تیتر امروز

"سرزده" با رئیسی در ۱۰۰ روز

ابراهیم رئیسی امشب گزارش عملکرد صد روزه دولت خود را ارایه خواهد کرد. دولتی که در مهار کرونا موفق بوده اما در مهار تورم، مدیریت بحران محیط زیست و البته تنش در سیاست خارجی چندان درخشان عمل نکرده...
درباره دربی پرهیاهو؛ سنگی بر گوری!

درباره دربی پرهیاهو؛ سنگی بر گوری!

دربی ۹۷ همان چیزی بود که باید باشد. هیاهوی بسیار برای هیچ. سنگی بر گور فوتبالی که به هیاهو و جنجال تقلیل یافته است. خالی از هر دانش و تدبیر و زیبایی‌ای؛ مثل تقدیر این روز‌های جامعه ایران!
فرمانده انتظامی تهران بزرگ

مجرمان نگران بازداشت نیستند؛ برخی را ۲۰ بار دستگیر کرده‌ایم

سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: برخی مجرمان را ۱۰ یا ۲۰ مرتبه دستگیر کرده‌ایم، اما اصلا بابت این موضوع نگرانی ندارند.

کد خبر: ۱۱۱۰۳۲
۱۲:۴۷ - ۱۸ مهر ۱۴۰۰

مجرمان نگران بازداشت نیستند

دیدارنیوز ـ سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ با تبریک فرارسیدن هفته نیروی انتظامی گفت: ماموران نیروی انتظامی در تمامی یگان‌ها و رده‌های مختلف نیرو و در سراسر کشور در حال خدمت به مردم عزیز ایران هستند و کمتر نیرویی را می‌توان یافت که تا این حد با مردم در ارتباط مستقیم باشد و از نقطه صفر مرزی تا مرکز شهر‌ها حضور داشته باشد. من این هفته را به ماموران نیروی انتظامی و خانواده‌های این عزیزان تبریک عرض می‌کنم.

وی با بیان اینکه یکی از اقدامات پلیس جمع آوری معتادان متجاهر است، گفت: برابر قانون دستگاه‌های مختلفی در این زمینه وظایفی را بر عهده دارند و در همین راستا نیز من از مسولان مربوط خواهش می‌کنم که در اجرای این طرح کمک کنند. مساله معتادان متجاهر جزو مواردی است که اجرای کامل آن سال‌هاست بر زمین مانده و همین موضوع مردم را نگران کرده که نگرانی به‌جایی است.

رحیمی با بیان اینکه در موضوع معتادان متجاهر شهرداری و بهزیستی نیز وظایفی بر عهده دارند، گفت: حالا در این شرایط پلیس آمده و مسئولیت این موضوع را بر عهده گرفته است. درست است که پلیس باید با جرم مشهود و مجرمان و قانون‌شکنان در هر سطح و قشری برخورد کند، اما لازم است دیگر دستگاه‌ها نیز به وظایف قانونی خود عمل کنند. خود بنده چندین سال است که این موضوع را از طریق رسانه‌های مختلف فریاد می‌زنم که ۳ تا ۴ هزار نفر معتاد متجاهر دارای بیماری‌های واگیردار و عفونی و ... هستند. حدود ۵۰۰ نفر از این معتادان را زنان شامل می‌شوند و باید فضایی برای نگهداری آنان پیش‌بینی شود. هربار که ما این‌ها را جمع آوری می‌کنیم، دستگاه‌هایی که باید از آن‌ها نگهداری کنند، رهایشان می‌کنند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ بر ضرورت اصلاح و تغییر در فرآیند بازپروری نیز تاکید کرد و گفت: ما بار‌ها گفته‌ایم که در این حوزه نیز باید تغییری ایجاد شود. هزینه‌هایی در این حوزه پرداخته و صرف بهبود معتادان متجاهر می‌شود، اما، چون فرآیند باز پروری ما دچار مشکل است، باز هم مردم شاهد حضور معتادان متجاهر هستند.

آخرین وضعیت محله‌های شوش، هرندی، مولوی، دروازه غار

رحیمی با اشاره به وضعیت محله‌هایی نظیر شوش، هرندی، مولوی، دروازه غار و ... اظهار کرد: بیش از دو سال است که طرحی در این مناطق آغاز شده است. نمی‌خواهیم بگوییم در این محلات جمع آوری صدردصدی در حال انجام است، اما به جرات می‌گویم که نسبت به سه سال قبل ۷۰ تا ۸۰ درصد و حتی تا ۹۰ درصد این افراد را دیگر نمی‌بینیم. اما همانطور که گفتم، متاسفانه برخی از این افراد دارای بیماری‌های واگیردار هستند که هیچ مرکزی آن‌ها را نمی‌پذیرد یا برخی از آن‌ها افرادی هستند که برای بازپروری سه ماه می‌روند و دوباره برمی‌گردند و، چون زمان بازپروری کوتاه است، دوباره آن‌ها را در خیابان‌ها می‌بینیم.

پلیس مسئول رهاسازی دوباره معتادان متجاهر از مراکز ترک اعتیاد نیست

به گفته فرمانده انتظامی تهران بزرگ، مردم با دیدن معتادان متجاهر حضور آن‌ها را از چشم پلیس می‌بینند و ما را مقصر می‌دانند، اما خوب است مردم عزیز بدانند که ما برای رضایت خدا و برای مردم عزیز و از سر مسئولیت‌پذیری وارد این حوزه شدیم و متاسفانه آن اقداماتی که کار ما را باید کامل کند انجام نمی‌شود. مردم باید بدانند که پلیس مسئول رهاسازی دوباره معتادان متجاهر از مراکز ترک اعتیاد و بازپروری نیست.

وی ادامه داد: قانون وظایف هر دستگاهی را در حوزه کاملا مشخص کرده است، اما متاسفانه برخی ارگان‌ها با بهانه‌هایی نظیر نداشتن بودجه و ... وظایفشان را انجام نمی‌دهند. این درحالی است که ما بدون بهانه و دریافت وجه و بودجه خاص پای کار آمده ایم و همچنان هم پای کار هستیم.

رحیمی افزود: البته مبارزه ما فقط با موادمخدر نیست. ما در مقابله با تمام پدیده‌های ناهنجار اجتماعی حضور داریم و امیدواریم دیگر دستگاه‌ها نیز پای کار بیایند و به وظایف خود عمل کنند. مثلا در حوزه‌ای مانند سرقت یک بخش کار با پلیس است، اما دستگاه‌های دیگری نیز وظایفی دارند. حتی آزاد کردن دوباره سارقان نیز با پلیس نیست و ما وظیفه دستگیری آنان را داریم. این تصور که کلانتری یا آگاهی یک مجرمی را آزاد کرد، غلط است و مردم باید این را بدانند که تمام اقدامات ما با دستور قضایی انجام می‌شود.

رحیمی با بیان اینکه پلیس بعد از وقوع جرم با مجرم برخورد می‌کند، گفت: بعد از دستگیری مجرم باید اقدامات تامینی و تربیتی و برخورد‌های قضایی قاطع با او انجام شود. به طوری که مجرم جسور و گستاخ نشود. ما برخی را ۱۰ یا ۲۰ مرتبه دستگیر می‌کنیم، اما آن‌ها بابت این موضوع اصلا نگرانی ندارند.

کاهش سهم پایتخت از کل جرائم کشور

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با تاکید بر اینکه پلیس پایتخت به طور شبانه‌روزی در حال تامین امنیت مردم است، گفت: در حوزه جرائم تنها یک مثال بزنم. خوب است مردم بدانند که ۴ سال پیش و زمانی که بنده فعالیتم را آغاز کردم، سهم تهران بزرگ از جرائم کل کشور ۳۰ درصد بود و امروز سهم تهران بزرگ به ۱۹ درصد رسیده است و این یک کار جهادی است.

رحیمی به پلیس پیشگیری و فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ نیز پرداخت و گفت: ایجاد سامانه پلیس ۱۱۰ یکی از خدمات ارزنده پلیس بود. خاطرم هست که حدود دو دهه قبل اگر حادثه‌ای رخ می‌داد باید با کلانتری آن محل تماس گرفته می‌شد و حالا یک شماره سه رقمی در سراسر کشور ایجاد شده است که اقدام بزرگی است.

وی با بیان اینکه زمان حضور ماموران در صحنه یکی از اولویت‌های جدی پلیس است، اظهار کرد: این موضوع را خوب است مردم عزیز بدانند که در بعضی از ساعات و در بعضی از نقاط واقعا آنقدر حجم تماس‌ها بالاست که ما در یک لحظه مثلا پنج ماموریت را به یک واحد اعلام می‌کنیم و اپراتوری که در مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ حضور دارند پنج یا شش ماموریت را به یک واحد عملیاتی ارجاع می‌دهد. طبیعتا نمی‌توان به طور همزمان به تمام این ماموریت‌ها رسیدگی کرد و گاهی این موضوع سبب تاخیر می‌شود.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ افزود: طی یک ماه گذشته علاوه بر واحد‌های عملیاتی فوریتی ۱۱۰، واحد‌های انتظامی نیز در سطح شهر مشغول به گشت‌زنی شده اند که این موضوع متوسط زمان حضور پلیس را کاهش داده است و ما به دنبال کاهش بیشتر آن هم هستیم.

منبع: ایسنا
برچسب ها: پلیس پایتخت
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر