تیتر امروز

قضیه نشست بروکسل چیست؟

قضیه نشست بروکسل چیست؟

این روز‌ها تحرکات طرف‌های برجامی افزایش چشمگیری داشته است. هرکدام سعی دارند به نحوی مذاکرات وین را احیا کنند، اما در این میان بحث نشست بروکسل معادلات را پیچیده‌تر از قبل کرده است.
وزارت میراث فرهنگی و گردشگری متولی کشاورزی است؟!
اظهارات ضرغامی در مورد پاسارگاد و مقبره کوروش

وزارت میراث فرهنگی و گردشگری متولی کشاورزی است؟!

اظهارات عزت الله ضرغامی در مورد مشکل کشاورزی و ارتفاع ساختمان‌ها در کنار مقبره کوروش واکنش‌های بسیاری به دنبال داشته است. سوال این است که آیا وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، متولی کشاورزی است؟!

واکنش چین به فشار آمریکا برای کاهش واردت نفت از ایران

مقامات آمریکایی به چین فشار می‌آورند که واردات نفت از ایران را کاهش دهد. در مقابل چین از آمریکا خواسته است که دست از مجازات‌های فرامرزی علیه اشخاص و کشورهای ثالث بردارد.

کد خبر: ۱۱۰۱۲۰
۱۶:۲۷ - ۰۷ مهر ۱۴۰۰

چین آمریکا نفت ایران

دیدارنیوز: وزارت امورخارجه چین در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر درخواست واشنگتن از پکن برای کاهش واردات نفت از ایران تاکید کرد که آمریکا می‌بایست دست از مجازات‌های فرا مرزی خود علیه اشخاص و کشور‌های ثالث و اعمال قانون علیه آن‌ها بردارد.

به نوشته روزنامه گلوبال تایمز، سخنگوی وزارت امورخارجه چین در کنفرانس خبری هفتگی خود به گزارش رسانه‌ها مبنی بر اینکه واشنگتن از پکن خواسته است تا واردات نفت خود از ایران را کاهش دهد، واکنش نشان داد.

سخنگوی هووآ چان یینگ سخنگوی وزارت امورخارجه چین امروز (چهارشنبه) در پاسخ به سوالی درباره گزارش خبرگزاری رویترز در این باره تاکید کرد که همکاری‌های پکن با تهران در چارچوب قوانین و حقوق بین الملل است و آمریکا باید دخالت در امور دیگران را متوقف کند.

وی خاطر نشان کرد: موضع پکن درخصوص همکاری ایران و چین در زمینه‌های اقتصادی و تجاری، شفاف و اصولی بوده و این همکاری‌ها همواره بر مبنای قوانین و حقوق بین الملل انجام گرفته است.

هووآ افزود: ایران و چین همواره بر مبنای اصول برابری و منفعت متقابل، تعامل برد -برد و تجاری سازی با یکدیگر همکاری داشته اند.

این دیپلمات چینی در ادامه تاکید کرد که پکن با هر گونه تحریم یکجانبه مخالف است و از ایالات متحده خواست تا دست از مجازات‌های فرا مرزی خود علیه اشخاص و کشور‌های ثالث بردارد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات اروپایی و آمریکایی گزارش داده است که آمریکا اخیرا وارد مذاکراتی دیپلماتیک با چین شده است تا خرید نفت خام از ایران را کاهش دهد.

به گزارش رویترز، این باور وجود دارد که خرید نفت ایران توسط شرکت‌های چینی، با وجود تحریم‌های آمریکا به اقتصاد ایران کمک کرده است؛ درحالی که این تحریم‌ها طراحی شده اند تا جلوی فروش نفت ایران را بگیرند و بر این کشور اعمال فشار کنند تا برنامه هسته‌ای اش را متوقف کند.

یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، در این باره گفت: ما از خرید نفت ایران توسط شرکت‌های چینی با خبریم. ما از اختیارات تحریم هایمان استفاده کرده ایم تا به دور زدن تحریم‌ها توسط ایران پاسخ دهیم، این تحریم‌ها شامل کسانی می‌شود که با چین کار می‌کنند. اگر لازم باشد، این کار را دوباره انجام خواهیم داد.

علاوه بر این، یک مقام اروپایی در این باره گفته است، این یکی از مسائلی بوده که از سوی وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا در سفری که اواخر ماه ژوئیه به چین داشت، مطرح شده بود.

منبع: ایسنا
برچسب ها: چین آمریکا
صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر