تیتر امروز

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران
به استقبال لیگ بیست و دوم

سایه کوتاه فوتبال حرفه‌ای در ایران

عصر فردا، جمعه بیست و یکم مرداد ۱۴۰۱، بیست و دومین دوره لیگ برتر فوتبال باشگاهی ایران گشایش می‌یابد تا در سال جام جهانی، چرخ فوتبال ایران به گردش دربیاید.
واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!
دیدار از وضعیت کرونا در ایران گزارش می‌دهد

واردات واکسن در دولت سیزدهم و «۷» بد ُیمن!

افتخار وزیر بهداشت دولت سیزدهم این است که یک تنه واکسن وارد کرده، واکسن‌هایی که اقبال از آن روز به روز کمتر، اما تعداد مرگ‌های کرونایی روز به روز بیشتر می‌شود.
در پی سخنان رییس جمهور تایوان؛

پکن واکنش نشان داد

تسای اینگ-ون، رئیس جمهور تایوان تایید کرد که نظامیان آمریکایی با هدف آموزش نیروهای تایوانی در این کشور حضور دارند.

کد خبر: ۱۱۲۸۵۲
۱۷:۰۰ - ۰۶ آبان ۱۴۰۰

پکن واکنش نشان داد

 

دیدارنیوز: اگرچه خانم تسای در مصاحبه اخیر خود با شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا از اعلام شمار دقیق نظامیان آمریکایی حاضر در این جزیره خودداری کرد اما افزود که تعداد آنها «آنقدر که مردم فکر می‌کنند نیست».
تسای اینگ‌ون اولین رئیس جمهور تایوان است که پس از دهه‌ها، رسما حضور نیروهای آمریکایی در این جزیره را تایید کرده است. آخرین حضور رسمی آمریکا در تایوان به سال ۱۹۷۹ میلادی برمی‌گردد یعنی همان سالی که واشنگتن به رسمیت شناختن دیپلماتیک را از تایپه به پکن تغییر داد.
رئیس جمهور تایوان همچنین گفت: «ما طیف گسترده‌ای از همکاری با ایالات متحده، با هدف افزایش توان دفاعی خود داریم.»
این سخنان پس از آن بیان شد که روزنامه آمریکایی «وال‌ استریت» در اوایل ماه جاری در گزارشی از حضور یک واحد عملیات ویژه ایالات متحده و گروهی از تفنگداران دریایی این کشور در خاک تایوان خبر داد که «به طور مخفیانه» مشغول آموزش نیروهای نظامی تایوان، با هدف تقویت قدرت دفاعی این جزیره در بحبوحه نگرانی‌ها درباره تجاوز احتمالی چین هستند.
به نوشته وال‌ استریت ژورنال دست‌کم یک سال است که نظامیان آمریکایی در تایوان مشغول انجام این ماموریت هستند.
واکنش چین به اظهارات بایدن درباره تایوان: جایی برای امتیازدهی نیستخشم چین از عبور کشتی‌های جنگی آمریکایی و کانادایی از تنگه تایوانرئیس جمهوری تایوان: تسلیم فشارهای چین نمی‌شویم.

واکنش چین: مخالف هرگونه تماس نظامی آمریکا با منطقه تایوان هستیم
وزارت خارجه چین روز پنج‌شنبه در واکنش به این سخنان اعلام کرد که پکن قاطعانه با هرگونه تبادل رسمی و تماس نظامی میان ایالات متحده و منطقه تایوان چین مخالف است.
تایوان و سرزمین اصلی چین در نتیجه جنگ داخلی سال ۱۹۴۹ میلادی از یکدیگر جدا شدند و از آن زمان دستگاه اجرایی مجزایی دارند. چین جزیره تایوان را یکی از استان‌های خود می‌داند و اعلام کرده که هر زمان لازم باشد حتی با نیروی زور درصدد اتحاد دوباره دو سرزمین برمی‌آید.
ایالات متحده نیز اگرچه پکن را به رسمیت شناخته، اما همچنان به روابط غیررسمی خود با تایوان ادامه داده است.
در ادامه تنش‌های چین و ایالات متحده در یکسال اخیر در آبهای شرق آسیا، واشنگتن به پکن درباره تهاجم احتمالی به تایوان هشدار داده است.
دریاسالار جان آکیلینو، فرمانده ناوگان ایالات متحده در اقیانوس آرام پیش از این در ماه مارس اعلام کرده بود که تهدیدات چین در این منطقه «بسیار نزدیکتر از آن چیزی است که تصور می‌شود».
تسای اینگ‌-ون که پیش از این اعلام کرده بود به دنبال مدرن سازی ارتش تایوان در اسرع وقت است، در جریان این مصاحبه همچنین افزود اگرچه هیچ معاهده‌ای میان این کشور با ایالات متحده و دیگر شرکای منطقه‌ای تایوان (همچون کره جنوبی، ژاپن و استرالیا) درباره کمک به تایوان در صورت حمله وجود ندارد، اما با افزایش تنش‌ها میان پکن و تایپه، برخی کشورها آمادگی خود را برای کمک به تایوان اعلام کرده‌اند.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی