می‌شود.»، هراتیان با بیان این جمله گفت: به این فکر کنید که ما چند بازیکن داشته باشیم که ایفمارک آن را تأیید نکرده است، اما باشگاه به‌عنوان کارفرما با بازیکن قرارداد امضا کند که در طول فصل شاهد ایست قلبی و فوت بازیکن باشیم. این مسئله چه فاجعه‌ای که به بار نمی‌آورد و چه تأثیرات بدی روی باشگاه و کادر پزشکی آن نخواهد گذاشت.

هراتیان ادامه داد: امروز دغدغه ما این است که بازیکنان اعلام می‌کنند، فوتبال شغل آنهاست و اگر ایفمارک تأییدشان نکند، شغل خود را برای همیشه از دست می‌دهند. این مسئله دردناک است، اما با وجود اینکه فوتبال یک شغل حرفه‌ای است، فلسفه آن بحث سلامتی است که از هر چیزی بیشتر اهمیت دارد. می‌خواهم بازیکنانی که با چنین شرایطی روبه‌رو می‌شوند، این مسئله را در نظر داشته باشند که باید زنده بمانند که بتوانند فعالیت کنند. فقط هم فکر خودشان نباشند، به هر حال عزیزان خانواده‌ای هستند یا بین هواداران تیم‌شان محبوب هستند. البته وقتی هم دری بسته می‌شود، درِ دیگری باز می‌شود. این همه آدم هستند که شغلی را از دست می‌دهند و سراغ کار دیگری می‌روند و فوتبالیست حرفه‌ای هم چنین شرایطی دارد.

رئیس ایفمارک با اشاره به وظایف این مرکز پزشکی گفت: ما این وظیفه را داریم که پیش از عقد قرارداد به باشگاه درباره شرایط جسمانی بازیکن مدنظرش کمک کنیم و باشگاه باید با شرایط بازیکن پیش از عقد قرارداد آشنا شود، اما نمی‌توانیم به آن‌ها بگوییم با بازیکنی قرارداد ببندند یا نه، چون باشگاه در این خصوص باید تصمیم‌گیری کند. کسی که در کشور ما کارفرما محسوب می‌شود، باشگاه است. ما می‌خواهیم از ضرر‌های جانی و مالی که به فرد یا باشگاه‌ها وارد می‌شود، جلوگیری کنیم.

هراتیان با بیان اینکه چند بازیکن در لیگ فوتبال ایران وجود دارند که دچار مشکلات قلبی هستند، گفت: باشگاه‌ها باید با دقت زیادی، از رخ دادن اتفاقات تلخ جلوگیری کنند. نقشی که برای ایفمارک به‌عنوان معتمد پزشکی باشگاه‌ها وجود دارد، مشاوره‌ای است و ما فقط کمک می‌کنیم. به طور مثال درباره بازیکنان به باشگاه‌ها می‌گوییم که زانو‌های فلان بازیکن دچار مشکل است یا می‌تواند دچار چنین مشکلاتی شود که باشگاه‌ها با چشم باز با بازیکن قرارداد ببندند.

هراتیان تأکید کرد: طبق بند چهار ماده ۱۸ نقل و انتقالات فیفا، اعتبار یک قرارداد نمی‌تواند به یک بند پزشکی وابسته شود. مثلاً اینکه در قرارداد بیاورند که ما می‌دانستیم بازیکن دچار مشکل قلبی است و اگر اتفاقی رخ بدهد باشگاه مسئولیت ندارد و پولی پرداخت نمی‌کند، قابل قبول نیست. طبق این بند، باشگاه‌ها نمی‌توانند هیچ بند پزشکی را در قرارداد ببندند. مثلاً اگر بازیکنی بیاید که دچار مشکلات عضلانی یا اسکلتی باشد، ایفمارک به باشگاه بگوید و اگر باشگاه در قرارداد بیاورد که در صورت آسیب دیدن بازیکن از این ناحیه پولی به او تعلق نمی‌گیرد، مورد قبول فیفا نیست و باشگاه باید به طور کامل پول بازیکن را بدهد.

رئیس ایفمارک یادآور شد: اکنون شاهد اتفاقات عجیب و غریبی در لیگ‌های مختلف دنیا هستیم و این مسئله به ما هشدار می‌دهد که از عوارض درازمدت کرونا بی‌خبریم و باید حواس‌مان به این مسئله باشد. به طور میانگین ۱۵ درصد افرادی که در دنیا دچار ایست ناگهانی قلبی می‌شوند، هیچ مشکلی در معاینات پیش از فصل نداشتند، اما هر ماه یک بازیکن حرفه‌ای که شاید او را هم نشناسیم، به دلیل ایست قلبی جان خود را از دست می‌دهد. باید حواس‌مان را جمع کنیم و در چنین مواقعی باشگاه‌ها به دقت عمل کنند. من این هشدار را می‌دهم تا بعداً بهانه‌ای برای باشگاهی وجود نداشته باشد که با بازیکنی قرارداد بسته‌اند، اما هشداری به آن‌ها داده نشده است.

منبع: طرفداری
برچسب ها: ایفمارک
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر