تیتر امروز

عضو شورای سیاستگذاری فروم بین المللی اقتصاد شهری در سومین اجلاس اقتصاد شهری:

مسکن در مسیر بازگشت به شرایط نرمال جدید

دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر ایران، در سومین فروم بین المللی اقتصاد شهری به موضوع مسکن به عنوان موضوع بنیادین امر توسعه پرداخت.

کد خبر: ۱۱۰۸۹۷
۱۰:۵۱ - ۱۷ مهر ۱۴۰۰

مسکن در مسیر بازگشت به شرایط نرمال جدید

دیدارنیوز ـ به گزارش روابط عمومی کمیته ملی اسکان بشر ایران دکتر محمد مهدی مظاهری در سومین اجلاس اقتصاد شهری به مناسبت روز جهانی اسکان سازمان ملل متحد و سال بین المللی اقتصاد خلاق برای توسعه پایدار و با همکاری کمیته ملی اسکان بشر به صورت مجازی برگزار شد، بیان کرد: مسکن یکی از اصلی‌ترین شعار‌ها در برنامه‌های توسعه سیاستمداران بوده و یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های مردم در مواجه با برنامه‌های متعدد و سنجش دقیق برای میزان توفیق برنامه‌های دولت هاست.


این استاد دانشگاه با اشاره به شرایط همه گیری کرونا افزود: زندگی با شرایط بعد از کووید ۱۹ یک زندگی متفاوت بوده که بسیاری از موضوعات در ان تغییر کرده است و پیش بینی می‌شود مردم روش زندگی متفاوتی رادر سال‌های پیش رو تجربه کنند.


عضو فرهنگستان هنر ایران با طرح این پرسش که آیا این امکان وجود دارد برای اینکه همین موضوع مسکن که یکی از مهمترین نیاز‌های جوامع انسانی است تبدیل به راه حلی شود برای اینکه بازگشت به شرایط عادی را تسریع کند؟ ادامه داد: پاسخ این پرسش را می‌توان در این واقعیت یافت که مسکن یکی از بزرگترین بازار‌هایی است که در فضای اقتصادی ایفای نقش بالایی دارد هر نوع رونقی در این زمینه می‌تواند فضای اقتصاد جهانی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و می‌تواند یک الگوی جدیدی را فراهم کند.


دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر ایران با اشاره به اینکه در شرایط مناسب جهانی نیستیم، افزود: شرایط کنونی وضعیت پیچیده ایست که هنوز درک درستی از اتفاق افتاده نداریم و هنوز آمار و ارقام مشخصی از اندازه اثراث اقتصادی کووید به درستی از سوی متخصصان ارایه نشده است.


دکتر مظاهری در ادامه به دو رویکرد مهم اشاره کرد و گفت: بسیاری از دولت‌ها نسبت به اقدامات ضروری تمرکزکرده اند هرچند که این‌ها الزاما اقدامات ریشه‌ای و بنیادی نیستند، اقداماتی نیستند که بطور متمرکز در جهت پایان دادن به بحران بکار گرفته شوند بلکه اقداماتی هستند که به عن. ان تنها گزینه‌های ممکن در دسترس ما قرار دارند ودولتمردان با توجه به شرایط اقتصادی کشور‌ها پیش ازهمه گیری کووید ۱۹ صرفا تلاش کردند تا بتوانند بخشی از این مسایل را با امکانات موجود پاسخ بدهند.


در مسیر پرداختن به این موضوع ۲ رویکرد مورد نظر است: نخست اینکه بسیاری از ظرفیت‌های شهری شامل بافت، ارزش‌های اقتصادی بافت‌های قدیم در شهر و رونق آن، این امکان را دارد که بتوان از آن برای ساخت مسکن جدید استفاده کرد.


به گفته وی قیمت زمین پارامتر مهمی است که با توجه به اینکه مساکن در بافت قدیم ساخته می‌شود، این زمین‌ها با ارزش است، ولی چون این بخش نیاز به نوسازی دارد در اینجا دست مدیریت شهری باز است که بتوانند با قوانین مشخص ظرفیت‌های کاربرد این زمین‌های با ارزش را با سایر دست اندر کاران شهری به اشتراک بگذارند و با استفاده از این ظرفیت ها‌ی موجود اقدام به ساخت مسکن مناسب کند.


عضو هیات امنای بنیاد ایران شناسی بیان کرد: تمایل بسیار زیادی برای خرید چنین مسکن‌هایی وجود دارد و اگر اقدامات مالی و اداری فراهم شود، می‌توان به نوعی به مسکن منطبق با ارزش‌های بافت‌های تاریخی اندیشید و گزینه‌هایی را پیشنهاد کرد که ضمن پاسخ به نیاز مسکن رونق اقتصادی در قلب شهر ایجاد کنیم.


به باور این استاد دانشگاه، این بخش قلمرویی است که در اختیار دولت هاست و بر خلاف سایر حوزه‌ها که دولت می‌تواند تنها مشوق، پیشنهاد دهنده یا تسهیل گر باشد، در این بخش تدوین سیاست‌های مشخص برای این موضوع جزو حوزه اختیارات دولت است.


دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر در ادامه به دومین رویکرد اشاره کرد و افزود: دوم آنکه راه حل‌های فناوری، معماری و طراحی شهری مورد توجه است به گونه‌ای که با توجه به ظرفیت‌های بسیار زیادی که در حوزه فناوری وجود دارد، مسکن از آن بهره‌ای نمی‌برد؛ یا توان استفاده از آن را ندارد یا تمرکز لازم برای این موضوع نداشته و مغفول مانده است.


به باور دکتر مظاهری اگر ظرفیت‌های معماری در جهت ارتقائ کیفیت فضا با ارزش‌های فناوری و همکاری با سایر نظم و ترتیب‌ها ترکیب شود، پروژه‌هایی را می‌توان تعریف و با با ایجاد رونق در حوزه شهری ظرفیت‌های بالایی برای توسعه اقتصادی و گذر از شرایط بحران را فراهم کرد.


عضو فرهنگستان هنر در پایان سخنان خود به این موضوع پرداخت که در بهره برداری از ظرفیت‌های بسیار وسیع شهر، دولت‌ها از جمله شهرداری‌ها و سازمان‌های توسعه شهری می‌توانند نقش خارق العاده‌ای را ایفا کنند و دولت‌ها می‌توانند با تمرکز و با توجه به تخصص این امکان را داشته باشند که در مسیر توسعه شهری، شکوفایی اقتصادی ایجاد کنند؛ چراکه تمرکز بر این دیدگاه برای پیشبرد برنامه‌های توسعه یک ضرورت انکار ناپذیر است و می‌تواند درک مناسبی را از برنامه‌های توسعه شهری در شرایط کنونی کووید ۱۹ فراهم کند.


گفتنی است مجمع سالانه اقتصاد شهری بزرگترین گردهمایی جهانی در زمینه ایجاد رویکرد‌های عملی برای اقتصاد و منابع پایدار شهری است که در ۴، ۵ و ۶ اکتبر ۲۰۲۱ به میزبانی شهربرامپتون کانادا و با حضور مدیراجرایی برنامه هبیتات سازمان ملل متحد، وزرای برخی کشورها، کارشناسان و صاحبنظران برگزار شد.

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر