تیتر امروز

آبله میمون جای کرونا را می‌گیرد؟
برگشت ویروس آفریقایی بعد از کووید ۱۹

آبله میمون جای کرونا را می‌گیرد؟

تب، سردرد، درد عضلانی و خستگی نشانه‌های ابتلا به آبله میمونی است، محققان می‌گویند خطر جدی ندارد، اما شیوع احتمالی آن بعد از کرونا جامعه پزشکی دنیا را نگران کرده است.
کاهش غبار از روز چهارشنبه
طوفان در عراق؛ ریزگرد در ایران

کاهش غبار از روز چهارشنبه

برداشت بی رویه از آب‌های سطحی و سدسازی در ایران و کشور‌های همسایه به ویژه عراق و ترکیه سبب شده منطقه میزبان پدیده‌ای به نام ریزگرد باشد که هر سال شدت آن بیشتر هم می‌شود.
کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده
به مناسبت روز خانواده

کیفیت شرایط کودک در گروی وضعیت خانواده

خانواده اصلی‌ترین نهاد اجتماعی که هر انسانی نیاز به داشتن  و حضور بدون شرط آن را دارد و حتی در اهمیت این روز مجمع جهانی سازمان‌ملل بر اساس قطعنامه شماره ۲۳۷/۴۷ که در تاریخ ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۹۳...

حضور طولانی مدت در فضا به مغز آسیب می‌زند

مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد حضور طولانی مدت در فضا باعث ظهور آسیب‌هایی به مغز انسان می‌شود.

کد خبر: ۱۱۱۴۱۹
۱۱:۵۶ - ۲۱ مهر ۱۴۰۰

حضور طولانی مدت در فضا

دیدارنیوز ـ به نظر می‌رسد حضور در فضای بیرونی زمین برای یک مدت طولانی آسیب‌هایی را به مغز وارد خواهد کرد. مطالعات بر روی پنج فضانورد روسی که در ایستگاه فضایی بین المللی حضور داشته اند گواه بر این موضوع است. محققان دانشگاه گوتنبرگ از جمله کسانی هستند که نتایج این آزمایشات را ارائه داده اند.

این مطالعات در مجله علمی «JAMA Neurology» منتشر شده که در همکاری موسسه علوم اعصاب و فیزیولوژی آکادمی Sahlgrenska به نتیجه رسیده و افرادی از مسکو و مونیخ در آن مشارکت داشته اند. اثار نامطلوب حضور طولانی مدت در فضا برای مدتی است که مطرح شده است. این تغییرات منفی می‌تواند شامل آتروفی عضلانی، افزایش حجم استخوانی و از بین رفتن بینایی شود.

شواهد آسیب‌های مغزی

از فضانوردان روسی ۲۰ روز پیش از آنکه زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک کنند، نمونه‌های خون گرفته شده بود. به طور متوسط آن‌ها حدود ۱۶۹ روز (۵ ماه و نیم) در فضا حضور داشتند. بعد از بازگشت به زمین، از این فضانورد‌ها به ترتیب در روز اول، هفته اول و هفته سوم نمونه‌های خون گرفته شد و پنج نشانگر زیستی آسیب به مغز در آن‌ها یافت شد. از جمله آمیلوئید بتا که در مغز مبتلایان به بیماری آلزایمر یافت می‌شود.

هنریک زتبری، پروفسور شیمی اعصاب در دانشگاه گوتنبرگ و یکی از اعضای ارشد مطالعات در این باره گفت: "این اولین باری است که مدرک محکمی از آسیب به مغز در پی حضور در فضا به ثبت رسیده است. اگر سفر‌های فضایی در آینده به امری معمول تبدیل شوند باید تحقیقات بیشتری در این موضوع صورت بگیرد و از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کرد. "

تحقیقات بیشتری در جریان است

زتبری در ادامه صحبت هایش می‌گوید: "برای رسیدن به این هدف باید به یکدیگر کمک کنیم و بفهمیم که چرا این آسیب‌ها پدیدار شده اند. باید بفهمیم که این آسیب‌ها به دلیل حالت معلق بودن و بی وزنی است یا به مسائلی مثل فرود و پرتاب فضانوردان مرتبط است. در حال حاضر تعدادی مطالعات در جریان است که می‌تواند روی انسان‌ها در روی زمین انجام شود. "

برچسب ها: فضانوردی
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی