تیتر امروز

۲۳ دستگاه اجرایی که مسئول جان مردم تهرانند!
آلودگی هوا و قانون هوای پاک

۲۳ دستگاه اجرایی که مسئول جان مردم تهرانند!

آلودگی هوا مشکل دیرینه تهران است. مشکلی که حالا به سایر شهر‌های ایران هم تسری یافته است. این معضل بزرگ تهران، اما محصول عمل نکردن ۲۳ دستگاه اجرایی به قانون هوای پاک است.
مقتدی صدر؛ شاه شطرنج بی‌قاعده سیاست در عراق!
از میانه آتش (۱۳)

مقتدی صدر؛ شاه شطرنج بی‌قاعده سیاست در عراق!

امروز و با اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق روشن شد که علی رغم همه اعتراض‌ها مقتدی صدر برنده این انتخابات است. سیاستمدار مرموزی که سالهاست با چرخش‌های مداوم به سیاست ورزی مشغول است!

حرف‌های صریح شهره لرستانی درباره تلویزیون/ ما دیگر کهنه کار این ماجراییم آقای رئیس جدید!

شهره لرستانی گفت: اگر با کسی بخواهند کار کنند با یک نصفه صفحه طرح هم کار می‌کنند، اما اگر کسی را بخواهند رد کنند، می‌گویند برو ۱۰ صفحه‌ای بنویس، ۴۰ صفحه‌ای بنویس و در پایان هم می‌گویند رد شد. ما دیگر کهنه کار این ماجراییم آقای رئیس جدید!

کد خبر: ۱۱۰۵۵۵
۱۴:۲۴ - ۱۲ مهر ۱۴۰۰

حرف‌های شهره لرستانی درباره تلویزیون

دیدارنیوز ـ شهره لرستانی عمده مشکلات سازمان صداوسیما را اینگونه عنوان کرد که این رسانه در دایره بسته یکسری کارگردان، برنامه ساز و نویسنده گیر کرده است و به همین دلیل، اغلب آثار خروجی تلویزیون تکراری است.

این بازیگر درباره عملکرد سازمان صداوسیما و پیشنهادش به رییس جدید، چنین اظهار کرد: امیدوارم که با این تغییرات بنیادی، مشکل قدیمی سازمان صداوسیما مبنی بر انحصاری بودن، برطرف و فضای کار برای همه دوستداران همکاری با صداوسیما فراهم شود و فضا‌های جدیدی را مهیا کنند تا کسانی که توانایی این را دارند که با قصه‌های جذاب مردم را شاد کنند، دوباره دعوت شوند.

این بازیگر و کارگردان در ادامه تصریح کرد: در سال‌های گذشته فضای صداوسیما انحصاری بود و درصد کمی اجازه نویسندگی، کارگردانی و برنامه سازی داشتند. امیدوارم با کمک ریاست جدید، این در‌های بسته باز شود و افراد خلاق را دعوت کنند، قصه‌های تازه و کارگردان‌های تازه نفس را به این فضا راه بدهند، از بازیگران پرتوان فراموش شده یا بازیگران پرتوان تئاتری کمک بگیرند که معمولا در گروه خاصی نیستند. چون همیشه گروه خاصی هستند که به تلویزیون راه پیدا کرده اند و عده‌ای دیگر از هنرمندان هیچگاه امکان راه یافتن به تلویزیون را نداشتند تا هنرنمایی کنند.

راه نفسی برای نیرو‌هایی ارزشمند باز شود

لرستانی ضمن تبریک به رییس جدید صداوسیما، گفت: تقاضای من این است که این سد‌ها شکسته شود و راه نفسی هم برای نیرو‌های ارزشمند، باز شود. رفیق بازی و باندبازی کنار برود. یک نویسنده پشت سر کار تمام نشده اش، شروع به نگارش کار دیگری می‌کند یا کارگردانی بلافاصله پس از کار جدیدش، سریال دیگری را کلید می‌زند؛ خب، این‌ها نمی‌خواهند فرصتی برای فکر کردن داشته باشند؟ تفحص و بررسی کنند و ببینند به مردم چه چیزی آموزش می‌دهند. اگر کمی راه برای آدم‌های تازه باز شود، آن‌ها هم می‌توانند کمی نفسی بکشند. می‌توانند خلاق‌تر برگردند.

