تیتر امروز

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

ابراهیم رئیسی و مشکل کسری بودجه

رئیس‌جمهور از عدم استقراض از بانک مرکزی گفت. ادعایی که با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد، اما در نهایت رئیس‌جمهور نگفت بدون استفاده از منابع بانک مرکزی مشکل کسری بودجه را چگونه حل کرده است.
با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با خودت چه کردی آقای طارمی؟

با ادامه پیدا کردن روند ناکامی مهدی طارمی در باشگاه پورتو و رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، به نظر می‌آید او نیاز مبرم به کمک از داخل ایران داشته باشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

اجلاس تهران قدرت‌نمایی کشور‌های منطقه در مقابل آمریکا است

سفیر سابق ایران در افغانستان نشست تهران در مورد تحولات افغانستان را قدرت‌نمایی کشور‌های منطقه در مقابل آمریکا ارزیابی کرد و گفت: تصمیمات جمعی نشست تهران می‌تواند به نفع ملت افغانستان و منطقه باشد.

کد خبر: ۱۱۲۷۶۳
۱۲:۳۷ - ۰۵ آبان ۱۴۰۰

اجلاس تهران قدرت‌نمایی کشور‌های منطقه در مقابل آمریکا است

دیدارنیوز ـ «فدا حسین مالکی» در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار کرد: جمهوری اسلامی نقش اساسی در تحولات منطقه دارد و حضورش در چنین معادلات منطقه‌ای باعث ثبات و آرامش منطقه است.

سفیر سابق ایران در افغانستان با مهم ارزیابی کردن تحولات افغانستان بر امنیت ایران عنوان کرد: امنیت ایران و کشور‌های همسایه افغانستان با تحولات این کشور پیوندی عمیق دارد و نشست تهران در راستای رفع دغدغه‌های کشور‌های همسایه افغانستان نسبت به تحولات افغانستان برگزار می‌شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: با توجه به ترکیب جمعیتی و قومی افغانستان، کشور‌های همسایه بر این موضوع اجماع دارند که در هرگونه تغییر و تحول سیاسی در این کشور باید توافق کلان بین اقوام مختلف در تشکیل دولت افغانستان شکل گیرد.

مالکی با بیان اینکه کشور‌های منطقه نسبت به تشکیل دولت فراگیر حساس هستند، گفت: در تحرکات و اظهارنظر‌های مقامات رسمی کشور‌های منطقه و حتی بین المللی برتشکیل دولت فراگیر در افغانستان اجماع وجود دارد و باید دولتی بر اساس انتخابات و مشارکت مردم شکل گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: کشور‌هایی که بر طالبان نفوذ دارند باید این گروه را به سمت تشکیل یک دولت فراگیر و مشارکتی با حضور همه اقدام افغانستانی ترغیب کنند و امیدواریم اجلاس تهران باعث شود که نگاه این کشور‌ها به این سمت و سو برود، زیرا این ایده در نهایت به نفع ثبات و امنیت منطقه خواهد بود.

سفیر سابق ایران در افغانستان با بیان اینکه نشست تهران می‌تواند در روند تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تاثیرگذار باشد، گفت: طالبان نمی‌تواند پنجره‌های همسایگی منطقه‌ای و بین المللی را بر روی خود ببندد. افغانستان کشور فوق العاده مهمی از نظر استراتژیک است و ارتباطش با همسایگان و مجامع بین المللی باید بر اساس عرف و قواعد نظام بین الملل تعریف شود. از این جهت پذیرش تصمیمات جمعی نشست تهران می‌تواند به نفع طالبان و ملت افغانستان باشد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس، بی ثباتی افغانستان و منطقه را ناشی از حضور غیر مسئولانه آمریکایی‌ها دانست و گفت: آمریکایی‌ها با خروج غیر مسئولانه افغانستان را با شرایط بسیار فجیعی رها کردند و حق ندارند نسبت به افغانستان و کشور‌های منطقه اظهار نظر کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اجلاس تهران را قدرت نمایی کشور‌های منطقه در مقابل آمریکا عنوان کرد و افزود: کشور‌های همسایه باید در قبال مساله افغانستان تصمیم بگیرند و ضامن حفظ و ثبات منطقه شوند هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند تامین کننده امنیت منطقه باشد.

مالکی اولویت نشست تهران را تامین امنیت و ثبات حاکمیت قانونی در آینده افغانستان عنوان کرد و افزود: علاوه بر این کشور‌های منطقه باید آمریکا را وادار کنند تا در قبال کشتار ۲۰ ساله مردم افغانستان پاسخگو باشد این موضوع می‌تواند یکی از خواسته‌های کشور‌های شرکت کننده در اجلاس تهران باشد.

منبع: ایرنا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر