تیتر امروز

قاسم محبعلی: مناقشه هسته‌ای مهم‌ترین مسئله امروز ایران است
«دیپلمات»؛ برنامه یازدهم

قاسم محبعلی: مناقشه هسته‌ای مهم‌ترین مسئله امروز ایران است

«دیپلمات» عنوان برنامه‌ای است از مجموعه رسانه‌ای دیدار که به گفتگو با دیپلمات‌های ایرانی اختصاص دارد. محمدقاسم محبعلی، سفیر سابق ایران در مالزی و یونان میهمان یازدهمین برنامه دیپلمات بوده است.

۶ کشته در تیراندازی در دانشگاهی در شرق روسیه

بر اثر تیراندازی یک فرد سیاهپوش در دانشگاه شهر پرم در شرق روسیه ۶ نفر کشته و چند نفر زخمی شدند. هنوز اطلاعاتی در مورد هویت یا انگیزه فرد مهاجم منتشر نشده است.

کد خبر: ۱۰۹۲۰۸
۱۷:۱۹ - ۲۹ شهريور ۱۴۰۰

تیراندازی در دانشگاه روسیه

دیدارنیوز: بر اثر تیراندازی فردی در روز دوشنبه ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) در دانشگاه شهر «پرم» واقع در شرق روسیه، دست کم ۶ نفر کشته و چند تن دیگر زخمی شدند.

کمیته دولتی تحقیقات روسیه با اعلام این خبر گفته است که مهاجم، یکی از دانشجویان همان دانشگاه بوده که به سوی بقیه حاضران شلیک کرده و پس از این حمله بازداشت شده است.

مهاجم که تصاویری از او با تفنگی در دستش در چند ویدیو در شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود، مجروح شده است. کمیته تحقیقات گفته که او در هنگام بازداشت در حال مقاومت در برابر مأموران بوده است.

بسیاری از دانشجویان در هنگام حمله، تلاش کردند تا از راه‌های مختلف و حتی با پریدن از پنجره‌های ساختمان جان خود را نجات دهند.

ویدئوی دیگری که از پنجره گرفته شده بود، فردی را نشان می‌داد که کاملا مشکی پوشیده بود و به سمت ورودی ساختمان قدم می‌زد.

کمیته تحقیقات می‌گوید که همچنان در حال بررسی برای اعلام شمار دقیق قربانیان این حمله است، اما درباره انگیزه فرد مهاجم هنوز اطلاعاتی منتشر نکرده است. این کمیته در ابتدا شمار کشته‌شدگان را ۸ نفر ذکر کرده بود، اما ساعاتی پس از اطلاعیه اول، این آمار را تصحیح کرد.

به گزارش سرویس مطبوعاتی دانشگاه پرم، هویت مهاجم مشخص شده، اما فاش نشده است. او در ساعت یازده صبح به وقت محلی با اسلحه‌ای در دست وارد محوطه دانشگاه شد.

در روسیه کنترل اسلحه شدیدا اعمال می‌شود. تیراندازی در مدارس یا دانشگاه‌ها در این کشور نیز بسیار نادر است، اما در سال‌های اخیر بیشتر شده است، به طوری که اخیرا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این پدیده را که به گفته او از آمریکا وارد شده از اثرات مخرب جهانی شدن نامید و آن را محکوم کرد.

آخرین مورد از چنین رویداد‌های مرگباری در ۱۱ مه ۲۰۲۱ روی داد که جوانی ۱۹ ساله در مدرسه خود در کازان واقع در جمهوری تاتارستان روسیه تیراندازی کرد و ۹ نفر را کشت.

در همان روز، رئیس جمهوری روسیه دستور بازبینی قوانین مربوط به حمل سلاح را داد. عامل آن حمله در کازان که بازداشت شد، مجوز حمل سلاح نیمه خودکار داشت.

اما مهم‌ترین حمله از این نوع در روسیه در اکتبر ۲۰۱۸ روی داد. در آن زمان یک دانش آموز دبیرستانی در کرچ، شهری در شبه جزیره کریمه اوکراین که روسیه در سال ۲۰۱۴ آن را به خاک خود ضمیمه کرد، ۱۹ نفر را با تفنگ کشت و سپس خودکشی کرد.

مقامات روسیه همچنین ادعا می‌کنند که در سال‌های اخیر ده‌ها نقشه حمله در مدارس را که نوجوانان عامل آن بوده‌اند، خنثی کرده‌اند.

صفحات داخلی دیباچه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
نظر:
بنر شرکت هفت الماس صفحات خبر
رپورتاژ تریبون صفحه داخلی
تبلیغ دیباچه صفحات خبر