صداوسیما در دایره‌ی بسته یکسری کارگردانان و نویسنده

این هنرمند عرصه نمایش و تصویر، درباره ساخت آثار نمایشی طنز در تلویزیون، پیشنهاد داد: باید به طنزپردازان اجازه دهند که در این حوزه متخصص شوند. یک کار طنز را به آقا یا خانم ایکس می‌دهند که اصلا نمی‌تواند یک لطیفه را درست تعریف کند حالا او چگونه می‌تواند یک کار طنز بسازد و یا اینکه به خانم‌ها برای ساخت کار طنز اعتماد نمی‌کنند.

خانم و آقای ایکس تکرارنشدنی هستند، درست؛ ولی آیا نسل جدید یک نیروی جدید به عنوان کارگردان و برنامه ساز خلاق نمی‌خواهد؟ تا چه زمان سراغ افراد قدیمی می‌روند. صداوسیما در دایره بسته یکسری کارگردان، برنامه ساز و نویسنده گیر کرده است؛ به همین دلیل اغلب آثار خروجی تلویزیون تکراری است.

مگر یک کارگردان و نویسنده چقدر می‌تواند فکر کند که همین طور پشت سر هم در حال کار هستند و فرصتی برای سفر، مطالعه یا تجربه زندگی ندارند و دائم تولید اثر می‌کنند. چطور می‌خواهند این اثر‌ها با هم فرق داشته باشند. این‌ها فقط به هم چسباندن یکسری پلان و کمی هم ربط دادن چند تا آدم و صحنه به هم است.

این بازیگر تاکید کرد: اثر هنری زمانی به وجود می‌آید که خالق اثر بتواند بر اساس فکر، تحقیق و تفحص کند و زمان بگذارد و تجربه کند، نه اینکه مدام کار کند. در حالی که اگر فرصتی فراهم شود که بقیه هم کار کنند، آن‌ها هم می‌توانند با کار‌های قوی تری برگردند. قصد من این نیست که بگویم قدیمی‌ها کار نکنند، اگر فرصتی برای بقیه ایجاد شود آن‌ها هم راه نفسی دارند که کمی زندگی کنند و تجربه هایشان بیشتر شود.

ما دیگر کهنه کار این ماجراییم آقای رئیس جدید!

لرستانی با یادآوری اینکه در طول هشت سال گذشته تلویزیون هیچکدام از طرح‌هایی را که او پیشنهاد داد، نپذیرفته است، گفت: در طول این سال‌ها هر طرحی در هر شبکه‌ای دادم، رد شد. حتی یک بار هم در برنامه‌ای در شبکه پنج سیما از من دعوت شد و جلوی آنتن قول دادند که حتما کار می‌دهند، اما هیچکدام از وعده‌ها درست نبود. بعد از آن سه طرحم در شبکه پنج رد شد و اینکه آدم‌ها را سر کار می‌گذارند.

اگر با کسی بخواهند کار کنند با یک نصفه صفحه طرح هم کار می‌کنند، اما اگر کسی را بخواهند رد کنند، می‌گویند برو ۱۰ صفحه‌ای بنویس، ۴۰ صفحه‌ای بنویس و در پایان هم می‌گویند رد شد. ما دیگر کهنه کار این ماجراییم آقای رئیس جدید! شما دیگر اجازه ندهید این فضا باقی بماند. امیدواریم با آمدن شما دور باطل شکسته شود و آدم‌ها بتوانند کار خلاقانه انجام دهند و مردم متنوعی را پای تلویزیون نگه دارید نه اینکه فقط یک قشر خاص حرف بزنند و یک عده خاص مخاطب آن باشند.

دلم می‌خواست کار‌های خلاقانه‌ای برای مردم سرزمینم انجام دهم

شهره لرستانی در پایان به آثاری اشاره کرد که برای تلویزیون ساخته است و درباره‌ی ادامه فعالیتش در این رسانه که با موانع و سد همراه بوده، سخن گفت.

این بازیگر و کارگردان یادآور شد: من در دوره آقای ضرغامی هم تهیه کنندگی کردم و هم هفت تله فیلم ساختم که یکی از آن‌ها «ماه منیر» بود که مورد استقبال قرار گرفت. سریال «ماجرای خاله دنا و شپلک» را کارگردانی کردم. منتهی در سال‌های اخیر آنقدر باندبازی وجود داشت که اصلا اجازه ندادند من کار کنم؛ من که پر از شوق بودم برای سرزمینم و دلم می‌خواست کار‌های خلاقانه‌ای برای مردمم انجام دهم. شاید حضور رئیس جدید فتح بابی شود که این سد شکسته شود و من هم بتوانم برای مردم کشورم برنامه سازی کنم.

منبع: ایسنا
برچسب ها: هنرمندان
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
شهرداری اهواز صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر