تیتر امروز

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

رئیس‌جمهور از عدم استقراض از بانک مرکزی گفت. ادعایی که با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد، اما در نهایت رئیس‌جمهور نگفت بدون استفاده از منابع بانک مرکزی مشکل کسری بودجه را چگونه حل کرده است.
با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با ادامه پیدا کردن روند ناکامی مهدی طارمی در باشگاه پورتو و رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، به نظر می‌آید او نیاز مبرم به کمک از داخل ایران داشته باشد.

واکسیناسیون اتباع خارجی بدون کمک سازمان بهداشت جهانی

دکتر حمیدرضا نجاری، مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تا این لحظه هیچ واکسنی از مکانیسم بشردوستانه سازمان بهداشت جهانی برای اتباع غیر ایرانی و پناه‌جویان ساکن در ایران ارسال نشده است.

کد خبر: ۱۱۳۱۵۲
۱۲:۰۱ - ۱۰ آبان ۱۴۰۰

واکسیناسیون اتباع خارجی

دیدارنیوز ـ دکتر حمیدرضا نجاری، مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: بر اساس سند ملی واکسیناسیون، اتباع ایرانی و غیرایرانی باید واکسن کووید-۱۹ دریافت کنند و از ابتدا هم واکسیناسیون اتباع غیرایرانی در برنامه وزارت بهداشت قرار داشت و آن‌ها می‌توانستند برای دریافت واکسن مراجعه کنند.

او گفت: البته در مراحل اولیه واکسیناسیون میزان واکسنِ در دسترس به حدی نبود که پناهجویان هم بهره‌وری بالایی داشته باشند، اما الان که واکسن به اندازه نیاز تامین شده، واکسیناسیون اتباع غیرایرانی هم به شکل تصاعدی رو به افزایش است.

آمار واکسیناسیون اتباع خارجی

مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: تاکنون بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از اتباع غیرایرانی در ایران یک دوز واکسن و بیش از ۳۰۰ هزار نفر ۲ دوز واکسن را دریافت کرده اند و این روند همچنان بدون هیچ مانعی ادامه دارد و این افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون اقدام به تزریق واکسن کنند.

نجاری درباره انتخاب نوع واکسن‌ها نیز گفت: صحبت از انتخابی بودن واکسن به نظرم حرف اشتباهی است. چون واکسن‌هایی که به کشور ما وارد شدند مجوز سازمان جهانی بهداشت را دارند و هر روزی ممکن است نوع خاصی در دسترس باشد، اما در هر حال همه واکسن‌ها بر اساس دستورالعمل خاصی تزریق می‌شوند و اینگونه نیست که اتباع غیرایرانی به واکسنی دسترسی نداشته باشند. بلکه این موضوع به این برمی‌گردد که به کدام مرکز برای دریافت واکسن مراجعه کنند و آن مرکز در آن روز چه واکسنی داشته باشد.

اهدای واکسن بهارات برای اتباع خارجی در ایران

وی افزود: در این بین تنها دولت هند یک میلیون دوز واکسن بهارات برای تزریق به ۵۰۰ هزار تبعه غیرایرانی به جمهوری اسلامی ایران هدیه کرده که این واکسن‌ها به شکل نشان‌دار در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته است.

نجاری با اشاره به اینکه تاکنون همه یک میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن تزریقی به اتباع غیرایرانی از منابع مالی جمهوری اسلامی ایران تهیه شده است، اظهار کرد: تا این لحظه هیچ واکسنی از مکانیسم بشردوستانه سازمان بهداشت جهانی برای اتباع غیر ایرانی و پناه‌جویان ساکن در ایران ارسال نشده است. این موضوع می‌تواند علل مختلفی داشته باشد. در حالی که پیگیری‌ها برای دستیابی به واکسن از این طریق صورت گرفته است، اما هنوز حتی یک دوز واکسن از این مکانیزم به دستمان نرسیده است. هرچند که قول‌های مساعدی برای ارسال واکسن برای پناهجویان داده‌اند.

نحوه واکسیناسیون اتباع غیرقانونی

مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره واکسیناسیون اتباع غیرقانونی تصریح کرد: تمام اتباع غیرایرانی که قبلا به نظام سلامت مراجعه و خدمت دریافت کرده‌اند و اسم‌شان در سیستم ثبت است، اگر مراجعه کنند واکسن کرونا دریافت می‌کنند. با توجه به سیاست جمهوری اسلامی ایران، اگر همه افرادی که در این جامعه زندگی می‌کنند واکسن دریافت کنند، بیماری بهتر مدیریت و کنترل می‌شود. پس محدودیتی برای اتباع قائل نیستیم. پناهجویانی هم که به تازگی وارد کشور شده‌اند و پیش از این اطلاعات‌شان در سامانه‌ها ثبت نبوده است، می‌توانند به مراکز واکسیناسیون مراجعه و پس از ثبت اطلاعات، واکسن دریافت کنند و پس از آن هم در چارچوب نظام سلامت قرار گیرند.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت با ابعاد سیاسی، اجتماعی و امنیتی مهاجران کاری ندارد، بیان کرد: تاکید ما به عنوان وزارت بهداشت بر موضوع سلامت است و فردی که در این جامعه زندگی می‌کند، باید از یک حدود اولیه خدمات بهداشتی برخورد باشد تا اثر منفی آن بر جامعه بومی کاهش یابد. چون اگر برای این افراد راهکاری پیدا نکنیم، جامعه متضرر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ارائه خدمات به اتباع غیرایرانی در سطح نظام PHC رایگان است، بیان کرد: این افراد مانند افراد ایرانی با مراجعه به مراکز جامع خدمات سلامت، خانه بهداشت و سایر مراکز موجود در شبکه بهداشتی می‌توانند رایگان خدمت گیرند.

بیماریابی کرونا بین اتباع در مرز‌ها

مسئول اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره بیماریابی اتباع در مرز‌ها هم اظهار کرد: فردی که از مسیر قانونی وارد کشورمان شود، از طریق پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی پایش می‌شود و هم بیماریابی خواهد شد و هم قرنطینه برایشان در نظر گرفته می‌شود. در حال حاضر، چون قرنطینه کاملی در بسیاری از مرز‌ها نداریم، ممکن است اسامی بیماران نوشته شده و آن‌ها را تحویل جایی دهیم که از نظر سلامت قابل پیگیری باشند.

او گفت: کسانی که به شکل غیر قانونی وارد می‌شوند نیز چالش جدی هستند که مسئول آن طبیعتا وزارت بهداشت نیست، ولی هر زمان همکاران ما متوجه حضور آن‌ها شوند حتما مورد پیگیری و پایش سلامتی قرار خواهند داد.

نجاری در پایان بر لزوم فرهنگسازی تزریق واکسن برای اتباع غیرایرانی گفت: حالا که این امکان فراهم شده است، باید با تشویق اتباع غیرایرانی آن‌ها را به سمت واکسن زدن سوق دهیم تا بیماری کنترل شود.

منبع: ایسنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر