تیتر امروز

مقتدی صدر؛ شاه شطرنج بی‌قاعده سیاست در عراق!
از میانه آتش (۱۳)

مقتدی صدر؛ شاه شطرنج بی‌قاعده سیاست در عراق!

امروز و با اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق روشن شد که علی رغم همه اعتراض‌ها مقتدی صدر برنده این انتخابات است. سیاستمدار مرموزی که سالهاست با چرخش‌های مداوم به سیاست ورزی مشغول است!

کشف جسد ۲ معدن‌کار دوره صفوی در اردستان

مهدی مشهدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اردستان از کشف دو جسد از معدن‌کاران معدن تاریخی این شهرستان که مربوط به دوره صفویه است خبر داد.

کد خبر: ۱۱۳۱۱۹
۰۹:۱۶ - ۱۰ آبان ۱۴۰۰

کشف جسد ۲ معدن‌کار دوره صفوی

دیدارنیوز ـ مهدی مشهدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان اردستان با اعلام این خبر گفت: روز جمعه ۷ آبان، گزارشی مبنی بر کشف دو جسد قدیمی از سوی کارگران یک معدن در کوه‌های جنوب شهرستان از سوی یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان اردستان دریافت شد.

او ادامه داد: پس از دریافت این گزارش پرسنل یگان حفاظت به همراه کارشناسان اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان به محل اعزام شدند.

به گزارش میراث آریا، مشهدی افزود: در عمق حدود ۳۰ متری داخل کوه، دو اسکلت از کارگران این معدن تاریخی مربوط به زمان صفوی کشف شد که بر اثر ریزش معدن دفن شده بودند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردستان تصریح کرد: با توجه به بررسی‌های اولیه و تزئینات به کار رفته در سقف این معدن قدیمی، قدمت آن بیش از ۶۰۰ سال تخمین زده می‌شود و احتمالا این اسکلت‌ها، مومیایی طبیعی هستند و این امر می‌تواند نشان از دوره جدیدی در تاریخ و تمدن چندهزارساله این منطقه داشته باشد.

او گفت: همان‌طور که مشهور است، این شهرستان معدن سنگ آسیاب‌های آبی در فلات مرکزی ایران بوده و این معدن نیز می‌تواند محل تامین فلز «روی» مورد نیاز کوره‌های ذوب مربوط به سایت تاریخی اریسمان شهرستان نطنز باشد. با بررسی‌های بیشتر کارشناسان در خصوص قدمت اسکلت‌ها و این معدن تاریخی به اطلاعات دقیق‌تری دست پیدا خواهیم کرد.

برچسب ها: میراث فرهنگی
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر